Hlavní navigace

Dovoz vepřového masa do Česka stále roste

25. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do České republiky se vloni dovezlo 130.000 tun vepřového masa za 6,7 miliardy korun. To je co do ceny pětkrát více než před vstupem země do EU v roce 2003. Téměř polovinu celkového dovozu masný odpad, který slouží jako surovina pro výrobu nekvalitních měkkých salámů nebo párků, řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Komora proto hodlá spolupracovat se zdravotníky a dovážené suroviny testovat v laboratořích. Zahraniční potraviny tvoří podle Veleby stále větší zastoupení v českých obchodech, ačkoli jsou podle odborníků méně kvalitní než domácí.

Současný trend je podle zemědělců způsoben tlakem velkých obchodních řetězců, které diktují prodejní ceny potravin, a čeští výrobci jsou proto nuceni používat levné suroviny z dovozu. Mezi tuzemské producenty, kteří nemají vlastní jatka a u kterých je pravděpodobné, že nakupují maso ze zahraničí, Veleba zařadil například Hamé Babice.

Společnost Hamé se ale proti nařčení prezidenta Agrární komory ohradila. Hamé pro svou výrobu nakupuje výhradně kvalitní masné vstupní suroviny zejména v České republice a od renomovaných nadnárodních společností. Hamé nikdy nenakoupila ani nedovezla jakýkoliv masný odpad, jak bylo prezentováno Agrární komorou. Import všech surovin je Hamé ochotna a schopna kdykoliv prokázat předložením příslušných dovozních dokladů, uvedl Leoš Novotný, předseda představenstva Hamé.

Zdůraznil, že zpracovávané masné suroviny jsou pod permanentním veterinárním dohledem, který užití masného odpadu v produkci společnosti Hamé vylučuje. Nepodloženou desinformaci Agrární komory pokládá Leoš Novotný za poškozování dobrého jména Hamé. Zvažuje v této věci podání žaloby s požadavkem na odškodnění, popřípadě trestního oznámení pro pomluvu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).