Hlavní navigace

Blesková výměna: Prodejci vyřeší reklamaci za úplatu okamžitě. Nepřípustné!

27. 6. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Prodejci jsou ze zákona povinni řešit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nabízí teď tzv. bleskovou výměnu, kdy zboží vymění okamžitě. Má to své ale.

Pokud spotřebitel objeví na zakoupeném zboží nějakou vadu do dvou let, má právo na reklamaci. Prodejce zboží posoudí a poté reklamaci vyřídí. Reklamace by měla být vyřízena do 30 dnů.

V případě, že je porušeno zboží tak, že jej lze opravit, řeší se reklamace právě opravou. Prodejce nemusí hned automaticky vrátit peníze či dodat nový kus zboží, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, který o nové službě prodejců v podobě bleskové výměny informuje. 

S reklamacemi se pojí celá řada omylů, které mohou zákazníka od vrácení zboží odradit, ač jsou s ním nespokojení. Vyvracíme několik z nich. Omyly při reklamacích: Účtenka je nutnost či reklamace jen v místě nákupu

Nejde opravit, vyměníme!

Pokud nejde zboží opravit, nabízí se další možnost, a to výměna. Prodejci poslední dobou nabízí službu tzv. bleskové výměny. Slibují zákazníkovi, že jeho reklamace bude vyřízena ještě týž den a že namísto možné opravy jim bude dodán nový kus daného výrobku. 

Jak ale upozorňuje spotřebitelský server dTest, spotřebitel by měl být v této věci opatrný. Podmínky této služby jsou dle něj přinejmenším zarážející, nápadně totiž připomínají podmínky zákonné reklamace. Dokonce se nabízí podezření, zda nejde o nekalou praktiku. 

Služba je poskytována po dobu 24 měsíců od koupě, podmínkou pro její uplatnění je vada věci a nevztahuje se na mechanické poškození. Služba je placená. 

V reklamačním řízení má nad obchodníkem většinou navrch jeho zákazník. Jsou ale situace, kdy zákony chrání i prodejce. Při reklamaci má svá práva i obchodník, jsou ale omezená

Platba za vyřízení reklamace? Nepřípustné

Prodejci uvádí, že výhodou je okamžité vyřízení, které spočívá v poskytnutí nového kusu zboží. Zákon však již obdobnou situaci upravuje. Pokud je vada výrobku snadno rozpoznatelná a oprava nepřichází v úvahu, má prodejce povinnost dodat nový kus zboží, nebo vrátit zákazníkovi peníze. Spotřebitel by v tomto případě prakticky platil za to, že prodejce reklamaci vyřídí řádně podle zákona. Reklamaci má prodejce řešit bezodkladně a hlavně bezplatně, říká Zelený.

Rychlé vyřízení nemusí nastat vždy

Mohlo by se zdát, že výhodou takové služby je alespoň rychlost vyřízení. Problém ale nastává, pokud nelze na první pohled určit, zda se jedná o vadu výrobku či o mechanické poškození. Prodejci si v tomto případě vyhrazují možnost posouzení výrobku technikem. Posouzení však může trvat i několik dnů. 

Spotřebitelé by si měli před zakoupením služby vždy prostudovat podmínky jejího poskytování. Jinak mohou být nemile překvapeni, na co vynaložili své finance, uzavírá Lukáš Zelený.

Tip: Jak jde dohromady odpovědnost za vady, reklamace a GDPR? Odpověď nabízí článek Musíte při přijímání reklamace žádat o souhlas se zpracováním údajů?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).