Hlavní navigace

HN:Burze nepomohlo ani snížení sazeb centrální bankou

7. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Burza cenných papírů Praha včera končila své obchodování opět v mínusu. Tentokrát ztratila 4,1 %. Situaci výrazně nepomohl ani fakt, že se Evropská a tuzemská centrální banka rozhodly snížit sazby. Česká národní banka je na svém zasedání srazila o 0,75 %, informují dnes Hospodářské noviny.

Pražská burza včera zakončovala obchodování v červených číslech. Za včerejšek se propadla o 4,1 %. Obchodování nepomohlo nijak výrazně ani snížení úrokových sazeb tuzemskou a Evropskou centrální bankou. Česká národní banka tak učinila o 0,75 %. Po ohlášení tohoto opatření sice český akciový trh mírně umazal své ztráty, jelikož byl ale už počátek obchodování ve znamení propadu o více než pět procent, končila opět v mínusu. Za celou Evropu se nejvíce propadl trh v Budapešti a Frankfurtu. Trhy rozhodnutí centrální banky nedokážou za současné situace ocenit. Větší impulz by takové rozhodnutí přineslo v dobách, kdy burzy nemusí čelit důsledkům finanční krize a pesimistické náladě, komentoval obchodování pro Hospodářské noviny obchodování makléř společnosti BH Securities Bohumil Pavlica.

Pokles tuzemské burzy způsobily ztráty amerických trhů, které se postupně přelily do Evropy. Na americké akcie negativně působí obavy, zda bude Obamova administrativa schopna odvrátit hospodářský útlum.

Nejhůře na tom byly akcie těžební NWR, které ztratily 14,6 %. Za hlubokým propadem akcií NWR stojí hlavně další pokles cen ropy a uhlí, které akcie těžebních společností kopírují,uvedl analytik Radim Kramule z České spořitelny. Stejně tak výrazně poklesly i akcie společnosti Unipetrol. Podle Hospodářských novin se dařilo spíše malým emisím.

Tip do článku - EBF spíkři 1

MfD: Stát chce Rusku odpustit miliardový dluh

Česko chce Rusku umazat většinu jeho dluhu, který pochází ještě z dob socialismu. Jedná se o více než miliardu a rozpočet by z ní viděl zhruba necelou třetinu. Splátky by se navíc měly rozložit do šesti let, informuje Mladá fronta Dnes. Je to v současné době nejlepší řešení. Částka, kterou máme dostat, je vyšší, než o jakých se doposud jednalo, řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Ruské peníze by měla dodat společnosti BMC Agro-industry, která měla podobnou záležitost už jednou na starosti. Jednalo se o splátku dluhu v podobě tří ruských letadel, která se však do Čech nikdy nedostala a stát tak nedostal nic. Kde se „splátka“ nakonec ocitla není jasné. Firma bude v ruském dluhu figurovat proto, že na ní trvá Rusko a další firmě, která byla pověřena od roku 2005 dluh vymáhat, skončila v září smlouva.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).