Hlavní navigace

exPRESS: Napříč Evropou bez hranic

22. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikání v Evropské unii nic nebrání. Od včerejška ani hranice. Vstupem do schengenského prostoru jsme přeřízli hranice a dostali se tak k novým možnostem. Ale radost hned překazí informace, že živnostníci zaplatí od ledna víc na zálohách na zdravotním pojištění. Víme o kolik.

Volný pohyb zboží po Evropě se stal realitou »

V noci z 20. na 21. prosince jsme vstoupili do schengenského prostoru a kontroly na pozemních hranicích byly zrušeny. Česko se připojilo ke skupině států, které kromě zboží zaručují zároveň volný pohyb osob na svém společném území.

Vstup do schengenského prostoru mj. znamená, že zmizí i dlouhé fronty kamionů na hraničních přechodech vytvořených kvůli celním a pasovým kontrolám. Po vstupu budou moci kamiony bez problémů projíždět hranicemi členských států. Neznamená to však, že by zcela odpadla celní kontrola. Kdykoliv a kdekoliv může kamion zastavit Celní správa ČR nebo Policie ČR a zkontrolovat náklad či stav vozidla atd. Dopravce také bude muset na hranicích zastavit v případě, že ve státě, do kterého chce vstoupit, je v danou hodinu zákaz jízdy kamionů.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Ahold se rekordní pokutě za řadu prohřešků nevyhne

Pokutu pro provozovatele prodejen Albert a Hypernova ve výši jednoho milionu korun potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Ahold dostal pokutu od České obchodní inspekce v roce 2005 za prohřešky při prodeji a špatné informování zákazníků o cenách.

Do Česka míří prodejny Žabka

Koncept, který úspěšně funguje na polském trhu, chce přivézt investiční společnost Penta. Jen v Praze chce do roka otevřít desítky prodejen. Penta počítá s malými prodejnami, které budou otevřeny nonstop, především v centru měst a v rezidenčních čtvrtích. Nabízet by měla vše od základních potravin po drogerii, počítá zhruba se 2,5 tisíci položek zboží.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Živnostníci zaplatí více na zálohách na zdravotním pojištění

Bude tomu tak od Nového roku. Místo současných 1 360 Kč budou muset podnikatelé své zdravotní pojišťovně odvádět 1 456 Kč měsíčně. K tomu je navíc třeba počítat s nově zavedenými poplatky ve zdravotnictví. Další podrobnosti o změnách čtěte ve specializovaném seriálu.

školení červen 22 - tip do článku

Evropská komise bude chránit malé a střední podniky

Cílem je podpořit podnikání MSP a zvýšit jejich inovační potenciál. Malé a střední podniky by také měly získat příležitost dostat se k veřejným zakázkám a dalším kapitálovým zdrojům, které napomůžou jejich rozvoji.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Maloobchodníci mají za podzim tučné tržby, zima bude rekordní

Jen v říjnu vzrostlo tempo meziročního růstu maloobchodních tržeb o 7,9 %. Přispěly k tomu hlavně blížící se Vánoce. Lidé především nakupovali knihy, psací potřeby, optické přístroje, sportovní potřeby, PC, hodinky, klenoty, hračky a podobně. Narůst tržeb se očekává až do Vánoc.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).