Hlavní navigace

exPRESS: ČSA se potácí v ekonomických vírech

28. 8. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Hospodářská recese tvrdě dopadla i na České aerolinie (ČSA). Firma, kterou plánuje stát zprivatizovat, vykázala za první pololetí rekordní ztrátu. Aby toho nebylo málo, zuří v ČSA navíc boj mezi vedením a odboráři.

ČSA balancují nad ekonomickou propastí

České aerolinie (ČSA) se potýkají s existenčními problémy. Na finanční situaci letecké společnosti se podepsal hlavně značný pokles počtu cestujících a snížení průměrné ceny letenek. Jak uvedl ve středu na tiskové konferenci prezident aerolinií Radomír Lašák, firma též postrádá peněžní rezervy z dob konjunktury, kdy ji vedl Jaroslav Tvrdík.

Za prvních šest měsíců letošního roku firma vykázala ztrátu 1,8 miliardy korun a za celý rok pak očekává celkem dvoumiliardový propad. Původní plán přitom počítal s celoroční ztrátou kolem 300 miliard korun. ČSA se proto snaží pokračovat v akceleraci restrukturali­začního procesu, který by jim měl pomoci překonat letošní krizový rok.

exPRESS - Koleje 01
Ekonomická recese

Developeři mají letos větší problémy s financovnáním projektů prostřednictvím bank

Bankovní projektové financování je pro developery v oblasti hotelnictví a cestovního roku v podobě z loňského roku prakticky nedostupné. Přesto se o něj většina developerů stále opírá, jak vyplynulo z analýzy poradenské společnosti Labartt Investment.

Německo se už zvedá z nejhorší recese od druhé světové války

Předběžné odhady o růstu německé ekonomiky se potvrdily. Spolkový statistický úřad uvedl, že se německé HDP v druhém čtvrtletí tohoto roku zvýšilo o 0,3 %. Na zastavení negativního trendu se podepsal hlavně obchod a soukromá spotřeba.

Počet firem neplatících své dluhy roste

Spotřebitelé i podnikatelské subjekty mají stále větší problémy se splácením svých smluvních závazků. Zatímco u spotřebitelů se zatím nevyplnily černé prognózy o výrazném nárůstu dlužníků v prodlení v souvislosti s ekonomickou recesí, registr firem hlásí více než 66 % nárůst dlužníků, kteří mají problémy se splácením.

Za poklesem turistů je nejen krize, ale i nedostačují­cí služby

Ačkoliv všechny české kraje letos v meziročním srovnání zaznamenaly pokles počtu zahraničních turistů, v některých z nich je situace přeci jen o něco lepší. Letos jezdí nejvíce zahraničních turistů do Prahy, Karlovarského a Jihomoravského kraje. Nejméně do Pardubického kraje a na Vysočinu, tvrdí Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Toho, kdo marodí neoprávněně, může ČSSZ poslat zpět do práce

Celkem 65 031 nemocných zkontrolovali za první pololetí letošního roku zaměstnanci okresních správ sociálního zabezpečení. Nejvíce kontrol proběhlo v Praze, ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. 1,7 % kontrolovaných bylo kráceno nebo odňato nemocenské, informuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Ministerstvo chce změnu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdro­jů

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje podle informací Matyáše Vitíka z tiskového oddělení ministerstva změnu zákona číslo 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Šest firem má zájem zkontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad

Celkem šest firem se uchází o veřejnou zakázku na kontrolu hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou vyhlásila poslanecká sněmovna. Do výběrového řízení se přihlásila firma Nexia Prague společně s Vysokou školou ekonomickou, společnost KPMG Česká republika, dále pak Top Auditing, BDO Prima CA a Appraisal services – Znalecký ústav a brněnská firma FIZA.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Hospodářská komora: Dohody o provedení práce mají smysl

Podle Hospodářské komory České republiky tuzemské podniky nesouhlasí s regulací dohod o provedení práce, o které uvažuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Komora považuje návrh ministerstva, který by měl u dohod o provedení práce zavést povinnost platit sociální a zdravotní pojištění, za nesystémový.

školení červen 22 - tip do článku

Při rozhodování hraje roli i barva tištěného materiálu, nejlepší výsledky má zelená

Správný výběr barvy tištěných materiálů může podnikatelům pomoci ovlivnit rozhodování jejich zákazníků a zaměstnanců. Vyplynulo to z výzkumu společnosti Hewlett-Packard (HP), který se zaměřil na význam vlivu barev při rozhodovacím procesu a který firma provedla celkem v devíti zemích.

Plyn od října zlevní o 2,5 %

Od října zlevní plyn. Společnost RWE Transgas dnes oznámila, že od prvního října se ceny zemního plynu pro domácnosti sníží v průměru o 2,5 %. Letos je to tak již třetí pokles clen plynu. Průměrná cena plynu za celý rok se snížila o více než 11 %.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Je Jan Fischer dobrým premiérem?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).