Hlavní navigace

Dostala od zaměstnavatele příspěvek na pokutu, zaplatí z toho daně i pojistné

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jan Molín

Vstřícnost zaměstnavatelů může mít za následek vyšší zdanění příjmu zaměstnance. Odborník radí, jak přispívat, aby to nešlo do daní.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zaměstnavatel dal své zaměstnankyni příspěvek 800 korun, které posloužili na úhradu pokuty. Platí se z této částky daň, zdravotní a sociální pojištění?

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Pokud jde o příjem, který plynul od zaměstnavatele, byť šlo o příjem nepeněžní či příjem „spočívající v jiné formě plnění“ (viz § 6 odst. 3 zákona o daních z příjmů), bude to příjem zdaňovaný v rámci vyplacené mzdy za dané období. Takový příjem podléhá i pojistnému.

Možností, jak se vyhnout zdanění a zpojištnění takového příjmu je využití § 6 odst. 9 písm. g) ZDPř, tedy zahrnout za zaměstnance zaplacenou pokutu mezi nedaňové náklady zaměstnavatele. Je to možné do 2 000 Kč za rok. 

Čtěte také: Prorodinná opatření pro zaměstnance i podnikatele mají v roce 2018 zelenou

Další redakční tip: Tady se scházejí milenci. Hodinový hotel nevypadá špatně

Do jaké kategorie činnosti se řadí provoz hodinového hotelu? Co musí splňovat a týká se ho elektronická evidence tržeb? Odhalte detaily nevšedního oboru. Čtěte více v článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).