Hlavní navigace

E-commerce bude mít v Česku velkého hráče. IKEA chce spustit e-shop

11. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: JuliusKielaitis – www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Aktualizováno: Doplněno vyjádření APEKu (11. 9. 2015 13:20)
Tržby z prodeje na internetu budou v Česku lámat další rekordy. IKEA ohlásila, že chce v tuzemsku spustit e-shop. Kdy to bude?

Češi milují švédský nábytek, potvrzují to odhady tržeb švédského nabytkářského řetězce IKEA. Ten chystá v tuzemsku několik novinek. Mezi nejzásadnější bude bezpochyby patřit spuštění e-shopu. Nebude to však tak rychle, jak by si čeští zákazníci přáli. 

IKEA v Česku meziročně podle odhadů zvýšila tržby o 10 procent, přičemž v předchozím účetním období obrat činil 7,7 miliardy korun. Řekl to v rozhovoru pro ČTK ředitel IKEA v ČR Marek Feltl. 

Podle něj proto IKEA v Česku hodlá spustit e-shop. Jeho zavedení bude mít dvě fáze. V té první bude zavedena služba click & collect. V překladu to znamená, že si zákazníci v pohodlí doma naklikají svůj nákupní seznam, který si poté už zkompletovaný vyzvednou ve vybrané pobočce IKEA. V současné době si mohou seznam pouze vytisknout a dohledávat sami v regálech.

Plnohodnotný e-shop do 2,5 let a nová pobočka do 3 let

Do dvou a půl let pak bude následovat plnohodnotný e-shop, tedy s možností dopravy až do domu bez návštěvy obchodního domu. Feltl přesto zatím nepředpokládá, že by e-shop ohrozil tržby z kamenného prodeje. Prodej po internetu by se mohl podle něj podílet na celkových tržbách kolem 10 procent. 

ebf - tip do článku - debata

Spuštění e-shopu IKEA rozhodně vítá Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Její výkonný ředitel Jan Vetyška připomíná, že internetovým prodejem může řetězec přilákat i nové zákazníky: Z pohledu dopadu na celou českou e-komerci se domníváme, že vstup takto silného subjektu pomůže dalšímu navýšení důvěry k nakupování po internetu. Zákazníci nicméně mohou již v současné době nakoupit nábytek či doplňky online v řadě jiných ověřených obchodů, řekl serveru Podnikatel.cz Vetyška a zároveň podotknul, že bude zajímavé sledovat časový horizont, který IKEA bude skutečně potřebovat ke vstupu do internetového prodeje. 

Výborné finanční výsledky v České republice přiměly švédský řetězec přemýšlet i o navýšení kapacit skladů. Další externí bude otevřen v příštím roce v Praze na Černém Mostě. IKEA pak chystá v Praze otevřít do tří let další pobočku. Peníze už na ni má, zatím však není rozhodnuto o přesné lokalitě. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).