Hlavní navigace

Češi mění své zkostnatělé postoje, přestává jim vadit stěhování za prací

30. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Nedostatek pracovních míst nutí Čechy měnit jejich postoje k dojíždění a stěhování za prací. Stále více lidí je ochotno se za prací klidně trvale přestěhovat.

Češi začínají měnit své postoje k dojíždění nebo dokonce stěhování za prací. Zatímco ještě v nedávné minulosti bylo pro většinu lidí nepřijatelné, aby se za prací stěhovali, v současnosti už tuto možnost bere řada lidí jako reálnou. Za změnu může především ekonomická krize a s ní spojený nedostatek pracovních míst. Ukázaly to dva na sobě nezávislé průzkumy portálů Prace.cz a OnlinePrace.cz, kterých se zúčastnilo tisíce respondentů.

Čtěte také: Průzkum: O stěhování za prací rozhodují peníze

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Pouze 30 % dotazovaných na portálu Prace.cz uvedlo, že za prací nechce dojíždět ani se stěhovat. Za hlavní důvod svého postoje označili, že si to nemohou dovolit, ať už z finančního hlediska, nebo kvůli jiným závazkům. Další přibližně třetina (37 %) respondentů by za prací klidně cestovala, cesta by však nesměla zabrat více než hodinu denně. Zbývající třetina lidí pak nepovažuje cestování za prací za překážku a pětina respondentů by se za dobrou prací klidně trvale přestěhovala. 9 % dotázaných by raději zvolilo režim dojíždění a dočasného pobytu (několik dní v týdnu) do místa pracoviště.

Recese zapříčinila nezanedbatelný úbytek pracovních míst. Lidé si postupně zvykají na to, že se musejí více přizpůsobovat, aby měli možnost lepšího uplatnění, vysvětlil Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz. „Cestování za prací se stává poměrně rozšířeným jevem, stěhování za novým zaměstnáním se však v širším měřítku bude prosazovat jen pozvolna. V této oblasti je setrvačnost naší společnosti poměrně velká,“ dodal. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.sxc.hu

Češi mění své zkostnatělé postoje.

Změnu postojů ukázala i anketa serveru OnlinePrace.cz, ve které dokonce polovina respondentů připustila, že by se za prací stěhovala. Desetina lidí by byla ochotná se přestěhovat v každém případě, 40 % pak pouze tehdy, pokud by šlo o zajímavou pracovní příležitost. 22 % uživatelů stěhování kategoricky odmítlo a 27% o něm zatím neuvažovalo.

školení účto leden 23 Kučerová

Stěhování za prací je velmi důležitým rozhodnutím, které v mnoha případech ovlivní nejen samotného jednotlivce, ale i celou jeho rodinu. V Čechách jsme stále z minulosti zvyklí zapouštět kořeny hodně hluboko a z toho je i patrná nevole lidí se za prací stěhovat. Velmi často ale dokáže stěhování rozhodnout lákavá finanční nabídka, doplnila Lea Kozáková ze zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce.

Ještě v roce 2001 přitom podle údajů Českého statistického úřadu byla polovina lidí ochotna cestovat do práce, pokud by jim to nezabralo více než půl hodiny. Cestování delší než hodinu si dokázalo představit jen 9 % respondentů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).