Hlavní navigace

Po letech dlouhého čekání se Pražané dočkají aquaparku

6. 5. 2008
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 293493
V Praze-Čestlicích se již zítra otevírá aquapark, který se co do velikosti řadí mezi největší ve střední Evropě. I když budoucnost vodního světa byla několik let nejasná, Pražané se nakonec dočkali. Redakce Podnikatel.cz viděla prostory těsně před otevřením.

Den před dalším prodlouženým víkendem otevírá své brány aquapark v Praze-Čestlicích. Podle investora, společnosti SPGroup, a.s., se jedná o největší vodní svět ve střední Evropě. Jenom voda bude zabírat celkem 2500 metrů čtverečních. Na návštěvníky čeká mnoho atrakcí, ať už v podobě tobogánů, bazénu s umělým vlnobitím či umělou řekou. Kromě toho bude komplex, jehož oficiální název zní Aquapalace Praha, lákat na dvojpatrové fitness centrum a SPA služby, které nabídnou dokonce i privátní sauny a netradiční masáže.

Krušné začátky

O vodním parku v Praze se hovořilo již v roce 2002, kdy bylo vydáno první stavební povolení pro společnost Marie Group, s.r.o. v rukou ruských vlastníků, která měla v plánu poblíž komerční zóny otevřít sice aquapark, ale s důrazem na zábavu. Museli jsme z velké části projekt přepracovat. Původně tu měly být diskotéky a jen část by byl aquapark, objasňuje pro business server Podnikatel.cz Roman Štěrba, generální ředitel společnosti GMF Aquapark Prague, která stavbu dokončila. Po výstavbě torza byla stavba bezdůvodně odložena a v pracích se nepokračovalo. Spekulovalo se i o možné spojitosti s pádem střechy moskevského aquaparku Transvaal. Podle mne žádná souvislost s problémem v Rusku nebyla, ale nevím podrobnosti. O historii jsme se nezajímali. Byl to pro nás zajímavý projekt na dobrém místě, tvrdí Štěrba.

Společnost SPGroup, a.s. byla z pětice zájemců, kteří o rozestavěný projekt usilovali. Nakonec uspěla a koupila projekt včetně jejího původního investora. Ve spojení s německou společností GMF GmbH a Co KG, která je leaderem německého trhu v oblasti provozování městských aquaparků a termálních lázní, založila česko-německý společný podnik GMF AQUAPARK PRAGUE, a.s., jenž se stará o zajištění bezproblémového a plně funkčního provozu areálu Aquapalace Praha.

Aquapalace 2

Projekt byl nakonec kompletně přepracován, centrum se od pořádání diskoték zaměřilo více na relaxační a sportovně aktivní část. I když stavba ležela dlouho ladem, investor se dušuje, že všechny části celého komplexu se přizpůsobily tvrdým českým normám, které jsou mnohdy přísnější než normy Evropské unie. Celá stavba byla revitalizována a stavební projekt uzpůsoben novému konceptu. Katastrofický scénář, který nastal v Rusku, Romaň Štěrba předem odmítá. Prováděly se různé statické výpočty. Všechno je prověřené, aby odpovídalo normám, a to jak evropským, tak českým, informuje Štěrba. U střechy se podle něj přistoupilo dokonce k nadstandardním opatřením: Nad rámec normy se střecha zpevňovala, aby bylo vše v pořádku.

Bezpečnost na prvním místě

Potom, co se stavební práce opět rozjely v plném proudu, problémy kolem celého projektu neutichly. Ne příliš intenzivně proběhla médii informace, že během prací se na dělníky zřítil jeřáb. Dva z nich zabil, další zranil. S bezpečností měl generální dodavatel, kterého si společnost SPGroup pro stavbu najala, ostatně více problémů. Do komplexu se jim dostali dva nadšenci, kteří výstavbu nového aquaparku natočili amatérskou kamerou a publikovali na serveru Stream.cz.

Od bezpečnostních problémů dodavatele se však společnost SPGroup distancuje. Přebrali jsme areál minulý týden a bezpečnostní opatření jsou teď úplně jiná než na stavbě. Za bezpečnost na stavbě ručil generální dodavatel. Teď se bezpečnost zvýšila, řekl Štěrba serveru Podnikatel.cz. Zároveň zdůraznil, že v současné době je již celý komplex vybaven nejmodernějším sledovacím systémem, který dohlíží i na bezpečnost návštěvníků vodního světa. Stabilitu centra už minulý týden ostatně otestovala zkušební skupina 1400 lidí. Byla tvořena finančními partnery a lidmi ze spřízněných firem. Samozřejmostí jsou i podvodní kamery, pomocí nichž plavčíci monitorují chování návštěvníků. Nechybí ani sledovací systém při vstupu u pokladen, aby ochranka případně odhalila podezřelé osoby.

