Hlavní navigace

exPRESS: Do roku 2013 padne monopol na poštovní služby

2. 2. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Česká pošta za několik let ztratí monopol na doručování zásilek do 50 gramů. Této služby se tak budou moci chopit i zahraniční firmy. Možná tak heslo „Dnes podáte, zítra dodáme“ bude již konečně naplněno a nebude doménou jen některých měst či regionů.

Česká pošta ztratí monopol

Česká pošta už nebude monopolem. Rozhodnutí posvětil Evropský parlament, když schválil liberalizaci poštovního trhu EU. Přestože chybí ještě souhlas členských států, lze toto rozhodnutí brát již za závazné, neboť souhlas členů EU se považuje v tomto případě už jen za formalitu.

Ztráta monopolu se týká zásilek do 50 gramů. Přesto firmy, které chtějí začít s provozováním těchto služeb, musí ještě počkat. Poštovní trh by se měl otevřít až v roce 2011, přičemž některé státy včetně ČR a Slovenska mohou poté ještě dva roky vyčkat se zavedením.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Zemědělci nabádají české spotřebitele k podpoře tuzemského zemědělství

Zemědělci a zástupci potravinářských firem vyšli do ulic, kde chtějí prostřednictvím půl milionů letáků přimět české spotřebitele, aby kupovali sice dražší, ale prý kvalitnější české potraviny místo těch zahraničních. Sázejí na to, že český spotřebitel dbá na zdravou výživu a dá přednost potravinám, které jsou hnojeny údajně o 40 procent méně než ty zahraniční a které podléhají přísnějším normám.

Lufthansa a DHL vytvoří nové nákladní aerolinky Aerologic

Spojením sil německých aerolinek Lufthansa a logistické společnosti DHL zřejmě vznikne nová konkurence na poli nákladní letecké dopravy – společnost Aerologic. Přepravovat by měla především náklad a expresní zásilky do Asie a Severní Ameriky. Náklady na její založení se odhadují na 15 milionů eur.

České firmy stále pokulhávají v řízení informační bezpečnosti

Každé dva roky provádí poradenská společnost Ernst & Young mezi firmami průzkum zaměřený na zjištění jejich informační bezpečnosti. Přestože poslední dva roky přinesly určitá zlepšení, začínají se ukazovat i znepokojující trendy. Společnosti vnímají za nejvýraznější překážku rychlejšího prosazování informační bezpečnosti nízké povědomí o bezpečnostních aspektech při práci s IT. Přesto 80 % společností nemá žádný funkční program na zvyšování tohoto povědomí svých zaměstnanců.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Bezkontaktní platby zrychlí placení a zvýší tržby obchodníkům

Tak zřejmě již letos by se do některých regionů ČR měla dostat nová bezkontaktní technologie, která umožní platit bezhotovostně i nákupy do 500 korun. Výhodou je, že se nemusí projíždět karta čtečkou, zadávat PIN či podepisovat účet. Stačí přiložit čip a platba proběhne. Na technologii se zřejmě nejvíce těší obchodníci, neboť podle zkušeností lidé platí více a častěji, když mají možnost používat bezhotovostní platby.

ČSSD neuspěla s návrhem na vrácení DPH na 5 procent

V rámci reformy veřejných financí došlo ke zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z pěti procent na současných devět. To se však nelíbilo sociálním demokratům, kteří se obávají zdražení potravin, léků a nájemného. Jejich návrh však ve sněmovně neprošel.

Až 60 milionů korun mohou získat firmy na ochranu průmyslových práv

Podnikatelé, rozdělte si 60 milionů korun! Přesně tolik mohou firmy získat na ochranu průmyslového vlastnictví, tedy nejrůznějších patentů, vzorů, ochranných známek apod. Jednotlivý podnikatel může získat od 10 tisíc až po 1 milion korun. Příjem registračních žádostí do programu INOVACE – Projekt na ochranu průmyslového vlastnictví bude zahájen 3. března a ukončen 31. prosince letošního roku.

Content 22 tip novy

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Nový daňový systém vyhání českým firmám zahraniční pracovníky

Už takhle se firmy potýkají s nedostatkem pracovníků, který se snaží řešit zaměstnáváním lidí ze zahraničí. Ovšem vládní novela veřejných financí, o které se tvrdilo a stále tvrdí, že přinese pozitiva všem a nikomu neuškodí, ztěžuje situaci firmám. Zahraniční pracovníci, tzv. nerezidenti, nemají letos nárok na slevy na dani, tudíž dostanou mnohem méně než jejich čeští kolegové se stejnou hrubou mzdu. Cizinci tak zřejmě budou houfně opouštět „diskriminující“ ČR, pokud jim firmy tuto ztrátu nebudou nějakým způsobem kompenzovat.

Evropská unie se chystá na čínské padělky a jejich výrobce

Čínským výrobcům padělaného zboží zřejmě přituhne. Chystá se na ně Evropská unie společně s Čínou. Středem zájmu bude sledování pohybu zboží mezi čínskými a evropskými přístavy, což by mělo napomoci v boji proti nebezpečným padělkům, které zaplavují Evropu. Kolik padělků se zabaví letos, když jen za předchozí rok jich bylo údajně zabaveno 136 milionů?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).