Hlavní navigace

Babiš zřejmě sní i o DPH u točeného piva, opět navrhuje její snížení na 10 %

Daniel Morávek

Programové prohlášení Babišovy vlády obsahuje plán na přeřazení točeného piva do druhé snížené sazby DPH. Stejný návrh Babiš předložil již před dvěma roky.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tehdy ale neuspěl. Opozice prohlásila jeho návrh za populismus a vládní partneři za marketingový tah. Kromě snížení DPH na pivo chce nyní Babišova vláda zrušit i superhrubou mzdu. 

Točené pivo do 10% sazby, navrhuje opět Babiš

Premiér Andrej Babiš zítra předstoupí se svojí menšinovou vládou a bude žádat o důvěru. Včera pak vláda vydala definitivní podobu programového prohlášení, o které se chce opírat. Prohlášení obsahuje i několik daňových změn. Babiš opět navrhuje snížení DPH u točeného pivo z 21 % na 10 %. Podobný návrh přitom předložil již v únoru 2016, vláda jej ale nepodpořila a i Babišovi koaliční partneři návrh označili za pouhý marketingový tah.

Ptejte se odborníka v poradně Daně z příjmů a DPH
Ing. Tereza Tirolová
poradkyně pro daně

Čtěte více: Babiš chce nižší DPH i pro vodu a nealko. Populismus, říká opozice

Kromě točeného piva chce Babiš přeřadit ze základní sazby 21 % nebo první snížené sazby 15 % do druhé snížené sazby 10 % i další věci:

  • stravovací služby a podávání nápojů s výjimkou alkoholických nápojů a tabákových výrobků,
  • vodné a stočné,
  • služby s vysokým podílem lidské práce, mezi něž patří opravy obuvi a kožených výrobků, opravy sportovních potřeb, opravy a čištění oděvů, kadeřnické, kosmetické a podobné činnosti, domácí péče o seniory, domácí péče o děti, úklid v domácnostech a čištění oken v domácnostech.

Superhrubá mzda se má zrušit

Kromě změn DPH chce Babišova vláda dále zrušit superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhnout novou sazbu 19 % z hrubé mzdy. Stávající solidární zvýšení daně má pak v plánu zachovat zavedením sazby 24 % z hrubé mzdy. Umožníme podnikatelům uplatnit odpočet od základu daně ze samostatné činnosti ve výši tří čtvrtin jimi odvedených pojistných ve vztahu k samostatné činnosti, doplňuje se v programovém prohlášení vlády.

tip-speciál-covid

V něm je dále uvedeno, že budou revidovány a sloučeny daňové výjimky a že vláda bude bránit zavádění dalších, což má vytvořit prostor pro plošné snížení daňové zátěže. Vláda by ráda rovněž realizovala projekt MOJE daně, který má za cíl zjednodušit správu daní a daňový systém. Spustíme internetový daňový portál, který zajistí ucelený přehled o daňové historii poplatníka, umožní podání při správě daní a bude nabízet „předvyplněná daňová přiznání“, píše v programovém prohlášení.

Hlasování o důvěře je naplánováno na zítra, není však jisté, že k němu dojde. Dvě nejsilnější opoziční strany ODS a Piráti se totiž chystají přerušit středeční hlasování Sněmovny o důvěře menšinové vládě ANO Andreje Babiše, jelikož chtějí nejprve znát závěry mandátového a imunitního výboru ohledně žádosti policie o vydání Andreje Babiše a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).