Aquapalace kamery

Vydělávat začne nejdříve za 10 let

Projekt tak velkého rozsahu, jehož součástí bude od zimy i hotel, byl značně finančně nákladný. To se projevuje i v odhadu návratnosti investice. Aquapalace začne vydělávat nejdříve za 10 až 14 let. Kromě prvotních investic se na výnosnosti podepíší i náklady na denní provoz centra. Na otázku provozních nákladů odpověděl Roman Štěrba vyhýbavě: Zatím máme různé výpočty, simulace. Za dva tři měsíce uvidíme, jestli jsou výpočty správné nebo ne. Výpočet na den nemám. Nejnákladnější jsou energie a zaměstnanci. Částku firma ze strategických důvodů zatím nezveřejňuje. Na druhou stranu zdůraznil, že investice se v plánovaném horizontu navrátí. Příjmy za den se mají pohybovat kolem milionu korun.

Aquapalace Praha – Fotogalerie a videa

Aquapalace - hvězda

Buďte mezi prvními a prohlédněte si fotografie a krátká videa z nového centra Aquapalace Praha v Praze-Čestlicích, které se stává největším aquaparkem ve střední Evropě. Svůj provoz zahájí již 7. května. Přejít na fotogalerii.

Všechny služby v rukou investora

Nový aquapark v Praze-Čestlicích nabídne kromě vodních radovánek i další služby. Kromě fitness centra s kardiozónou, které se rozkládá na ploše zhruba 1700 metrů čtverečních, mohou návštěvníci využít řadu doplňkových služeb. Mezi ně patří privátní sauny, solária, hydroterapeutické, kosmetické a masážní procedury, lávové kameny a kadeřnictví. Ve vodním světě bude k dispozici zmrzlinový bar, nápojový bar, saunový bar. V dalších fázích rozvoje služeb navíc centrum nabídne i např. služby pro matky s dětmi. Babysitting plánujeme, ale nebude to v první fázi, nejprve chceme představit produkty, které máme a pak tu určitě dětský koutek zřídíme. I proto, abychom podpořili SPA. Máme tu kadeřnictví, veškeré kosmetické služby, zábaly apod. Takže babysitting ano, aby i maminka, která tu bude, mohla vše absolvovat, popisuje Štěrba pro server Podnikatel.cz.

Všechny služby provozuje sám investor. Pronajímat prostory firmám či podnikatelům ani v budoucnu nehodlá. Všechny služby jsou kooperovány naší společností, vycházeli jsme i ze zkušeností ze světa – pokud něco pronajmete, třeba gastroprovozy, nemůžete zaručit kvalitu. Nekvalitní služby by mohly snížit dojem lidí, kteří tu budou. Služby jsou rozhodující. Můžete si vybudovat nějakou pověst, ale můžete ji ztratit za velice krátkou dobu. Věřím, že s našimi lidmi jsme to schopní ovlivnit. Zisky tak logicky půjdou zpět přímo investorovi.

Aquapalace 3

Personální příležitosti i pro studenty

Aquapark přivítá své návštěvníky už 7. května a společnost stále nabírá nové zaměstnance. Ředitel společnosti však odmítá spekulace, že by firma podcenila personální otázku, když stále ještě nabírá lidi. Naopak zdůrazňuje, že v rámci další etapy rozšíření provozu musí centrum dopředu najímat nové pracovníky, aby byl provoz v dostatečném předstihu zajištěn. V současné době máme kromě nějakých lidí do výdeje restaurace plno. Lidi hledáme, protože chceme v budoucnu rozšířit otevírací dobu v pátek a sobotu do půlnoci. Hledáme lidi na tuto druhou fázi, která, jak věříme, přijde už tak za tři měsíce, tvrdí Štěrba.

Při této příležitosti rovněž zmínil nabídku částečného pracovního úvazku i pro studenty, kteří si tak při škole mohou přivydělat např. jako plavčíci. V této souvislosti společnost spolupracuje i s Fakultou tělesné výchovy a sportu UK. Jak ale serveru Podnikatel.cz potvrdil profesionální plavčík, který si nepřál být jmenován, práce v aquaparku je o nervy: Neustále musíte pokřikovat na neukázněné návštěvníky. Pořád jste v pozoru, je to velmi vyčerpávající. Na neukázněnost bude mít však centrum bič: Pokud nebude někdo respektovat bezpečnostní pravidla či pokyny plavčíka, bude nejdříve napomenut. Jestliže to nepomůže, neukázněný návštěvník bude vyveden z celého areálu, reagoval Štěrba.

