Hlavní navigace

exPRESS: Daňové prázdniny pro drobné podnikatele? Možná...

23. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Představa neplatit za jedno zdaňovací období státu daně je velmi lákavá a vláda je jí částečně nakloněna. Drobní podnikatelé by to každopádně uvítali, jejich byznysu by to pomohlo. Česko, které je nejúspěšnějším transformačním státem, by tak bylo zase o krůček dále.

Česko je nejúspěšnější transformační stát světa »

Bertelsmannova nadace, která funguje v Německu od roku 1977, považuje Českou republiku za nejúspěšnější transformační stát světa. Důvodem je rozvoj české ekonomiky a konsolidace demokratického systému. Česko se probojovalo na první pozici mezi 125 hodnocenými zeměmi světa. ČR předběhla Estonsko a Slovinsko.

Česko však ze studie nadace nevyšlo jednoznačně pozitivně. Studie totiž kritizuje, že rozčarování Čechů z politiků roste. Politické elity také již tak intenzivně nepracují na ekonomických reformách jako v době, kdy byl ve hře vstup Česka do Evropské unie.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Telefónica O2 loni v Česku zvýšila zisk o 30 procent

Největší tuzemská telekomunikační firma loni utržila 63 miliard korun. Konsolidovaný čistý zisk jí vzrostl na 10,4 miliardy korun. Hlavním tahounem růstu tržeb byl mobilní segment, kde se výnosy loni zvýšily o 4,4 procenta na 32,6 miliardy korun.

Bývalý šéf Škody Soudek čelí osobnímu bankrotu

Má údajně více než miliónový dluh vůči své zkrachovalé firmě Skywalker a možná bude muset čelit konkurzu na svůj majetek. Soudek, který měl přezdívku kapitán českého průmyslu, ale považuje návrh konkurzu za neopodstatněný a chce na konkurzního správce firmy Martina Litvana podat žalobu.

V Česku možná vyroste továrna AU Optronics

Vedení Tchajwanské společnosti, která je třetím největším výrobcem LCD obrazovek na světě, upřesní plány ve druhém čtvrtletí 2008. Firma dodává obrazovky předním dodavatelům osobních počítačů, jako jsou Dell a Hewlett-Packard, i některým výrobcům televizorů.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Kalousek je pro sjednocování daní v EU

Ministr financí by podle svých slov pokládal za užitečné, kdyby celá EU měla jednu metodiku, abychom se stejným způsobem dopočítali daně. Jednotný výpočet základu daně v EU podporuje i Hospodářská komora.

Drobní podnikatelé se možná dočkají daňových prázdnin

Návrh dal znovu na stůl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Původní nápad totiž zněl, že podnikatelé si budou moci sami vybrat kterýkoli rok ve volebním období, kdy nebudou muset platit daně z toho, co vydělají. Narazil ale na odpor lidovců. Ministr Říman nyní pracuje na návrhu zpětného vyhlášení daňových prázdnin.

Zákonodárci se pokusí omezit sílu obchodních řetězců

Pokud obchodní řetězce zneužijí svého výsadního postavení na trhu, mohly by v budoucnu podle návrhu zákona zaplatit pokutu až do výše deseti milionů korun či deseti procent svého ročního obratu. Obchodní řetězce s návrhem nesouhlasí a tvrdí, že vztahy mezi obchodníky a dodavateli dostatečně řeší stávající legislativa.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Při přípravě podnikových akvizic je nutné počítat s novelou účetních předpisů

„Novela mezinárodních účetních předpisů, jejímž cílem je posílit transparentnost podnikových akvizic, významně ovlivní nejen účtování těchto transakcí, ale i jejich realizaci,” varuje auditorská společnost Ernst & Young. Změny se týkají společností sestavujících účetní závěrku podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS).

Podnikatelé mohou získat až 100 miliónů na školící středisko

Evropský program Školící střediska je určen pro podnikatele na výstavbu, pořízení, rekonstrukci či modernizaci prostor určených pro vzdělávání. Pomocí dotace lze investovat také do moderního vybavení v podobě školících pomůcek či vzdělávacích programů.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).