Hlavní navigace

4 tipy na takové to malé domácí podnikání

15. 7. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jak naložit s volnými prostory v domě? Zkuste je využít k nenáročným formám přivýdělku. Někdy to zvládnete i bez živnostenského listu a při mateřské.

Jedna známá má problém. Bude s manželem stavět dům a v něm zbude zhruba 50 metrů čtverečních volné plochy, která má sloužit jako výminek pro rodiče. Ti se ale k mladým zatím stěhovat nechtějí a manželé proto přemýšlí, jak volnou plochu zužitkovat. Pozemek mají u hlavní silnice na periferii okresního města a napadlo je ve volných prostorách domu podnikat. Ne ve velkém, spíš jen takový malý přivýdělek k mateřské. Pojďme se tedy podívat na několik z celé řady možností, jak využít volnou plochu v rodinném domě. A to pro lidi nejrůznějšího zaměření. 

1. Pronájem turistům

Garsoniéra či menší byt s vlastním sociálním zařízením se dá snadno pronajmout. Pokud žijete v turisticky zajímavé lokalitě a trávíte většinu času doma stejně jako zmíněná známá, pronajímejte tyto prostory krátkodobě. Je to sice náročnější na správu a vyžaduje to i investici do reklamy v podobě webových stránek, facebookového profilu a reklamy nebo koupi inzerce na specializovaných portálech, ale po finanční stránce se to vyplatí víc než pronájem dlouhodobý. Mimo turistickou sezónu je pak možné byt pronajmout například studentům a na léto ho máte zase volný pro turisty.

Možnosti výdělku a cenovou hladinu pronájmů si musí každý zájemce zjistit sám. Liší se region od regionu. Ve velkých městech typu Praha nebo Brno, pak i čtvrť od čtvrti. Jisté je, že o ubytování v soukromí je zájem prakticky všude a neustále. Podle služby Airbnb.com roste poptávka každoročně o stovky procent. Turisté využívající tento servis nechtějí bydlet v unifikovaných hotelích. Rádi si připlatí za autenticitu a jedinečný prostor. Žádají osobní přístup a doporučení na obchody, restaurace či výlety. Klienti, kteří přijíždějí za účelem služební cesty, pak spíše vyhledávají lokality, kde je možné bezplatně parkovat a nabízí dobré spojení do centra. Výhodou pronajímání je to, že majitel nemusí mít živnostenský list.

Mohlo by vás zajímat: Znáte sdílenou ekonomiku? Přinese vám peníze i z chajdy bez toalety

2. Malý e-shop

Ilustrační obrázek.
Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Ačkoli bývají malé internetové obchody často zatracovány, mohou se právě na regionální úrovni stát jedním z možných řešení. Takzvaný obývákový e-shop, tedy malý obchod řízený z domova, může být dobrým zdrojem přivýdělku právě třeba pro početnější rodinu. Stačí jen najít díru na trhu a přijít s dobrým nápadem. Majitel malého e-shopu si ale nesmí myslet, že porazí giganta. Český online trh už je hodně vyspělý a je potřeba se hlavně odlišit. Mít jasnou tvář a vymezení je základ. Nesnažte se s giganty hrát jejich hru na jejich hřišti. Zapomeňte na masivní marketing na mnoha úrovních a snahu prodávat tisíce položek všem. Malý e-shop by si měl hlavně v počátku dobře vybírat svá pole působnosti a zaměřovat se na ty kanály, kde bude nejblíže své jasně vymezené cílové skupině a dokáže nejlépe prodat svá specifika. Specializace, to je základ každého malého podniku. 

Uvědomte si, že malý e-shop má v mnoha ohledech daleko větší možnosti, než jeho velcí konkurenti. Nemá sice tolik peněz, ale zato má větší prostor na osobní péči o jednotlivé zákazníky. A tu velké internetové obchody při vší snaze nabídnout nemohou. Situace je podobná jako v boji malých lokálních prodejen s nákupními centry a hypermarkety. Klíčem k úspěchu je osobnější přístup, pečlivý výběr zboží, atmosféra při nákupu, komunita zákazníků okolo e-shopu a nadstandardní služby. Bonusem pro takový domácí e-shop se může stát třeba to, že jeho majitelka je většinu dne doma a může nabídnout osobní vyzvednutí objednávky, což je mezi Čechy stále oblíbenější volba.

