Hlavní navigace

Další zvyšování minimální mzdy bude mít dopady, které se politici neuvědomují

5. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Jaroslav Šnajdr, podle licence: Rights Managed
Asociace českého tradičního obchodu varuje, že další zvýšení minimální mzdy tvrdě dopadne na pracovníky na zkrácené úvazky a může ohrozit obslužnost venkova.

Další zvyšování minimální mzdy může přinést velké problémy pro zaměstnance se zkrácenými úvazky. Ti totiž budou muset doplácet vyšší zdravotní pojištění. Podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) může tento fakt v případě venkovských prodejen s potravinami vyústit až ve vážné ohrožení obchodní obslužnosti venkova.

Zdravotní pojištění se musí platit aspoň v minimální výši

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Jaroslav Šnajdr, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Zvýšení minimální mzdy od roku 2017, které navrhují odbory a někteří politici, může přinést i některé nečekané problémy. Pokud by došlo ke zvýšení minimální mzdy na 11 500 Kč, naprosto by to dle AČTO dehonestovalo pracovníky na zkrácené pracovní úvazky. V mnoha případech se jedná o zaměstnance malých venkovských obchodů. Pracovníci na zkrácený úvazek totiž musí ze svého doplácet zdravotní pojištění do minimální úrovně, která se odvíjí právě od minimální mzdy (13,5 % z minimální mzdy).

Nebudou tak ochotní pracovat na poloviční pracovní úvazek za 7 000 Kč, protože by museli (při minimální mzdě 11,5 tis. Kč) doplatit ze svého 608 Kč ze své mzdy navíc. I kdyby zde byla nulová daň z příjmu, tak jen na úhradách zdravotního a sociálního pojištění uhradí celkem 1 378 Kč a po jejich odečtu získají čistou mzdu ve výši pouhých 5 622 Kč, vysvětlil Vladimír Stehno, předseda družstva COOP Havlíčkův Brod.

Čtěte také: Čtěte, jak se mění minimální a zaručená mzda v roce 2016

Venkovské prodejny budou zavírat

Jak upozornil Stehno, nedostatek pracovníků na zkrácený úvazek může vést k zavíráním venkovských prodejen. Dopad na obchodní obslužnost venkova by tak mohl být fatální. Je nutné si uvědomit, kdo dnes na vesnicích žije a přijde mi přinejmenším nevhodné, aby obyvatelé museli do obchodů dojíždět nějakých 20 – 30 km, doplnil Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).