Hlavní navigace

exPRESS: Obchodníci si během Vánoc slušně vydělají

15. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Tržby za letošní Vánoce budou rekordní. Už je jasné, že výsledky předčí očekávání. Zákazník je totiž ochotný více utrácet, ale jako vždy nechává vše na poslední chvíli. Říjnovou vánoční nabídku si proto hypermarkety mohly odpustit. To pravé vánoční šílenství přijde až poslední víkend před Štědrým dnem.

E-shopy vydají objednávky při osobním odběru i na Štědrý den »

Týká se to však pouze některých internetových obchodníků. Obecně se doporučuje dělat objednávky s dostatečnou rezervou tak, aby bylo zboží včas vyexpedováno. Vyplývá to z průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Většina obchodníků expeduje dopravcům zboží pro své zákazníky nejpozději 20. a 21. prosince tak, aby zákazníci mohli získat objednávky ještě před 24.12. Reagují tak na zájem o internetové nakupování, který je letos veliký.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Většina českých firem má webové stránky

Celkem se na internetu prezentuje 71 % tuzemských firem. Lepší situace v rámci Evropské unie je podle Eurosatu už jen ve skandinávských zemích, kde internetové stránky vlastní přes 80 procent firem. Nejméně vlastních webů mají společnosti v Rumunsku, a to asi jednu čtvrtinu.

Tesco má zálusk na diskontní řetězec Plus

Oficiálně se zatím obě společnosti nevyjádřily. Mezi zájemci o české Plusy byly další firmy jako Lidl, Penny Market, Interspar a také německé Aldi, které v Česku zatím nemá žádné obchody a ani pozemky, ale má zde již registrovanou firmu. Tesco údajně nabídlo nejvíce peněz, a to kolem 200 milionů eur.

Cestující s pořadovým číslem 12 miliónů už prošel branami pražského letiště

Tento rekordní počet pasažérů odpovídá celkovému trendu růstu letecké dopravy. Do konce roku Letiště Praha předpokládá, že se celkový počet přiblíží 12,5 milionům.

Nechvalné nádražní restaurace budou brzy minulostí

České dráhy se je rozhodly zrekonstruovat a pronajmout. Některé z nich si však nechají a vytvoří v nich vlastní restaurační síť pod názvem La Rocket. Pronajaté restaurace budou fungovat na bázi franchisingu a budou reprezentovat služby nově zavedené značky.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Biolíh přijde v rámci reformy v lednu

Přitom je součástí novely zákona o spotřebních daních, která je však v současné podobě nedostatečná. Chybějí totiž kontrolní mechanismy při používání biolihu, bez kterých může dojít ke značným daňovým únikům. Další novela, která by tento problém řešila, ale do konce roku schválena nebude.

K změnám v sociálním systému vydává resort práce speciální příručku

Souvisí to s informační kampaní ke změnám od 1. 1. 2008, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo v tomto týdnu. K lepší informovanosti budou přispívat také letáky a inzerce ke změnám v čerpání rodičovského příspěvku.

exPRESS - Koleje 03
Finance a provoz

Lidí bez práce bylo rekordně nejméně za posledních devět let

Úřady práce evidovaly ve svých databázích celkem 5,6% míru nezaměstnanosti. Podle odborníků bude navíc nezaměstnanost dále klesat. Průměrná míra by letos měla klesnout na 6,1 %, v příštím roce se dokonce očekávají data kolem 5,5 %.

Naplnily se černé předpovědi analytiků, inflace vzrostla na pět procent

Za jejím zvýšením stojí převážně rychlý růst cen potravin. Nejvíce zdražovaly pekárenské výrobky a vejce. Značně inflaci ovlivnila i neustále rostoucí cena nafty, která je nyní nejdražší od roku 1969.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).