Psali jsme: I s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo. Totéž platí pro e-shopy

3. Domácí dílna

Moje známá je velmi šikovná ve volném čase navrhuje a vyrábí šperky pro své kamarádky. Zatím pouze pro radost. Její náušnice, prstýnky a náhrdelníky se ale mohou stát zajímavým zdrojem přivýdělku a pokud by se jejich výrobě chtěla věnovat den co den, ocení vlastní pracovní prostory. A ty mohou být právě ve volné bytové jednotce. Stačí pak jednoduše zavřít dveře a rozsypané korálky, drátky a další materiál neuvidí ani tchýně. Prodávat můžete prostřednictvím svého vlastního e-shopu, což ale vyžaduje investice do reklamy na webech určeným ženám a maminkám, jinak si vás nikdo příliš nevšimne. A zviditelnit svůj e-shop na internetu není jednoduché a už vůbec ne levné.

Lepším řešením jsou weby specializované právě na prodej rukodělných výrobků. V České republice je nejrozšířenější službou Fler.cz. Funguje jako samostatná platforma pro prodej handmade výrobků, výrobci si na něm spravují vlastní obchod se zbožím. Naprostá většina z nich vlastní e-shop ani nemá. Prodej na Fleru není zpoplatněn.Tvůrce platí 11% provizi z ceny prodaného zboží. Dokud tedy nic neprodá, je pro něj služba zcela zdarma. Na Fler přijde denně kolem 100 000 návštěvníků. Pokud chcete být světoví, dá se za stejných podmínek využít například Shoptsie.com. Je to další on-line obchod pro tvůrce, kteří nevědí jak nebo si nemohou dovolit prodávat na internetu. Umožňuje komukoliv vytvořit si vlastní profil, který může být integrován na Facebook nebo webové stránky. Jak česká, tak mezinárodní varianta je skvělá v tom, že dává začátečníkům možnost zkusit si on-line prodej bez rizika a vstupních nákladů.

Dále čtěte: Jak prodávat své výrobky a nemít přitom vlastní e-shop. Tady jsou 3 tipy

4. Pronájem prostor pro podnikání

Pronájmem jsme začínali a u pronájmu také končíme. Tentokrát ale volné prostory nabídneme ke komerčnímu využití. Stačí se porozhlédnou po sídlištích a inspirovat se provozovnami, které vznikly ve volných nebytových prostorách. Sídlí v nich poskytovatelé nejrůznějších služeb, například fotoatelier, daňová a účetní kancelář, grafické studio, kadeřnictví, kosmetika, masáže, večerka, zverimex a tak dále. Po pár minutách brouzdání internetem zjistíte, že zájem o volné prostory je poměrně velký. A ne vždy musí mít přednost atraktivní lokality. Pro potřeby už zmíněné daňové kanceláře nebo třeba e-shopu je například důležitejší klidné místo s možností dobré dopravy a parkování. Tato dlouhodobá forma pronájmu může být lákavá pro ty, kteří chtějí minimalizovat své povinnosti.

Nájem prostor sloužících k podnikání upravuje občanský zákoník. Výhodou ale je, že se na něj nevztahují tak striktní pravidla jako na běžné nájmy bytů. Smluvní strany mají daleko větší volnost a mohou si sjednat si podmínky, které co nejvíce vyhovují jejich požadavkům. Podle § 2302 nového občanského zákoníku se za prostory sloužící k podnikání považují ty, které slouží alespoň převážně podnikání, bez ohledu na to, zda je účel nájmu v nájemní smlouvě vyjádřen. Není-li dále stanoveno jinak, použijí se pro nájem prostoru sloužícího podnikání obecná ustanovení o nájmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).