Hlavní navigace

exPRESS: Týden ve znamení zdražování a růstu firem

9. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ceny a úroky rostou. Inflace stejně jako centrální bankou stanovené úrokové sazby jsou až na desetiletých maximech. Je druhý měsíc roku 2008 a máme se skutečně čím chlubit. Analytiky ale tento vývoj moc nezaskočil, očekávali ho, jenže to na optimismu asi nikomu z nás příliš nepřidá. Co bude dál?

Loni vzniklo v Česku nejvíce firem za posledních pět let »

Loňský rok co do počtu nově vzniklých firem hlásí rekord. Bylo jich nejvíc za posledních pět let. Celkem vzniklo 22.507 společností, což je ve srovnání s rokem 2006 nárůst o 27 procent. Téměř polovina z nich byla založena v Praze, přes dvě pětiny nových podniků působí v oboru nemovitostí. Vyplývá to z údajů České kapitálové informační agentury (Čekia).

Více než 42 procent nově registrovaných společností podniká v oboru nemovitostí. Další téměř dvě pětiny nových společností působí ve velkoobchodu, maloobchodu, stavebnictví a službách jako například účetnictví, auditu, poradenství, architektuře a reklamě.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Podnikatel.cz a Měšec.cz představují nové daňové speciály

Speciály, které komplexně shrnují informace týkající se daňové povinnosti za rok 2007 a s tím související reformy veřejných financí, pro své čtenáře připravily servery Měšec.cz a Podnikatel.cz. Kromě praktických článků a všech zákonných novinek v nich čtenáři najdou řadu důležitých nástrojů, či dokumentů ke stažení.

První čtvrtina každého roku na finančním serveru Měšec.cz patří tradičně velkému tématu – daním. Speciální příloha Daně je připravena ve spolupráci se sesterským business serverem Podnikatel.cz, který se ve své vlastní příloze soustředí na aktuální téma Reformy veřejných financí.

Obchodní řetězec Žabka zahájí na jaře expanzi do ČR

Ještě letos zde chce otevřít několik desítek malých samoobsluh. První prodejny by se měly objevit v Praze a odtud pak zamíří i do dalších regionů. Řetězec Žabka vlastní od loňského podzimu investiční společnost Penta.

Aukční síň eBay míří do Čech

Společnost eBay, která má 276 milionů uživatelů, plánuje v Praze otevřít marketingové a analytické centrum. Pražské centrum by mělo spolupracovat s jednotlivými zeměmi v regionu například na tvorbě on-line kampaní, testování či monitoringu.

Chrysler musel kvůli krachu dodavatele zavřít továrny

Jedná se o čtyři montážní závody ve Spojených státech. Důvodem je bankrot dodavatele součástek z umělých hmot, firmy Plastech Engineered Products Inc. Uzavření továren se dotkne 10,5 tisíce zaměstnanců.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Novela umožní vrátit zemědělcům spotřební daň z bionafty

Zákon o ochraně ovzduší ukládá přimíchávat do motorové nafty 2 procenta metylesteru nebo ethylesteru řepkového oleje. Na tuto nízkoprocentní směs se však podle současného zákona o spotřební dani nevztahuje možnost vracet zemědělcům část spotřební daně.

Olomoucké tvarůžky chráněné označení ještě nedostanou

Proti celoevropské registraci tvarůžků se sešly námitky. Výhrady proti zanesení tohoto sýra s charakteristickou vůní na seznam potravin s chráněným geografickým označením vzneslo Rakousko a Německo.

Cloud 22 temata

exPRESS - Koleje 03
Finance

Inflace na rekordních 7,5 procentech

Jedná se o největší nárůst od roku 1998. Za radikálním vzrůstem inflace stálo především dražší jídlo, bydlení a zdravotní péče.

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby

Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je tak nejvyšší od dubna 2002, tedy na šestiletém maximu. Zvýšení sazeb není novinkou, analytici je očekávali. Přes zvýšení má Česko stále v rámci Evropské unie nejnižší úrokové sazby.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).