Hlavní navigace

1000 nových úředníků ve státní správě, 300 z nich bude pro #EET

3. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
I když vláda prozatím odložila projednávání zvýšení počtu státních úředníků na více než 76 tisíc, s navýšením jejich počtu se počítá.

Státní správa by měla od příštího roku nabobtnat o 1000 nových úředníků. Rozhodnutí stále leží na stole vlády, jenže ta se k tomu ještě nerozhoupala. Včera jednání opět odložila, přitom k navýšení by mělo dojít už od 1. ledna. 

Projekt navýšení státních úředníků má pod palcem ministerstvo vnitra, které návrh předkládá. Celkově by měla státní správa zaměstnávat 76 200 úředníků, což je zhruba o tisícovku úředníků více než správa zaměstnávala k červenci letošního roku, kdy začal platit služební zákon. 

Čtěte také: Pokud se zavede elektronická evidence tržeb, data se začnou prodávat, říká Bábek

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Úředníků bude o 1000 více. 

Státní úředníci nevyjdou státní kasu zrovna levně. Na jejich mzdy by mělo jít více než 27 a půl miliardy korun. Na navýšení počtu úředníků se bude podílet i finanční správa, která přijme stovky lidí kvůli zavádění elektronické evidence tržeb: Personální náklady odhadujeme asi na 300 lidí. Bude se jednat hlavně o zaměstnance, kteří budou vydávat rozhodnutí o některých výjimkách, budou dělat kontrolní nákupy a tak dále, řekl již dříve serveru Podnikatel.cz Martin Janeček, generální ředitel Finanční správy.

EET se odkládá? Nesmysl, říká ministerstvo

V souvislosti s počtem úředníků a nejasným osudem elektronické evidence tržeb se v médiích objevila informace o tom, že ministerstvo financí odložilo start evidence na neurčito. To však mluvčí ministerstva Michal Žurovec razantně odmítl: Informace, že ministerstvo financí odsunulo start evidence na neurčito, není pravdivá. Jak víte, schválení zákona o evidenci tržeb je v současné době v rukou poslanecké sněmovny. Vzhledem k okolnostem projednávání zákona lze v současné době jen těžko předjímat, kdy projde třetím čtením a kdy vejde v platnost. Termín účinnosti tak v tuto chvíli závisí pouze na tom, kdy projde legislativním procesem, připomněl Žurovec.  

Úředníci berou vyšší než průměrnou mzdu

Podle informací ČTK, si státní úředníci přijdou na zajímavé peníze. Nejvyšší průměrné mzdy budou mít na ministerstvech pro místní rozvoj a financí. Tam se mzdy pohybují od 44 762 Kč do 44 575 korun. Naopak menší peníze budou brát úředníci na ministerstvech zahraničních věcí a spravedlnosti, a to 32 205 Kč a 33 782 korun.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).