Hlavní navigace

exPRESS: Bude z chovatelů prasat ohrožený druh?

5. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Chovatelé prasat i přes podporu ministerstva zemědělství mají velké finanční problémy. Krachu se proto řada z nich nevyhne. Kolem peněz se ostatně letošní rok bude točit poměrně významně. Například zvýšené DPH přinese zdražování potravin, i když to už nenápadně proběhlo na konci loňského roku.

Další chovatelé prasat ukončí letos své podnikání »

Vládní podpora pro chovatele prasat přišla pozdě, i když přinesla zlepšení. Myslí si to šéf Agrární komory ČR Jan Veleba, podle kterého současná podpora investice už mnohým podnikatelům nepomůže a kvůli finančním problémům budou muset s podnikáním skončit.

O práci přitom už dříve přišla desetina chovatelů. Na problém zareagovalo ministerstvo zemědělství upřednostněním chovatelů prasat v programu modernizace zemědělských podniků. Peníze z evropské kasy by měly postupně vést k vyřešení problémů českých zemědělců. To bude ale nadlouho, a proto se krach některým chovatelům nevyhne.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Supermarkety zahrnuly vyšší DPH do cen potravin už loni

Zákazníci tak vyšší devítiprocentní daň zaplatili ve velkých vánočních nákupech. Supermarkety touto strategií získaly do svých kas vyšší příjem a zároveň nyní můžou zákazníkům garantovat po dobu několika měsíců neměnnou cenu potravin. Například Kaufland oznámil, že s cenami nehne až do Velikonoc.

eBanka definitivně zanikne ve třetím kvartále

Raiffeisenbank totiž počátkem roku zahájila s eBankou právní fúzi. V rámci ní je mj. nutné uzavřít smlouvu o fúzi a získat souhlas regulátora trhu. Dopad fúze na klienty eBanky má být po technické stránce minimalizován. I po ukončení fúze bude Raiffeseinbank využívat bankovního systému a internetové bankovnictví eBanky.
exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Novela živnostenského zákona sníží odbornost u řady profesí

Myslí si to alespoň samotní živnostníci. Novela, která má vstoupit v platnost v červenci 2008, zkracuje délku či ruší povinnost trvání povinné praxe. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jsou dohady o snížení odborné způsobilosti liché. Novela snížení odborné způsobilosti nepřinese. Například Unie fotografů ale upozornila na návrh, kterým se fotografické služby převádějí ze živností řemeslných do volných. To by podle zástupců unie v praxi znamenalo, že by žadatel o živnostenský list nemusel splňovat žádné kvalifikační předpoklady. Podobné obavy mají i optici.

Vláda plánuje zvýhodnit podnikatele, kteří zaměstnají matky po rodičovské

„V případě, že zaměstnavatel poskytne práci na částečný úvazek rodiči po mateřské nebo po rodičovské, bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1500 korun,“ uvedl pro Hospodářské noviny šéf resortu práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podobně by to podle něj mělo platit i pro zaměstnání zdravotně postižených a občanů starších než 55 let.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Mýtné platí kamionoví dopravci už i na silnicích první třídy 

Elektronické mýtné se tak rozšířilo o 172 kilometrů silnic. Průměrná sazba mýtného na silnicích první třídy je 1,9 koruny za kilometr, což je zhruba polovina sazby na dálnicích. Nejdelším nově zpoplatněným úsekem jsou na sebe napojené silnice číslo 47 a 48 z Přerova do Frýdku-Místku, které dohromady měří přes 60 kilometrů.

Brzdou podnikání budou letos zaměstnanci

Podle analytiků bude letos nedostatek vhodných zaměstnanců a podnikání ztíží jejich vysoké mzdové požadavky. Česko čeká v roce 2008 také další posilování kurzu koruny a růst cen zboží a služeb.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).