Hlavní navigace

Cimrman by opět zaplakal, Češi přihlašují jeden vynález za druhým

11. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 546762
Kdyby se vloni pokusil patentovat své nápady Jára Cimrman, uspěl by asi stejně jako ve Smoljakově filmu. Češi totiž loni přihlašovali jeden vynález za druhým.

Co se týče národních žádostí o patenty, patřil rok 2013 mezi rekordní. Celkově Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV)  registroval v loňském roce 984 národních přihlášek vynálezů. To představuje 13% meziroční nárůst a jedná se o nejvyšší číslo za posledních 20 let. Současně se zvýšil počet patentových přihlášek do zahraničí, a to o skoro o čtvrtinu.

Čtěte také: Máte vynalézavého ducha? Nezapomeňte na patent

O patenty žádá stále více univerzit

Nárůst počtu přihlášek způsobila podle ÚPV informační kampaň „Patentuj“, kterou úřad zaměřil na podniky, výzkumná a vývojová centra, studenty a pracovníky vysokých škol. Právě české univerziry se podílejí na celkovém počtu přihlášek více než jednou čtvrtinou. Je potěšující zjistit, že právě univerzity jsou v oblasti patentů stále aktivnější. Oproti roku 2012 jsme od vysokých škol zaznamenali 30% nárůst přihlášek vynálezů a užitných vzorů, doplnil Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví.

V letošní roce se chce úřad v informačních kampaních zaměřit na to, jak na patentech nejlépe vydělat. Často se tak děje skrze zahraniční přihlášky, které jsou podávány podle Smlouvy o patentové spolupráci a které se mohou stát cestou, jak patent prodat či poskytnout licenci především zahraničním firmám. Například USA a Čína evidovaly v loňském roce 200 tisíc podaných mezinárodních přihlášek. Toto číslo dokazuje, že systém podle Smlouvy o patentové spolupráci přináší nové tržní možnosti a je pohonem stále více národních ekonomik, uzavřel Josef Kratochvíl.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).