Hlavní navigace

Do podání přiznání k dani chybí 14 dnů. Finanční úřady prodlužují pracovní dobu

21. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daňové přiznání za rok 2015 by mělo být podáno do pátku 1. dubna. Ode dneška na následující dva týdny finanční úřady prodlužují svou otevírací dobu.

Možností, jak podat daňové přiznání, je hned několik. Nevyužijete-li možnosti podání elektronickou cestou, nebo služeb České pošty, zřejmě se v nejbližších dnech vydáte s daňovým přiznáním a jeho přílohami na příslušný finanční úřad. Vzhledem k tomu, že do řádného termínu odevzdání přiznání zbývá posledních 14 dnů a dá se tedy očekávat zvýšený nápor daňových poplatníků, finanční úřady prodloužily svou otevírací dobu. 

Daňové přiznání je možné podávat i mimo úřední dny, a to od 21. března až do 1. dubna, v období nejčetnějších podání daňového přiznání k dani z příjmu jsou na podatelnách na všech územních pracovištích finančních úřadů rozšířené úřední hodin od 8 do 18 hodin, potvrdila serveru Podnikatel.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová

Máme velký souhrn, jak a dokdy vyřešit daňové přiznání a přehledy za rok 2015

Podání daňového přiznání do pátku 1. dubna se týká těch, kteří nevyužívají služeb daňového poradce. V opačném případě je možné podat přiznání až do 1. července. Do pátku 1. dubna je ale nutné příslušnému finančnímu úřadu tuto skutečnost doložit. 

Tip: Využijte interaktivní formuláře serveru Podnikatel.cz, které umožňují vyplnění daňového přiznání rovnou i s vyplněním přehledů a tím tak OSVČ zjednodušují celou administraci.

Pokuty za pozdní podání daňového přiznání

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Finanční úřady prodlužují otevírací dobu. 

V případě pozdního podání není třeba se obávat okamžité pokuty. Penále totiž začíná nabíhat až od 6. dne a jeho výše činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše. Ohledně pokut se ale musí mít na pozoru již zmiňovaní podnikatelé se zpřístupněnou datovou schránkou. Pokud totiž učiní podání přiznání jinak než elektronicky, automaticky dostanou pokutu 2000 korun.

O možnostech podání daňového přiznání server Podnikatel.cz již informoval. Čtěte více v Víte, jak správně zaplatit daň z příjmů? Tady jsou 3 zaručené způsoby

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).