Hlavní navigace

Chcete zpět uhrazenou daň z nabytí nemovitých věcí? Využijte vzor žádosti

2. 10. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Uhradili jste daň z nabytí nemovitých věcí a splňujete podmínky pro její vrácení? Berňák nabízí formulář, který slouží jako vzor žádosti.

Od 26. září 2020 dochází ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. V tento den nabyl v účinnost zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. 

Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020, a později a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.

Poplatníci, kteří v těchto případech daň uhradili a zrušením daně jim vznikne vratitelný přeplatek, mohou prostřednictvím žádosti požádat správce daně o vrácení vzniklého přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí. 

Obecně musí být žádost podána písemně, ústně do protokolu nebo datovou zprávou:

  • podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, nebo
  • s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.

Žádost podává poplatník tam, kde podal daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Žádost může být doručena na adresu správce daně vlastnoručně podepsaným dopisem předaným k poštovní přepravě, případně doručeným do podatelny příslušného správce daně.

Co dalšího přinesl tento týden na serveru Podnikatel.cz? 

Na 1. ledna 2021 připadá start elektronické evidence tržeb (EET), která se nově bude týkat také podnikatelů ze 3. a 4. vlny. Jaké mají povinnosti? Kdy začít řešit EET, aby od ledna vše klapalo? Nečekejte na vánoční shon

Někteří poplatníci, kteří v předchozích měsících zaplatili daň z nabytí nemovitých věcí, ji mohou získat zpět. Zaplacenou daň z nabytí nemovitostí už lze získat zpět. Netýká to i vás?

V minulých měsících byla schválena řada úlev a podpor pro podnikatele. O které z nich lze ještě stále žádat či je lze využít a které už patří minulosti? Které podpory a úlevy pro podnikatele lze ještě využít a které už jsou passé?

NL Podnikatel do mailu

Při dobrovolné registraci k DPH může finanční úřad požadovat podnikatelský plán. Co když jej však požaduje také u povinné registrace? Podnikatel se musí registrovat k DPH a chtějí po něm podnikatelský plán. Co teď?

Maloobchodní řetězec Lidl nabízí pomocí své aplikace Lidl Plus nové slevy. Oproti českému nabízí německý Lidl uvítací slevu na první nákup ve výši 5 eur. Lidl Plus je nejstahovanější aplikací. V Německu dává 5 eur na nákup, v Česku ne

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).