Hlavní navigace

Zvýší se minimální platba na nemocenské pojištění OSVČ

1. 12. 2022

Sdílet

16.5.23 /4x/ Žena, zamyšlení, nápad, idea, pozornost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Osoby samostatně výdělečně si nemocenské pojištění hradí dobrovolně. Pokud se k němu přihlásily a posílají minimální zálohy, měly by počítat s navýšením. 

Jak připomíná Česká správa sociálního zabezpečení, pojistné na nemocenské pojištění OSVČ je stanoveno z měsíčního vyměřovacího základu procentní sazbou ve výši 2,1 %. Měsíční základ nemocenského pojištění si OSVČ určuje svou platbou v rozmezí minimálního a maximálního vyměřovacího základu. V roce 2023 dochází ke zvýšení tohoto minimální měsíčního vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění na 8000 Kč. 

Minimální platba pojistného na nemocenské pojištění OSVČ bude od ledna 2023 činit 168 Kč.

Je třeba myslet na změnu trvalého příkazu OSVČ, které doposud platí pojistné na nemocenské pojištění v nižší částce než 168 Kč. Měly by včas provést veškeré úkony spojené s tímto navýšením minimálního pojistného na nemocenské pojištění na 168 Kč. Placení pojistného od ledna 2023 v nižší výši, než je nově stanovené minimum, by znamenalo zánik účasti na nemocenském pojištění, upozorňuje úřad. 

Jak se mají OSVČ změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2023? Přečtěte si také:

Jak se mají OSVČ změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2023?

Nemocenské pojištění je splatné od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, za který se pojistné platí. V měsíci přihlášení k nemocenskému pojištění je pojistné splatné až do konce následujícího kalendářního měsíce. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).