Hlavní navigace

#EET vzbuzuje mezi malými obchodníky obavy, bojí se hlavně vysokých nákladů

22. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Většina malých a středně velkých obchodníků se elektronické evidence tržeb obává. Bojí se hlavně nákladů, které jim vzniknou při pořizování pokladního systému.

Tři čtvrtiny obchodníků, kterých se elektronická evidence tržeb (EET) dotkne v druhé vlně, se jejího zavedení obává. Největší obavy panují mezi malými obchody, pro které je zátěží především pořízení nového zařízení a využívání neznámé technologie. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Shoptet, která oslovila 300 obchodníků. Vesměs se jednalo se o samostatné obchodníky, kteří nejsou součástí žádné sítě.Velké obchody a supermarkety nebyly v rámci průzkumu oslovovány.

Malí obchodníci se bojí nákladů na pořízení nové pokladny

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Několik týdnů poté, co vyšel ve Sbírce zákonů zákon o evidenci tržeb, se uskutečnil průzkum mezi malými a středně velkými obchodníky, co říkají na zavedení EET. Obchodníků se má totiž EET týkat od března 2017. Z průzkumu vyplynulo, že 76 % z nich se zavedení EET obává. Podle jejich názoru se totiž EET negativně promítne do jejich podnikání. Část z nich (6 %) to vnímá jako konec jejich byznysu. Jedná se o malé obchody, které jsou na méně frekventovaných místech, pro které pořízení technického zařízení představuje příliš velké náklady. S velkou nedůvěrou se na EET koukají také obchodníci, kteří nemají velké zkušenosti s technologiemi a počítači obecně, komentoval Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Průzkum dále ukázal, že největší zátěž představuje pro malé obchodníky právě nutnost pořízení nového zařízení a využívání neznámé technologie (42 %). Čtvrtina obchodníků pak uvedla, že EET vnímá jako ztrátu času a pětina jako práci navíc Takřka 10 % respondentů se obává možnosti zneužití osobních dat. „Průzkum nám potvrdil, že vetší obchody se neobávají technické stránky věci. Většinou již nějaký systém mají, jen jej budou muset nahradit jiným. Pro ty menší je to naopak hlavní argument, proč se k EET stavějí vesměs negativně,“ doplnil Miroslav Uďan.

Čtěte také: Nabízí vám zaručeně funkční řešení #EET? Nesmysl, s nákupem ještě počkejte

WT100 tip temata

Podnikatelé se EET obávají dlouhodobě

Nejedná se o první průzkum na EET, který ukazuje, že se podnikatelé tohoto nového opatření obávají. Už na začátku loňského roku uvedlo celkem 56 % oslovených živnostníků a podnikatelů v průzkumy agentury Median pro Českou televizi, že se spuštění EET obává. Největší strach podnikatelé měli ze zvýšené administrativy, vysokých pořizovacích nákladů na nové přístroje a také možného zneužití odesílaných dat.

Čtěte více: Více než polovina podnikatelů se bojí #EET. Největší strach mají ti nejmenší

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).