Hlavní navigace

exPRESS: Začaly platit zrychlené odpisy u aut, strojů nebo zařízení

24. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé se mohou vrhnout na nákup například nových automobilů. Začal platit zákon z protikrizových opatření, který zrychluje odpisování majetku v první a druhé odpisové skupině.

Začaly platit zrychlené odpisy »

Ve Sbírce zákonů vyšla novela, která zkrátí dobu odpisování majetku v první a druhé odpisové skupině. Je to další z krátkodobých protikrizových opatření, které má pomoci podnikatelům a firmám při pořizování nových automobilů, strojů nebo zařízení.

Odečtením vyšší částky výdajů na pořízení automobilů v roce 2009 firmy kromě jiného využijí i poklesu sazby daně z příjmů mezi roky 2009 a 2010 z 20 na 19 %. Základ daně za rok 2009, kdy je sazba daně z příjmů právnických osob vyšší, bude možné snížit o větší část nákladů spojených s investicí do automobilu, doplnil partner daňového oddělení společnosti Deloitte Peter Wright.

Schválená novela zavádí pro hmotný majetek zařazený v odpisové skupině 1 pořízený v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010 možnost jeho odepsání rovnoměrně bez přerušení do 100 % vstupní ceny za 12 měsíců. Do první odpisové skupiny patří podle přílohy 1 k zákonu o dani z příjmů například kancelářské stroje, počítače, nástroje nebo nářadí. Rychlejší odpisy budou možné také pro majetek ve skupině 2. Zde se doba odepisování zkracuje na 24 měsíců.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Ministerstvo financí počítá s 4,3% propadem ekonomiky 

Ministerstvo financí ČR zveřejnilo aktualizovanou Makroekonomickou predikci. Ministerstvo nyní předpokládá, že ekonomika letos poklesne o 4,3 %. Pro příští rok se počítá s mírným růstem 0,3 % HDP. Rizika predikce však zůstávají i nadále vychýlena směrem dolů.

Praha je oblíbeným kongresovým centrem

Rok 2008 byl historickým milníkem pro počet kongresů. Evidováno bylo celkem o 800 mezinárodních akcí více než v předchozím roce. Celkem se konalo 7475 kongresů, kterých se účastnil rekordní počet 4 896 000 delegátů. Krize na konání kongresů neměla prakticky žádný vliv, i když do organizací akcí zasáhla již v druhém pololetí loňského roku.

Společnost Kongresové centrum Praha stojí na pokraji krachu, bude prodávat majetek

Společnosti Kongresové centrum Praha (KCP) hrozí krach. Nedokáže splácet své dluhy. Praha hrozí, že jako vlastník společnosti bude muset prodat část nemovitostí, které jsou ve správě KCP. Budova samotného Kongresového centra by to však ohrozit nemělo. Dluhy včetně úroků se pohybují kolem necelých dvou miliard korun. Informaci potvrdil pražský radní za ODS Milan Richter.

Ceny nemovitostí stále klesají

Podle průzkumů poklesly ceny nemovitostí ve srovnání s loňským rokem v průměru o 15 %. Ceny panelových domů dokonce o 20 %. Zatímco do roku 2008 letěly ceny rychle nahoru, od podzimu nastal zvrat a začaly klesat.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Zákon umožňuje poskytnout zaměstnavateli nevratnou půjčku 

Firmy mohou svým zaměstnancům, které zasáhla živelní pohroma, pomoci bezúročnou půjčkou nebo půjčkou, která je poskytnuta s úrokem nižším než je obvyklá výše úroku. Zaměstnavatelé mohou ze sociálních fondů nebo ze zisku po zdanění poskytnout zaměstnancům dokonce i nevratnou půjčku.

Termín podání nabídek na obří tendr ve výši 115 miliard korun se posouvá

Ministerstvo financí prodloužilo termín pro podání nabídek v rámci obří veřejné zakázky „Odstranění některých ekologických zátěží vzniklých před privatizací“. Firmy, které prošly prvním kolem, mají tak o dva měsíce více na to, aby nabídky připravily. Lhůta pro jejich podání se posunula na 13. října 2009.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Česká televize až po roce vyměnila vymahačskou firmu

Téměř rok pro skandálu s vymáháním neexistujících poplatků vyměnila Česká televize vymahačskou firmu. Neplatiče koncesionářských poplatků vyhledává nově od června společnost Verbis Praha. Ta nahradila BSP Lawyer Partners, která se nechvalně proslavila vymáháním neexistujících dlu­hů.

účto únor klímová

Ceny benzinu klesají, pohonné hmoty zlevnily o desítky haléřů

Ceny pohonných hmot i nadále klesají. Zlevnily o desítky haléřů. Jak vyplývá z údajů společnosti CCS, nejprodávanější benzin Natural 95 se prodává o 35 haléřů levněji za průměrných 28,35 korun. Nafta zlevnila o 30 haléřů a k dostání je za 26,33 korun.

Nepovolenou dovolenou prošetří inspektorát práce

Dovolenou určuje s ohledem na provozní důvody zaměstnavatel. Proto je vhodné se na termínech dovolené předem se zaměstnanci dohodnout. Pro schvalování se doporučuje písemná forma, například formou tiskopisu: Žádanka o řádnou dovolenou. Jestliže zaměstnavatel nástup na plánovanou dovolenou neumožní a neprokáže, že mu v tom brání provozní důvody, může se zaměstnanec dokonce obrátit na inspektorát práce.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).