Hlavní navigace

Expresní platba může zachránit od penále, vyjde ale draho

12. 2. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Ani drobný podnikatel by neměl otálet s vyhotovením daňového přiznání a přehledů pro pojišťovny. Už vůbec by neměl zapomenout daně i pojištění zaplatit. Poslední záchranou sice může být expresní platba, za tu si však připlatí.

Za rychlost se platí, u expresních plateb to platí dvojnásob. Extra rychlý převod peněz, kdy jsou prostředky na účet příjemce zúčtovány ještě ten samý den, může podnikatele zachránit od placení penále a úroků z prodlení. Jediný převod ho však může vyjít až na stovky korun. To evidentně podnikatele tolik netrápí, podle bank jsou schopni provést až tisíce takových plateb měsíčně.

Expresní a prioritní znamená rychlost

Banky mají ve své nabídce i jiný než běžný převod. Nazývají ho expresní nebo také prioritní a oblíbený je obzvlášť u malých a středních podniků (MSP). Využíván je v okamžiku, kdy odesílatel finanční částky potřebuje připsat částku na účet příjemce ještě v den podání. Podnikateli mohou pomoci, pokud potřebuje v jednom dni mít odepsané platby z účtu ve své bance a ve stejném dni připsané na účtu příjemce v jiné bance, řekl business serveru Podnikatel.cz Michal Teubner, mluvčí Komerční banky. To potvrzuje i Denisa SalátkováPoštovní spořitelny, která zároveň dodává: Představuje to hlavní výhodu těchto plateb.

Nejčastěji je o tento typ převodů zájem v období, kdy se platí daně, na konci čtvrtletí a na konci kalendářního roku. Používají se i v případě, že firma potřebuje urychleně zaplatit prostředky v rámci tendru. I když tyto převody jsou dražší než ty klasické, podnikatele to neodrazuje: Každý měsíc zpracujeme v průměru 6000 expresních plateb. Jedná se o relativně hojně využívaný způsob placení, uvedl Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank. Čtěte více: Bankovní účty pro podnikatele: Co banky nabízejí?

Anketa Zlatý Měšec 2009 zná své vítěze – prosadili se nováčci

Zlatý Měšec 2009

Již popáté hlasovali čtenáři odborného serveru Měšec.cz o kvalitě finančních institucí v anketě Zlatý Měšec 2009 – Nejlepší finanční instituce. Více informací na stránkách ankety

Názvy expresních plateb se u bank liší. Zatímco u Citibank, Komerční banky, Raiffeisenbank a UnicreditBank je název platby shodný s expresní, u ostatních námi sledovaných (viz tabulka) jsou označeny jako prioritní platby či příkazy. Jak vyplývá z rychlé ankety serveru Podnikatel.cz na mikroblogovacím systému Twitter.com, někteří uživatelé se s pojmem expresní platba nesetkali, ale odhadují její účel: Nevím, ale tuším. Zrychlený bankovní převod? Nepoužívám, řekl serveru @zputnik.

Zrychlený převod přitom mohou klienti podat u většiny tuzemských bank až na mBank. Ta ani v rámci svého firemního bankovnictví expresní platby nenabízí: Platby, které jdou mimo banku, převádíme v nejkratším možném termínu do clearingového centra. A je tedy jen na konkurenčních bankách, jak ochotné jsou platby připsat, vysvětlila přístup mBank její mluvčí Pavla Renčínová. Čtěte více: Banky se přibližují k drobným podnikatelům, ti to vidí jinak

Přispíte si? Expresní platbu již nepodáte

Také expresní platby mají svůj háček, tedy dva. Tím prvním je zaplacení poplatku, který je ve většině případů ve stovkách korun. Druhý háček je v časovém omezení. Pokud totiž platbu podnikatel zaplatí po časovém deadlinu, který má každá banka jiný, má smůlu. Převod již není možný. Pravidlem bývá, že prostřednictvím internebankingu můžete podat expresní platbu ještě déle než pobočce. Výjimku v tomto ohledu má Česká spořitelna s nejširší sítí poboček. Na internetu lze podat expresní platbu do 10:30, na pobočkách je časové omezení delší: V pobočce lze podat prioritní platební příkaz do 13:00 hod. tak, aby byla platba připsána na účet banky příjemce v clearingovém centru ČNB v ten samý den, upřesnila pro server Podnikatel.cz Pavla Plachá, mluvčí České spořitelny.

