Hlavní navigace

exPRESS: ČR získala loni z unijní kasy nejvíce peněz

Autor: 258398
Michael Hovorka

Stěžujeme si snad na to, že vstup do Unie nám příliš nepomohl? Jednoduché počty však svědčí o opaku. Pokud dostaneme z unijní kasy více, než do ní vložíme, není o čem pochybovat. Co když se ale karta obrátí? Upřímně, dokud to sype, může nám to být úplně jedno.

Doba čtení: 2 minuty

Loni nám čerpání z EU šlo, jak tomu bude letos? »

Stejně jako v roce 2006, tak i v minulém se Česká republika stala čistým příjemcem z rozpočtu EU. Rozdíl mezi příjmy a odvody dosáhl v roce 2007 17 mld. Kč, což je o 10 mld. Kč více než rok předtím. Navíc je výsledek z minulého roku nejlepším od vstupu ČR do EU.

Tento pozitivní výsledek se ČR podařil i přesto, že v roce 2007 již ztratila nárok na čerpání tzv. rozpočtových kompenzací. Kladná bilance je především dána dynamickým růstem příjmů. Ty oproti roku 2006 vzrostly o 12 mld. Kč na 49 mld. Kč. Odvody se zvýšily jen mírně, konkrétně o 1,7 mld. Kč na 32 mld. Kč.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Ekologickým farmářům se daří, jejich počet společně s výrobci biopotravin je nejvyšší v historii

Ke konci loňského roku bylo v Česku 1318 zemědělců a 253 subjektů vyrábějících biopotraviny. Počet ekologicky hospodařících zemědělců se tak během loňska zvýšil téměř o 400 farem a počet výrobců biopotravin o 100 podniků.

Investoři už mají zálusk na ruzyňské letiště

Zájem o letiště má např. indická společnost Essar, která investuje především do ocelářství, energetiky a logistiky, a indická společnost GMR Group, která provozuje letiště v Dillí.

Pomalu polovina českých podniků nevyužije možnosti insolvenčního zá­kona

Jak vyplývá z průzkumu, celkem 48 % společností nevyužije možnosti vložit dlužníka do registru po 30 dnech od překročení předepsané doby splatnosti. Mají totiž obavu z narušení obchodních vztahů.

Hilton se chce v Česku rozrůstat

V současné době provozuje v Praze dva a kromě nich chce přidat další hotely v českých regionech. Zajímá se o velká česká města jako Brno, Ostrava nebo Plzeň, kde se zesiluje poptávka manažerů kvůli zahraničním investicím.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Růst maloobchodních tržeb v listopadu zpomalil o 3,5 %

Meziroční tempo růstu se tak dostalo na hodnoty 4,4 procenta z říjnových 7,9 procenta. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalení růstu ovlivnil nižší prodej potravin, způsobený patrně růstem cen.

30 000 dopravců nezaplatilo loni mýtné

Celníci tak na blokových pokutách vybrali téměř 34 milionů korun. 1692 závažnějších případů bylo předáno do správního řízení. V něm hrozí hříšníkům až půlmilionová sankce. Tu však dosud nikdo nedostal.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vládní program pomohl vytvořit 10 tisíc nových pracovních míst

Uvádí to agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest s tím, že firmy mohou z programu čerpat až 2,1 miliardy korun. Nejúspěšnější v získávání nových projektů podpořených z tohoto programu byl Hodonín a jeho okolí.