Hlavní navigace

exPRESS: Rekordy, které (ne)mohou podnikání ohrozit

12. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Slovo rekord bylo tento týden skloňováno ve všech pádech. Svůj rekord zažila inflace, koruna, ale i zahraniční obchod. Dokonce i nárůst zisku tuzemských největších firem je rekordní. A v budoucnu tomu nebude jinak. Možná se dočkáme i rekordního počtu podnikatelů. V Praze pro ně vznikl inkubátor.

Největší české firmy rostou rychleji než ekonomika »

A to dokonce dvakrát rychleji. Vyplývá to z žebříčku firem, který dle metodiky amerického časopisu Forbes zveřejnila společnost Top Press. Většina firem v první stovce má zahraniční vlastníky (69 firem). České majitele má 22 společností a zbylých 9 firem vlastní stát.

Kromě Setuzy jsou firmy, které patří soukromým vlastníkům, ziskové. V celkovém žebříčku se nejlépe umístily SPP Bohemia, ČEPS a Sazka. V kategorii výnosů na zaměstnance se nejlépe umístily SPP Bohemia, energetická společnost RWE Transgas a Česká lékárenská.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Stále více firem si uvědomuje důležitost informační bezpečnosti

Rovněž se také více zaměřují na zefektivnění informačních technologií (IT) spolu s provozními činnostmi a zlepšováním celkových výsledků firmy. Vyplynulo to z půzkumu společnosti Ernst and Young o informační bezpečnosti.

V Praze vznikla unikátní líheň podnikatelů

Svou trvalou adresu má od tohoto týdne v Praze 9 v zrekonstruované výrobní hale. Podnikatelský inkubátor a Technologické inovační centrum (TIC) ČKD Praha má za cíl pomoci začínajícím podnikatelům při rozjezdu podnikatelských činností poskytnutím kancelářských prostor za výhodnější ceny a zdarma např. poradenské a právní služby.

Antimonopolní úřad povolil Agrofertu koupit polovinu společnosti Agrobohemie

Podle mluvčího antimonopolního úřadu Kristiána Chalupy spojení nepoškodí český trh, protože se fúzí nezvýší tržní podíly firem. Firmy se dohodly na prodeji podniku už koncem října loňského roku a uzavřely tím tak několikaletý spor o koupi Agrobohemie.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vláda odklepla novelu silničního zákona

Tu předkládalo ministerstvo financí. Novela má motivovat majitele starších vozů k nákupu novějších a ekologicky šetrnějších. Nově se totiž bude výše silniční daně odvíjet od stáří vozů.

Osud Budvaru bude v rukou možná až příští vlády

Jak potvrdil šéf resortu zemědělství Petr Gandalovič, současná vláda pivovar Budvar neprodá. Rozhodně ne tento rok a je otázkou, zda se vláda k privatizaci vůbec dostane příští rok, kdy bude Česko předsedat EU.

exPRESS - Koleje 03
Finance

O evropské dotace se spustila lavina zájmu

Jen do programu ICT v podnicích, který je součástí Operačního programu Podnikání a inovace, přijala agentura CzechInvest celkem 329 žádostí. Evropská unie na tento program vyčlenila půl miliardy korun. Podnikatelé přitom v rámci tohoto programu předložili projekty v hodnotě 763,6 milionů ko­run.

MM červen tip 1

Inflace byla opět rekordní, dosáhla na 5,4 procenta 

Byla tak o téměř 1,5 procentního bodu vyšší, než předpokládala Česká národní banka (ČNB) ve své říjnové prognóze. Vliv na růst inflace měly tradičně ceny potravin, ceny pohonných hmot, tabákových výrobků a alkoholu. Na to konto posílila česká koruna vůči euru, což udělalo vrásky především českým exportérům.

Rekordní byl také zahraniční obchod za listopad

Skončil přebytkem 11,3 miliard korun. Meziročně si tak podle údajů Českého statistického úřadu polepšil o 6,4 miliardy korun. Podle úřadu se jedná o nejlepší listopadový výsledek. Podle analytiků dosáhne celoroční přebytek obchodní bilance minimálně 85 miliard korun.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).