Hlavní navigace

exPRESS: Český daňový systém není sexy

19. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Žádný z Čechů nepochybuje o atraktivitě tuzemského daňového systému a odborníci už vůbec ne. Jak ukázal mezinárodní průzkum, Česko si opět vysloužilo další medaili – za nejméně přitažlivý daňový režim. Je to kvůli častým změnám a komplikované legislativě. Hůře už je na tom jenom Rumunsko a Řecko.

Česko má nejméně přitažlivý daňový režim »

Vyplývá to alespoň z průzkumu, který provedla společnost KPMG International mezi odborníky evropských společností. Na posledních místech skončilo kromě Česka také Rumunsko a Řecko. Je to z důvodu rozsáhlé a komplikované legislativy a příliš častým změnám.

Vztahy s finančními úřady označili respondenti v průzkumu obecně za pozitivní, u České republiky tomu ale bylo jinak. Skončili jsme v hlubokém podprůměru. Navíc žádný z dotazovaných neoznačil výklad a interpretaci daňových zákonů ze strany úřadů za jasný a srozumitelný. Otázkou však je, jak se nyní projeví daňová reforma. To se pozná až v průběhu letošního roku.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Jednání Madety a zemědělců skončilo dohodou

Včera se obě strany dohodly na pokračování dodávek mléka a jeho ceně. Zemědělci přislíbili minimálně na rok dodávky mléka, v lednu je cena pro Jih stanovena na 10,30 Kč za litr mléka. Je to o 25 haléřů více než v prosinci. Další jednání proběhnou počátkem února.

ČSA budou mít do dvou let soukromého vlastníka

Uvedl to prezident Českých aerolinií (ČSA) Radomír Lašák. Podle něj je velký zájem o ČSA ze strany investorů díky zlepšujícím se výsledkům hospodaření společnosti. ČSA se podařilo za první tři čtvrtletí loňského roku dosáhnout poprvé po třech letech opět zisku, kdy rozdíl mezi výnosy a náklady činil 563 milionů korun.

V severočeském Vrchlabí bude stát nová továrna na výrobu malých aut

Postaví ji tam německý automobilový koncern Volkswagen. Vyrábět by se tam měla evropská verze malého vozu pod názvem Up! Zbrusu nová fabrika bude stát vedle současné továrny, kde Škodovka vyrábí Octavie.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Daňové úniky u biopaliv omezí zákon

Novelu o spotřebních daních a dalších zákonů schválila Sněmovna. Nově by se podle novely snížila sazbu spotřební daně na tzv. směsnou naftu, tedy takovou, která obsahuje nejméně 31 procent biosložky. Toto zvýhodnění podpořila i Evropská komise a jeho platnost je až do poloviny roku 2010.

Petr Nečas navrhuje pro lidi s vyššími příjmy nižší sociální pojištění

Strop pro odvody by měl podle šéfa resortu práce a sociálních věcí klesnout ze současného čtyřnásobku průměrného platu na trojnásobek. Další novinkou by měl být strop na zdravotní a nemocenské pojištění.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Vznikající jednotná platební zóny přinese výhody všem

Provoz spustí už za dva týdny. Zóna má sjednotit základní platební nástroje v rámci EU, Švýcarska, Norska a Islandu. Sjednocení bezhotovostních plateb, inkasa, hotovostních plateb a plateb kartou by mělo přinést finanční úspory podnikům, bankám i občanům.

Cloud 22 temata

Inflace roste, i v zemích EU

V prosinci činila míra inflace v EU 3,2 procenta, v listopadu 3,1 procenta. Oznámil to statistický úřad Eurostat. Jen za prosinec se ceny zvýšily o 0,4 procenta.

Tuzemské podniky byly vloni v Česku nejaktivnějšími investory

Tvrdí agentura CzechInvest, která zároveň hlásí rekord v počtu nových investorů. Agentura přitom pro Česko zprostředkovala celkem 182 investic za bezmála 71 miliard korun. Více než 15 miliard korun přitom tvoří projekty domácích společností.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).