Hlavní navigace

Chybí jen možnost dát si vystřelení na Měsíc do nákladů

14. 12. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Lyžování, curling, rybolov na ledu, lezení v ledopádu, procházku mezi egyptskými pyramidami a mnoho dalších zážitků nabízí letošní zima. V nabídkách cestovek a zážitkových firem chybí snad jen vystřelení na Měsíc.

Obchodník, který nemá speciální vánoční nabídku, jako by vůbec neexistoval. Co na tom, že jde často o běžné zboží, které šlo nedávno na odbyt jako velikonoční novinka a za chvíli možná poslouží na Valentýna. Hlavní je, aby zákazníci trávili a slavili Vánoce s námi. Zima obecně nabízí také spoustu zájezdů, zážitků a zimních radovánek, s nimiž obchodníci útočí na peněženky nejen podnikatelů. Podívejme se na příklady.

Hlavní zimní rozhodnutí: Do hor nebo za teplem?

Někdo chápe Vánoce jako výrazně rodinné svátky, jiný využije volné dny a raději odjede či odletí na dovolenou. Nejvyšší ceny ubytování z celého roku jsou přitom podle Tomio Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, na silvestrovskou noc. Přesto cestovní kanceláře hlásí vyprodáno na Vánoce, Silvestr a Nový Rok už během listopadu. Největší zájem je během svátků o pobyty na horách, hotely a penziony praskají během svátků ve švech, tvrdí Okamura. Češi navíc poptávají nejen ubytování, ale i další služby – restauraci, saunu nebo vířivku. Zamířit lze nejen na české hory, nejčastěji do Krkonoš nebo Jizerek, ale také do zahraničí – nejčastěji míří Češi podle Okamury do Rakouska.

Chalupáři si vystačí sami. Českým fenoménem je tzv. druhé bydlení (chaty, chalupy, byty na horách), které využívá cca 13 % Čechů, z toho více než třetina připadá na obyvatele Prahy, což znamená, že téměř 450 tisíc obyvatel Prahy využívá k rekreaci tzv. druhé bydlení, kde mnohdy tráví i období svátků, říká Okamura.

Češi chtiví tepla zase odlétají na svátky nejčastěji do Egypta, na Kubu, do Thajska a Spojených arabských emirátů. Letos však zřejmě díky nepokojům nepatří Thajsko ke zrovna doporučeníhodným lokalitám. Dobrodružnější povahy pak mohou zvolit zimu na Novém Zélandu, v Kostarice či Panamě.

Na sníh, na led

Pod zimními sporty si většinou představíme lyžování všeho druhu, snowboarding nebo bruslení, bobování a sáňkování, případně ranní uklouznutí na chodníku před domem při cestě do práce. Jsou tu ale i méně tradiční sporty, jako je golf na sněhu – snow golf, který se hraje s oranžovými míčky. Ten, kdo i v zimě raději zůstává na ledu v bezpečí haly, zase možná ocení curling. Čtěte více: Golf – novodobá psychická relaxace

Cestovní kancelář zaměřená na dobrodruhy nabízí kurz freeridového nebo telemarkového lyžování či skialpinismu, případně lezení v ledopádech. Letět lze i do Číny na festival ledových soch.

Komu je středoevropská zima málo ledová, může vyrazit na sever. Třeba do Finska do ledového hotelu LumiLina za polárním kruhem. Ve Finsku se dá jezdit na sněžném skútru, na saních se psím spřežením, chodit ve sněžnicích nebo rybařit na ledu. Ale také zalézt do sauny. Romantici zřejmě zamíří za polární kruh kvůli polární záři nebo sobům. Cestovní kancelář, která se na severské země specializuje, nabízí ale také třeba pronájem chaty na norských Lofotech nebo rybaření na norském ostrově Hitra. Ulovit je tady možné treskovité ryby, makrely, mníka mořského, platýse nebo mořského ďasa.

Shoďte cukroví a bramborový salát v lázních

Rychle nabrat síly a zregenerovat se může podnikatel i za humny – v českých, moravských a slezských lázních. Navíc přes zimu se v lázních nabízí i pokus zhubnout, což po vánočních svátcích může být poměrně lákavé. Čtěte více: Nechceme už tlusté pupky, aneb příběh českého manažera

Cloud 22 temata

Z velkého množství lázeňských nabídek a pobytů lze zvolit například krátkodobý pobyt v lázních Klimkovice nedaleko Ostravy. Tady využívají jodobromovou terapii ve vodě solanky a slibují pokles hmotnosti, snížení cholesterolu a krevního tlaku. Regeneraci a zeštíhlení nabízí i lázně Poděbrady, kde je ovšem možné strávit také přímo Vánoce (s vánoční nadílkou) nebo Silvestra. V Priessnitzových lázních Jeseník jde spojit lyžovačku s lázeňskými procedurami a wellness pobytem. Čtěte více: Lázně pomáhají s regenerací i v boji proti stresu

Kdy si konečně koupíme vystřelení na Měsíc?

A zmínka byla jen o špičce ledovce! Je toho prostě tolik, že si možná mnozí opět nevyberou a pro jistotu zůstanou doma. Dokonce ani z lásky ke svým bližním neobdarují (k lítosti všech škodolibců) teplomilce tak lákavým pobytem v ledovém hotelu. Je jenom škoda, že letos zase nikdo nepřišel s nabídkou vystřelení na Měsíc. Mezi podnikateli, které štve tu úřednice z finančního úřadu, tu ministr nebo rovnou celý Parlament a tamhle zase línější zaměstnanec, by totiž takový adrenalinový dárek mohl jít na dračku. Zvláště v případě, a taková možnost chybí, kdyby si ho mohli dát do nákladů. Čtěte více: Nápoje do nákladů? Ano, ale jejich počet je nově omezen 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).