Hlavní navigace

5 nových podezřelých e-shopů a webů

6. 11. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
V předchozích dnech se sešlo několik upozornění na e-shopy a weby, které obelhávají své zákazníky. Přečtěte si, o které stránky se jedná.

Pomalu a jistě se blíží Vánoce a většině internetových obchodníků začínají žně. Jenže ne každý e-shop funguje tak, jak má, a zákazníci mohou snadno přijít o peníze. Dejte si proto pozor na následujících pět webů a buďte při nakupování dárků obezřetní. 

Čtěte aktuální recenze a pozor na platby předem

Před několika dny upozornil nákupní rádce Heureka.cz na tři nové e-shopy, které inkasují od zákazníků peníze, aniž by jim zaslaly zboží. Následně ignorují výzvy okradených zákazníků a přestávají komunikovat.

Čtěte také: Pozor na platby předem, s podvodnými e-shopy se roztrhl pytel

www.ebyliny.cz

Nejvíce stížností registruje Heureka.cz na e-shop www.ebyliny.cz. Nejedná se sice o klasický falešný e-shop, který nikdy zboží nedodal a byl založen za účelem podvodu, v současnosti z něj ale zboží za peníze nedostanete. Ačkoliv je zboží zákazníkem uhrazeno, nebylo dodáno v dané časové lhůtě a na dotazy zákazníků nikdo z e-shopu nereaguje, potvrdil Kamil Demuth z nákupního rádce Heureka.cz. Podle kontaktů obchod provozuje Richard Pobříslo, na kterého je zaregistrována i doména www.ebyliny.cz. Obchod má navíc i svoji facebookovou stránku, kde komunikoval od roku 2010 až do letošního září. Poslední příspěvek se datuje na 7. září a od té doby e-shop na Facebooku mlčí.

www.stavebniny-levne.cz

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Také e-shop www.stavebniny-levne.cz nepatří mezi falešné e-shopy a skutečně ho provozuje firma Stavebniny Vala. Na problémy s dodávkami zboží a vrácením peněz ale zákazníci upozorňují již několik měsíců a v posledních týdnech navíc obchod přestal za inkasované peníze zboží úplně dodávat. Jak upozornil server Heureka.cz, po uhrazení záloh i plných plateb e-shop se zákazníky přestává komunikovat, nereaguje na e-maily a nezvedá telefony. Protože jde o nákladný stavební materiál, jedná se v některých případech i o částky v řádech 10 000 korun, doplnil Kamil Demuth. Firma Stavebniny Vala provozuje také obchod www.polystyren-levne.cz.

www.partybryle.cz

Třetím do party, na kterého upozornil nákupní rádce Heureka.cz, je obchod www.partybryle.cz. Rovněž tento e-shop neposílá zboží po zaplacení včas a zákazníci při pokusech o spojení s provozovateli e-shopu nedostali žádnou odpověď a nikdo s nimi nekomunikuje. Podobně jako obchod ebyliny.cz má i e-shop www.partybryle.cz svoji stránku na Facebooku, kde dříve komunikoval. Poslední příspěvek ale obchod přidal na zeď na začátku června. Provozovatelem obchodu je podle kontaktů Martin Hejl.

Čtěte speciál Jak založit a provozovat eshop

www.prijdakup.cz

Zatímco první tři zmíněné e-shopy v minulosti alespoň částečně fungovaly, v případě obchodu www.prijdakup.cz, na který upozornila Asociace pro elektronickou komerci (APEK), jde o klasický falešný e-shop. Celý portál navíc podle APEK připomíná jiný falešný obchod server eshopvyprodej.cz. Jak navíc zjistil server Podnikatel.cz, zřejmě se jedná o stejné podvodníky, kteří provozovali obchody www.bourameceny.cz a www.cenyuledu.cz. Při objednávce zboží na dobírku totiž zákazník dostane odpověď, že mají poslední dva kusy zboží a že kvůli zlodějům a velkému množství nevyzvednutých zásilek museli zrušit osobní odběr i dobírku a žádají o platbu předem. Za to nabídnou 5% slevu na zboží. Tedy stejný postup, který využívaly www.bourameceny.cz a www.cenyuledu.cz. Společnost Trade Activ, která byla uvedena jako provozovatel webu www,prijdakup.cz a která působí v oblasti prodeje sýrů, o e-shopu vůbec nevěděla. Další zákazníci by se ale už nachytat neměli, jelikož obchod už byl včera nedostupný.

Čtěte více: Známe nový trik internetových podvodníků. Pozor na další falešný e-shop

Policii se podařilo dopadnout jednoho podvodníka

Jihomoravským kriminalistům z Odboru hospodářské kriminality se podařilo dopadnout provozovatele falešných e-shopů www.pckasa.cz, www.vltava-shop.cz, www.elektroprovsechny.cz a www.elektronakupka.cz. Ty jedenačtyřicetiletý obviněný založil na jaře 2011 pod cizí identitou a od nic netušících zákazníků vyinkasoval přes 1,6 milionu korun, ze které jim žádné zboží nezaslal. Muž se při vyšetřování bránil tím, že pouze založil inkriminované bankovní účty, ze kterých následně vybral finanční hotovost a předal ji muži z Ostravy, který měl podle něj provozovat výše zmiňované e-shopy. Jeho tvrzení ale kriminalisté vyvrátili. Muž už byl obviněn z trestného činu podvodu, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Poškození mají možnost připojit se v rámci trestního řízení s požadavkem na náhradu škody (to musí učinit ještě před zahájením hlavního líčení u soudu). Pokud soud v trestní věci nařídí i náhradu škody ze strany pachatele, měl by jim určené částky zaplatit. Pokud se poškození nepřipojí s náhradou škody v rámci trestního řízení, mají možnost zažádat o náhradu škody v občanskoprávním řízení, dodala serveru Podnikatel.cz Petra Vedrová, mluvčí Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.

Obchodní podmínky se vyplatí přečíst

Www.sale4u.sk

Uživatelé internetu by si měli dát rovněž pozor na slovenské stránky www.sale4u.sk, před kterými varuje sdružení Spotřebitel net. Slovenský web má slouží k vyhledávání slev, aby však uživatel mohl začít vyhledávat, musí se registrovat. Při vyplňování registračního formuláře musí rovněž vyjádřit souhlas se všeobecnými obchodními podmínkami, které obsahují ustanovení o tom, že za přístup do databáze slev je nutné uhradit za každý měsíc trvání registrace částku ve výši 6 EUR. Většina všeobecné obchodní podmínky nečetla, protože se domnívala, že registrace je pouhá formalita, tj. zdarma, jak tomu běžně bývá u jiných portálů. Spotřebitel se často dozví o tom, že přístup do databáze je zpoplatněn, až o několik měsíců později, na základě výzvy provozovatele požadující uhrazení dlužné částky za několik měsíců, upozornilo právní oddělení Spotřebitel net.

Čtěte také: Katalogové firmy útočí neustále. Terčem zůstávají začínající podnikatelé

Provozovatelem webu je společnost Flavio Contrepacore and Co. Ltd., sídlící na Seychelách, a to na stejné adrese, jako společnost Online Investment Group, která provozovala například webovou stránku www.ms-2010.sk fungující na stejném principu. Sdružení Spotřebitel net radí všem spotřebitelům, kteří se registrovali na předmětných stránkách, aby požadované částky neplatili. Zákazník totiž neučinil skutečný a vážný projev vůle směřující k uzavření daného smluvního vztahu. Jinými slovy nevznikla platná smlouva a není tedy možné po spotřebitelích požadovat předmětné částky, uzavřelo sdružení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).