Hlavní navigace

Evropská komise schválila regulaci telekomunikačního trhu

14. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise chce zajistit větší konkurenci na telekomunikačním trhu a zajistit tak obyvatelům lepší služby a přístup k internetu. Za tímto účelem schválila včera soubor nových směrnic a doporučení. Uvedla to ČTK. Nová opatření musí ještě schválit europoslanci a členské země. Ovšem ne u všech se setkala s pozitivním ohlasem. Evropská komise také zároveň navrhla vytvořit nový regulační úřad pro celou unii, jehož cílem by bylo umožnit malým operátorům vstup na trh.

Reforma posílí v budoucnu náš průmysl coby světového lídra v telekomunikacích. Zvýší konkurenci na trhu, povede k větším inovacím a investicím, a pomůže obyvatelům unie dostat většinu z moderních komunikačních prostředků, řekla komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová.

Komise snížila počet částí telekomunikačního trhu, které nebude potřeba regulovat, z 18 na sedm. Reforma by měla dát větší nezávislost národním regulátorům, umožnit změnit operátora do jednoho pracovního dne, zajistit zákazníkům právo na informace o cenách či umožnit volat na bezplatné číslo i z ciziny a také na tísňovou linku 112. Komise chce také zajistit přístup k internetu pro každého a tak doporučuje, aby členské státy využily pro rychlý bezdrátový internet kmitočty, které se uvolní po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání.

Všechny návrhy však ještě musí projít schvalovacím řízením členských států a parlamentu, což může trvat zhruba rok a půl. Komise chce, aby reforma vstoupila v platnost začátkem roku 2009.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).