S nepořízenou mohou odejít z poboček klienti Volksbank CZ a UnicreditBank. Pokud dorazí k přepážce po 10. hodině, banka jim expresní platbu už nepřijme. Spěšné platby (tuzemské i zahraniční) jsou přijímány ke zpracování téhož dne v pracovní dny (pondělí – pátek) vždy do 10:00 hodin, potvrdil Petr Žibřid, ředitel marketingu a komunikace Volksbank CZ.

Shodný čas platí u obou bank i při převodu elektronickou cestou. U té má nejštědřejší časový limit, který je nastaven na 13:00, Commerzbank. Klienti dalších bank jako Citibank, ČSOB, Komerční banka a Poštovní spořitelna mají čas do 12:00. U ČSOB je ale klient limitován také výší převáděných prostředků. Pokud by chtěl zaplatit více než 100 milionů korun, musí podat platbu prostřednictvím internetbankingu do 10:30, poté už peníze odcházejí až druhý den: Pokud se jedná o platby přesahující 100 milionů korun podané po 10:30 hod., jsou platby převedeny v následujícím bankovním pracovním dnu, upřesnila Irena ZatloukalováČSOB.

Nabídka tuzemských bank: expresní platby

pro zvětšení klikněte

Expresní platby 2009

Poplatky se počítají ve stovkách

Internetbanking kromě toho, že má ve většině případů benevolentněji nastaveno časové omezení, vyjde při expresní platbě i levněji. Může jít o úsporu až sto korun. Ve stovkách se ostatně poplatky za rychlý převod počítají. Nejdražší expresní platbu přes internetbanking má Citibank, účtuje si 250 korun. Na přepážkách požaduje stejný obnos peněz Komerční banka a opět Citibank. Naopak nejlevněji z námi oslovených bank vychází expresní platba u Raiffeisenbank, která chce za expresní platbu na pobočce 60 korun a za rychlý příkaz prostřednictvím internetbankingu 30 korun, stejně jako i Poštovní spořitelna. Čtěte více: Poplatky za převod do zahraničí mohou být překvapivě vysoké

Content 22 tip novy

tip

Firemní účty

Firemní účet je jeden ze základních bankovních produktů a představuje zároveň stěžejní vztah mezi firmou a bankou. Hlavní funkcí účtu je realizování běžného podnikatelského platebního styku. Další informace v našich tutoriálech

Poplatky ale nemusejí být uváděny v konečné výši. Banka si totiž k poplatku za expresní platbu může připočítat i poplatek za běžný převod a za účtovanou položku. Například u Volksbank se tak poplatek oproti přehledu pohybuje o jednotky korun výše. Jak zjistil business server Podnikatel.cz na informační lince České spořitelny, na pobočce mohou klienti banky oproti poskytnutým informacím tiskového centra zaplatit až 255 korun. I přesto je levnější než Commerzbank, která chce za expresní platbu na pobočce 300 korun. Čtěte více: ČSOB a Poštovní spořitelna začínající podnikatele odmítají

Expresní platba i přes telefon nebo fax

Pokud nemá klient banky přístup k internetu nebo má pobočku daleko, může využít i jiné kanály, které banka nabízí. Ve většině případů jde o telefonní bankovnictví nebo GSM platby prostřednictvím mobilního telefonu. UnicreditBank nabízí zadat expresní platbu i prostřednictvím faxu. Poplatky jsou v případě těchto služeb různé.

Anketa

Která banka podle vás nabízí nejlepší podmínky pro expresní platbu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).