Atrakce, relaxace, sport

Celé centrum je rozděleno na několik částí. Zvlášť je fitness centrum, odděleno je relaxační centrum SPA, které obsadilo 1052 metrů čtverečních, a poslední část Aquapalace Praha tvoří zřejmě předem nejžádanější centrum pozornosti – Vodní svět. Všechny části budou navzájem průchozí. To se týká i Vodního světa, který je tvořen ze tří částí. V první se vyřádí především děti. Obsahuje skluzavky z pirátské lodi, vířivky a umělé vlnobití, které se rozproudí každou půlhodinu. Vedle Paláce pokladů, jak zní oficiální název této části, je tzv. Palác dobrodružství. Jak už název napovídá, zde se nachází adrenalinová část obsahující 6 tobogánů a tři skluzavky včetně tzv. Space-bowl.

Aquapalace 1

Konkrétně tato atrakce stála za úmrtím dvou chlapců v kladenském aquaparku. Její nebezpečnost Roman Štěrba vyvrací: Jsou tu všude bezpečnostní kamery, konkrétně u Space-bowl je i podvodní kamera a stálé stanoviště plavčíka, který dohlíží na dojezd. Všude jsou samozřejmě semafory, je nastavena bezpečná vzdálenost mezi jednotlivými návštěvníky atrakcí. Space-bowlů jsou po celém světě tisíce. Nehody jsou většinou způsobené neukázněností návštěvníků. Přestože jsou Češi na takové zprávy velmi citliví, o využitelnosti tohoto „trychtýře“ Štěrba nepochybuje.

Poslední částí Vodního světa je Palác relaxace, kde se nacházejí bazény, vířivky s vysokou teplotou, masážní lavice. Pod větší částí paláce se navíc v podzemí rozkládá chladné relaxační centrum Sahara, kde se bude chodit po vyhřívaném písku.

Ceny jsou pražské

Ceník, který je už aktuálně na internetu ke stažení, může při prvním prohlédnutí odradit. Ve všední den stojí vstupenka do Vodního světa v přepočtu na hodinu 120 korun, o víkendu pak 150 korun. Celodenní vstup vyjde na 600 korun ve všední den a 750 korun o víkendu. Vzhledem k tomu, že cílovou skupinou jsou pro společnost rodiny s dětmi, nabídne jim proto rovněž zvýhodněné vstupné. Děti do 100 cm mají vstup zdarma, rodinný balíček v rámci celodenního vstupného vyjde na 1550 korun.

Daně tip Podnikatel

Lepší to bude s cenami za občerstvení uvnitř Vodního světa. Předpokladem bývá, že právě v těchto centrech jsou velmi často předražené nápoje. Například v německých aquaparcích bývá zvykem, že cena vstupného je poměrně přijatelná, pokud ale člověk dostane žízeň nebo hlad, slušně si připlatí. V pražském aquaparku to nebude až tak zlé. Nechceme, aby ceny za gastro a nápoje byly vysoké, primární služba je pro nás aquapark, podotýká Štěrba.

Aquapalace 4

Návštěvníků bude dostatek

Odhady návštěvnosti jsou společností kalkulovány velmi pozitivně. Nahrává tomu i spádová oblast. Počítáme, že do 90 minutové vzdálenosti je to zhruba 3,8 milionu lidí. Je to projektováno na 1 120 000 lidí ročně, výpočty vycházely z Německa, říká Štěrba pro server Podnikatel.cz. Dále doplňuje, že faktem sice je to, že se aquacentrum nachází uprostřed komerční zóny, kde je velký automobilový provoz a tedy mnoho výfukových zplodin a navíc poblíž velmi frekventované dálnice D1, nicméně je i přes tyto skutečnosti velmi optimistický. Je to ohraničená zelená oáza s vysokou stěnou, takže uvidíte, jestli se budete cítit jako v komerční zóně. Auta tu také nejsou slyšet. Venkovní zóna s vodním barem je obrovská výhoda vůči ostatním aquaparkům. Neustále se mění počasí, všichni spěcháme, nemáme tolik času a když vyjedeme někam za Prahu k vodě a za hodinu prší, máme zkažený celý den. Tady je alternativa – když je pěkně, vyjdete si ven, kdyby se zatáhlo, vejdete dovnitř.

Anketa

Navštěvujete aquaparky?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).