Hlavní navigace

Babiš nabídl Čechy jako „pokusné králíky“ pro rozšíření reverse – charge

9. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed
Andrej Babiš nabídl Evropské komisi, že může v České republice otestovat rozšíření systému reverse – charge.

Ministr financí Andrej Babiš pokračuje ve své snaze rozšířit systém reverse – charge (přenesení daňové povinnosti). Před několika dny dokonce nabídl Evropské komisi, že může udělat z Čechů “pokusné králíky” při testování širšího uplatnění tohoto systému.

Rozšíření reverse – charge můžete otestovat v Česku, nabídl Babiš

Andrej Babiš pokračuje ve své snaze rozšířit systém reverse – charge i na další položky. Podle Babiše jsou totiž v oblasti DPH největší úniky na daních, a to především kvůli karuselovým podvodům. Jak doplňuje Babiš, karuselovým podvodům se dá čelit širším použitím metody přenesené daňové povinnosti, kterou však Komise i nadále odmítá. Nečinnost Komise považuji za alarmující. Je pro mě velkým zklamáním, že Komise zatím nepodnikla žádné kroky k otestování širšího použití této metody, než jak je to možné v současnosti, např. formou pilotního projektu, obdobně jako navrhovala v roce 2008, ale věřím, že pokud nepolevíme v našem úsilí, podaří se nám nakonec Komisi přesvědčit o tom, že námi navrhovaný postup má smysl, uvedl Babiš.

Čtěte také: 5 států v čele s ČR a Rakouskem bojuje za rozšíření reverse – charge

Český ministr financí navíc Komisi nabídl, aby rozšíření reverse – charge otestovala v České republice. Česká republika je připravena testovat tuto možnost prostřednictvím pilotního projektu podobného tomu, který byl připraven Komisí v roce 2008. Česká republika očekává, že Komise stanoví parametry tohoto pilotního projektu. Ideálně by Komise měla předložit příslušný legislativní návrh nejpozději v okamžiku, kdy vydá Sdělení o různých alternativách pro definitivní režim DPH, uvedl Babiš do Prohlášení České republiky v zápise Rady ministrů ECOFIN.

Reverse – charge se v Česku letos několikrát rozšířil

Už nyní je schváleno, že se režim reverse – charge v Česku od roku 2016 rozšíří i na dodání nemovité věci plátci, pokud plátce, který nemovitou věc dodává, uplatní daň podle § 56 odst. 5 zákona o DPH. Reverse – charge se navíc letos rozšířil již třikrát. Poprvé od dubna, kdy mezi položky přibylo například na dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, dodání herních konzolí či tabletů a laptopů, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč.

K dalšímu rozšíření došlo na počátku července. Konkrétně šlo o veškeré komodity, které jsou uvedeny pod kódy nomenklatury celního sazebníku v kapitole 10 a 12 – obiloviny a technické plodiny, včetně olejnatých semen a cukrové řepy. Tento režim se uplatní jen tehdy, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překročí částku 100 000 Kč. V září se pak systém reverse – charge rozšířil o cukrovou řepu (kód 1212 91).

Co je vlastně tuzemský reverse – charge

Režim reverse-charge přenáší povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečnitelné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku na plátce, který toto plnění přijal (příjemce plnění). Zjednodušeně řečeno povinnost přiznat daň má příjemce (odběratel), nikoli plátce (dodavatel) plnění. Režim reverse – charge se uplatňuje u vybraného zboží a služeb, které stanovují právní předpisy.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).