Hlavní navigace

Chyby v daňových přiznáních nás zbytečně stojí tisíce korun

17. 3. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK
Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Dejte si pozor na nejčastější chyby v daňových přiznáních. Nejsou zadarmo.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob zvládne podle přiložených pokynů vyplnit většina podnikatelů, ovšem ne vždy ideálním způsobem. Existuje mnoho výhod, které laik z nevědomosti opomíjí. Jednou z častých chyb je sleva na dítě. Klient s paušálními výdaji ji neuplatní, ale pokud příjmy rozdělí na spolupracující osobu, manžela nebo manželku, ta už slevu uplatnit může. Málokdo ví, že se sleva vztahuje i na studenta, třebaže si sám vydělává a podává svoje daňové přiznání, podmínkou je pouze, aby žil s rodičem ve společné domácnosti.

Velké zmatky působí také časté změny ve zdanění starobních důchodů. Povinnost zdanit starobní důchod, pokud měl důchodce další příjmy vyšší než 840 000 korun, platila jen při podání daňového přiznání za rok 2012. Pro rok 2013 se už nepoužije a starobní důchody, které nepřesáhnou 36násobek minimální mzdy, která činí pro rok 2013 částku 288 000 korun, jsou od daně z příjmů osvobozeny a do daňového přiznání se neuvádějí, upozorňuje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Dále čtěte: Je možné dodatečně uplatnit slevu nebo daňové zvýhodnění?

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Živnostník se může ročně připravit o několik tisíc, firma i o desítky tisíc korun. Příčinou je daňová nevědomost.

Obecně lze zmínit také nezohledňování rozdílu mezi účetními náklady a daňovými náklady. Z hlediska základu daně je možné uplatňovat pouze náklady stanovené zákonem o daních z příjmů. A obdobně rozdíl mezi účetními výnosy a zdanitelnými příjmy. I v tomto případě platí, že ne všechny účetní výnosy se zdaňují a naopak jsou zdaňovány některé položky, které v účetnictví jako výnos podchyceny nejsou. Velkým evergreenem je také rozdíl mezi majetkem, který snižuje základ daně postupně prostřednictvím daňových odpisů a přímými náklady z titulu oprav majetku, které snižují základ daně jednorázově. Logickou snahou daňových subjektů je pak co největší množství položek zahrnout pod opravy, je však nutné postupovat v souladu se zákonem s tím, že v této oblasti dochází k mnohým pochybením a sporům se správcem daně, říká Jiří Nesrovnal, člen Prezidia Komory daňových poradců ČR, vedoucí Sekce daně z příjmů právnických osob.

V případě fyzických osob se někdy zapomíná, že celkové příjmy a výdaje fyzické osoby je nezbytné rozdělit do pěti dílčích základů daně, u nichž existují různé způsoby výpočtu základu daně. Fyzické osoby také často chybují při uplatňování odčitatelných položek od základu daně a slev na dani, kdy v některých případech nenaplňují podmínky pro uplatnění těchto položek, a přesto je uplatňují, a naopak v některých případech platí zbytečně vyšší daň, protože neví o možnosti uplatnění těchto položek. Těmto chybám je možné předcházet a vylučovat je tím, když podnikatel nebo firma využije služeb daňových poradců. 

V této souvislosti bych uvedl, že je lepší a bezpečnější věci konzultovat s daňovým poradcem průběžně a dopředu a nenechávat je, jak je v Čechách bohužel typické, na poslední chvíli. Pokud jsou již kostky vrženy a smlouvy podepsány a uzavřeny, nedokáže ani daňový poradce nic jiného, než říci, jaké daňové důsledky taková smlouva přinese, když k možným negativním dopadům by bylo možné předejít, pokud by věc byla konzultována dopředu a v návaznosti na to by bylo možné, například smlouvu adekvátním způsobem, v souladu se zákonem, upravit, radí Jiří Nesrovnal, z Komory daňových poradců ČR.

Připomeňte si: Nešetřete na daňovém poradci. Může se vám mnohonásobně vyplatit

S tím, jak jsou daňová přiznání stále více vyplňována pomocí počítačových aplikací, ubývá formálních chyb, které je software schopen odhalit a poplatníka na ně upozornit. Jde například o chyby ve výpočtech, chyby v uplatnění některých daňových úlev nebo výdajů, které jsou omezeny a omezující podmínky lze zjistit z jiných údajů uvedených v daňovém přiznání, chybějící přílohy a podobně. Většina chyb tak bude spíše věcných, které tím pádem mohou být odhaleny až při případné daňové kontrole.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).