Hlavní navigace

Co všechno má obsahovat faktura, pokud je vystavena pro zahraničního zákazníka?

24. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Jestliže podnikatel není plátce DPH, nevztahují se na něho pravidla pro vystavování dokladů dle zákona o DPH. Co všechno by ale měla obsahovat faktura?

Živnostník neplátce DPH se chystá poskytnout službu na Slovensku fyzické osobě nepovinné k dani a neplátci DPH. Jaké údaje by měly být uvedeny na faktuře o odběrateli?

Stačí napsat jenom jméno odběratele, nebo tam musí být i jeho adresa (v tomto případě bude adresa zahraniční). Má se uvádět místo plnění, nebo stačí adresa sídla podnikání? Může být faktura vystavena v EUR?

Dotaz je převzat z Daňové poradny serveru Podnikatel.cz. Položit nový dotaz

Pokud není podnikatel plátce DPH, nevztahují se na něho pravidla pro vystavování dokladů dle zákona o DPH. I kdyby se na něho vztahovala, není dle § 28 ZDPH povinen vystavovat „daňový doklad“ v souvislosti se službou, jejímž odběratelem je občan nepodnikatel s bydlištěm na Slovensku.

Pokud jde o službu se standardně určeným místem plnění (nikoliv např. služba vztahující se k nemovitosti atd.), potom je místem plnění Česká republika. (Pozor na elektronicky poskytované služby, u kterých je od roku 2015 místo plnění tam, kde má bydliště odběratel – osoba nepovinná k dani.) Bohužel z dotazu není zřejmé, o jakou službu se jedná.

Na fakturu doporučuji uvést standardní údaje: jméno a adresa dodavatele, odběratele, popis služby, datum, cenu, splatnost faktury, případně číslo účtu atd.
Faktura může být vystavena i v EUR. „Místo plnění“ se uvádět nemusí. Vystavuje se „faktura“, tedy doklad, jehož náležitosti nejsou upraveny žádným předpisem. Nevystavujete „daňový doklad“ dle pravidel zákona o DPH.

Pro přepočet částek v EUR lze použít po skončení roku jednotný kurz na základě pokynu vydaného Generálním finančním ředitelstvím (např. pro rok 2014 platí Pokyn GFŘ D-20).

Autor článku

Daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky. Sledujte Jana na Twitteru @janmolincz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).