Hlavní navigace

Chystáte se na daňovou optimalizaci? Čtěte, na co si dát pozor

5. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Konec roku probíhá v podnikatelském životě často ve znamení daňové optimalizace. Čtěte, podle čeho se vyplatí řídit a kterých kroků se raději vyvarovat.

Podnikatelé se před koncem roku většinou snaží ještě optimalizovat svoji daňovou povinnost. Ne všechny způsoby, které volí, jsou ale tzv. košer. Čtěte, jaké postupy jsou v pořádku a na co byste si měli dát již pozor.

Čtěte také: 6 tipů, jak ušetřit na daních na poslední chvíli

Sporné faktury do poslední kvartálu nedávejte

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Daňová optimalizace před koncem roku patří mezi běžné podnikatelské úkony. S ničím, ani s daňovou optimalizací, by to však podnikatelé neměli přehánět. Jak totiž upozorňují odborníci, podezřelá optimalizace na poslední chvíli je tou nejlepší pozvánkou pro daňovou kontrolu. Běžný postup kontroly ze strany finančního úřadu je často stále stejný: úředníci vezmou do ruky jako první faktury z ledna, u nichž zjišťují, zda se nejedná o zapomenuté účetní doklady z předchozího roku, a faktury z listopadu a prosince, které zavánějí urputným snižováním základu daně, doplnila daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision.

Odborníci proto doporučují, aby podnikatelé sporné náklady nezařazovali do účetnictví v posledním čtvrtletí. Platí nicméně základní pravidlo, že podnikatel by měl být schopen zdůvodnit u každého zdanitelného nákladu stoprocentní využití pro byznys. Problémem přitom nemusí být ani zdánlivě nesmyslné situace jako nákup pěti počítačů před koncem roku, když má firma dva zaměstnance. Například když podnikatel prokáže, že notebooky nakupoval v předvánočních slevách pro nové zaměstnance, nastupující až od ledna, vysvětlila Blanka Štarmanová.

Podle Štarmanové se živnostníci a menší firmy často snaží dát do nákladů nákup společenského oděvu. Jen těžko pak ale mohou prokázat, že oblek nevyužívají nebo nevyužijí i při soukromých akcích typu návštěvy divadla. U klasického obleku by proto podnikatelé měli účtovat maximálně 50 procent nákladu, a to samozřejmě jen u profesí, které oblek vyžadují. Pracovní oděv musí podle zákona obsahovat firemní logo, takže pokud je na kapse obleku vyšitý emblém společnosti, je jasné, že se jedná o pracovní oděv a i mimo firmu jí dělá reklamu, jde o pozitivní vliv na podnikání a stoprocentní využití pro byznys. Můžeme ho tedy odečíst ve stoprocentní výši, uvedla Blanka Štarmanová.

Místo mzdy se vyplatí bonusy

Ideální nástroj k optimalizaci daní tvoří pro podnikatele možnost přispívat zaměstnancům na dovolenou až do výše 20 tisíc korun ročně. Využívané vánoční bonusy se sice počítají do nedaňových nákladů, přesto se však oproti běžné mzdě vyplatí více. Mezi jejich výhody se řadí i použitelnost pro rodinné příslušníky nebo pro zaměstnance, kteří pracují na dohodu o provedení práce. Pro majitele s.r.o. není problém na dohodu o provedení práce zaměstnat i manželku nebo dceru či syna, a poskytnout jim příspěvek na dovolenou ve výši do 20 tisíc, což je pro něj dvakrát levnější varianta než při výplatě mezd, uzavřela Blanka Štarmanová.

Zdroj: Tisková zpráva www.n4c.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).