Hlavní navigace

exPRESS: ČR získala loni z unijní kasy nejvíce peněz

26. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Stěžujeme si snad na to, že vstup do Unie nám příliš nepomohl? Jednoduché počty však svědčí o opaku. Pokud dostaneme z unijní kasy více, než do ní vložíme, není o čem pochybovat. Co když se ale karta obrátí? Upřímně, dokud to sype, může nám to být úplně jedno.

Loni nám čerpání z EU šlo, jak tomu bude letos? »

Stejně jako v roce 2006, tak i v minulém se Česká republika stala čistým příjemcem z rozpočtu EU. Rozdíl mezi příjmy a odvody dosáhl v roce 2007 17 mld. Kč, což je o 10 mld. Kč více než rok předtím. Navíc je výsledek z minulého roku nejlepším od vstupu ČR do EU.

Tento pozitivní výsledek se ČR podařil i přesto, že v roce 2007 již ztratila nárok na čerpání tzv. rozpočtových kompenzací. Kladná bilance je především dána dynamickým růstem příjmů. Ty oproti roku 2006 vzrostly o 12 mld. Kč na 49 mld. Kč. Odvody se zvýšily jen mírně, konkrétně o 1,7 mld. Kč na 32 mld. Kč.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Ekologickým farmářům se daří, jejich počet společně s výrobci biopotravin je nejvyšší v historii

Ke konci loňského roku bylo v Česku 1318 zemědělců a 253 subjektů vyrábějících biopotraviny. Počet ekologicky hospodařících zemědělců se tak během loňska zvýšil téměř o 400 farem a počet výrobců biopotravin o 100 podniků.

Investoři už mají zálusk na ruzyňské letiště

Zájem o letiště má např. indická společnost Essar, která investuje především do ocelářství, energetiky a logistiky, a indická společnost GMR Group, která provozuje letiště v Dillí.

Pomalu polovina českých podniků nevyužije možnosti insolvenčního zá­kona

Jak vyplývá z průzkumu, celkem 48 % společností nevyužije možnosti vložit dlužníka do registru po 30 dnech od překročení předepsané doby splatnosti. Mají totiž obavu z narušení obchodních vztahů.

Hilton se chce v Česku rozrůstat

V současné době provozuje v Praze dva a kromě nich chce přidat další hotely v českých regionech. Zajímá se o velká česká města jako Brno, Ostrava nebo Plzeň, kde se zesiluje poptávka manažerů kvůli zahraničním investicím.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Růst maloobchodních tržeb v listopadu zpomalil o 3,5 %

Meziroční tempo růstu se tak dostalo na hodnoty 4,4 procenta z říjnových 7,9 procenta. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalení růstu ovlivnil nižší prodej potravin, způsobený patrně růstem cen.

MM červen tip 1

30 000 dopravců nezaplatilo loni mýtné

Celníci tak na blokových pokutách vybrali téměř 34 milionů korun. 1692 závažnějších případů bylo předáno do správního řízení. V něm hrozí hříšníkům až půlmilionová sankce. Tu však dosud nikdo nedostal.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vládní program pomohl vytvořit 10 tisíc nových pracovních míst

Uvádí to agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest s tím, že firmy mohou z programu čerpat až 2,1 miliardy korun. Nejúspěšnější v získávání nových projektů podpořených z tohoto programu byl Hodonín a jeho okolí.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).