Hlavní navigace

exPRESS: Připravme se na reformu a dražší elektřinu

1. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Konec roku se blíží a reformní horečka brzo dosáhne svého vrcholu. Nový rok ostatně připraví další překvapení v podobě dražší elektřiny, za kterou podniky zaplatí až o 15 procent více. A to nám analytici doporučují: pro prodej firmy je právě ta nejvhodnější doba.

Poradna k reformě na Podnikatel.cz »

Business server Podnikatel.cz nabídne v příštím týdnu specializovanou poradnu, která následuje po seriálu článků na téma Reforma veřejných financí. Až do pátku 21. prosince vám budou k dispozici odborníci, kterým můžete až do uvedeného termínu nepřetržitě klást své otázky.

Poradna bude aktivní od 4. prosince, den po uvedení posledního dílu redakčně zpracovaného seriálu. Jako první bude na otázky odpovídat Michal Friedberger, obchodní ředitel poradenské společnosti Akont. Od 13. prosince se ptejte zástupce advokátní kanceláře Pajerová & Šnajdrová.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Chcete prodat firmu? Právě teď nastala správná doba

Vyplývá to z analýzy transakčních specialistů Ernst & Young. Podle nich je k tomu hned několik důvodů: trhy se po prasknutí internetové bubliny konsolidovaly, vlna primárních úpisů zasáhla i českou burzu, roste zájem investorů i o střední a malé podniky.

Největší veletrh pro malé a střední podnikání

Veletrh se uskuteční na přelomu února a března v Mnichově. Firmy, které se chtějí zúčastnit, mají výstavní plochu do 9 m2 zdarma. Současně je také zdarma i základní výstavba společné české expozice.

Nejvíce dluží stavebníci

Do role dlužníků se dostává opakovaně šestadvacet procent společností z toho oboru. Naproti tomu v obchodě pravidelně dluží zhruba každá pátá společnost. Jak tento týden informoval business server Podnikatel.cz, o factoringu se mluví, ale ne všichni drobní a malí podnikatelé o něm vědí.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Podnikatelé chtějí přesčasy a rychlejší proces najímaní a propouštění zaměstnanců 

Navrhují proto lepší verzi zákoníku práce. Jak vyplývá ze stanoviska Unie malých a středních podniků ČR, podnikatelé se cítí být ohroženi stále větším nedostatkem zaměstnanců. Právě změna zákoníku by jim v tomto ohledu mohla pomoci.

Vláda odsouhlasila základní dokument pro přijetí eura 

Nižší než tříprocentní deficit je jednou z podmínek pro přijetí eura. Česko zatím tato kritéria nesplňuje. Oddalování přijetí eura by ale některé podnikatele mohlo poškodit, hlavně ty, pro které by přijetí jednotné evropské měny znamenalo vyšší ziskovost.

Cestovky budou muset uvádět úplnou a jedinou cenu svých zájezdů

Vyplývá to z novely zákona o cenách, kterou chystá ministerstvo financí. Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže to je však nesmysl, který odporuje platným regulacím EU.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Ode dneška jsou v prodeji dálniční známky

Ty budou oproti loňskému roku dražší zhruba o deset procent. Známka na osobní automobil bude stát 1000 Kč, na nákladní vůz od 3,5 do 12 tun se cena zvýší ze 7000 na 8000 korun. Jejich platnost je prodloužena opět na 14 měsíců, tedy od 1. prosince 2007 do 31. ledna 2009.

Firmy zaplatí za elektřinu o 15 procent více

Dražší elektřinu od příštího roku budou mít i domácnosti, které si připlatí v průměru o 9,1 % více než letos. Zdražení navíc nezahrnuje ekologické daně, které zvýší výslednou cenu zhruba o další procento.

Kamióny vysávají čerpačky, hlad po naftě je rekordní 

Letošní spotřeba tak v Česku dosáhne rekordní úrovně 4,9 miliardy litrů. Vyplývá to z nejnovějších údajů České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).