Hlavní navigace

Cimrman by opět zaplakal, Češi přihlašují jeden vynález za druhým

Autor: 546762
Redakce

Kdyby se vloni pokusil patentovat své nápady Jára Cimrman, uspěl by asi stejně jako ve Smoljakově filmu. Češi totiž loni přihlašovali jeden vynález za druhým.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Co se týče národních žádostí o patenty, patřil rok 2013 mezi rekordní. Celkově Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV)  registroval v loňském roce 984 národních přihlášek vynálezů. To představuje 13% meziroční nárůst a jedná se o nejvyšší číslo za posledních 20 let. Současně se zvýšil počet patentových přihlášek do zahraničí, a to o skoro o čtvrtinu.

Čtěte také: Máte vynalézavého ducha? Nezapomeňte na patent

O patenty žádá stále více univerzit

Nárůst počtu přihlášek způsobila podle ÚPV informační kampaň „Patentuj“, kterou úřad zaměřil na podniky, výzkumná a vývojová centra, studenty a pracovníky vysokých škol. Právě české univerziry se podílejí na celkovém počtu přihlášek více než jednou čtvrtinou. Je potěšující zjistit, že právě univerzity jsou v oblasti patentů stále aktivnější. Oproti roku 2012 jsme od vysokých škol zaznamenali 30% nárůst přihlášek vynálezů a užitných vzorů, doplnil Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví.

V letošní roce se chce úřad v informačních kampaních zaměřit na to, jak na patentech nejlépe vydělat. Často se tak děje skrze zahraniční přihlášky, které jsou podávány podle Smlouvy o patentové spolupráci a které se mohou stát cestou, jak patent prodat či poskytnout licenci především zahraničním firmám. Například USA a Čína evidovaly v loňském roce 200 tisíc podaných mezinárodních přihlášek. Toto číslo dokazuje, že systém podle Smlouvy o patentové spolupráci přináší nové tržní možnosti a je pohonem stále více národních ekonomik, uzavřel Josef Kratochvíl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).