Hlavní navigace

Finanční správa otáčí, změní metodiku ke kritizovaným zajišťovacím příkazům

30. 10. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už od 1. listopadu dojde k změnám u tzv. zajišťovacích příkazů. Berňák navíc zavede nové nástroje, které především zrychlí práci finanční správy.

Změny u zajišťovacích příkazů přicházejí po analýze dosavadní praxe, kterou zveřejnila Finanční správa ČR v září, a také na základě dosavadní soudní judikatury.

Čtěte více: Čtěte online a stáhněte si podrobnou analýzu zajišťovacích příkazů

Prohlásila to náměstkyně pro daně a cla ministerstva financí Alena Schillerová za účasti generálního ředitele Generální finanční správy Martina Janečka na půdě Nejvyššího správního soudu v Brně, kde probíhal kulatý stůl k zajišťovacím příkazům. Toho se zúčastnili i zástupci Komory daňových poradců, soudců Nejvyššího správního soudu a dalších zainteresovaných stran.

Od 1. listopadu nový metodický pokyn k zajišťovacím příkazům

Finanční správa tak vydává už 1. listopadu nový metodický pokyn k zajišťovacím příkazům. Zároveň zavede nové nástroje, které by měly především zrychlit výměnu informací napříč finanční správou.

Bude se jednat o celostátní parametrickou evidenci zajišťovacích příkazů či přehled dostupné judikatury. Berňák se podle Schillerové bude více snažit v případě zajišťovacích příkazů využívat hlavně zástavní právo, ručení a bankovní záruky namísto exekuce. Tím by se mělo předejít bezprecedentní likvidaci podnikatelů.

Nový institut insolvence namísto zajišťovacích příkazů?

Těší mě, že věcné diskuzi byla podrobena také možnost vytvoření mechanismu obdobného předběžnému opatření využívanému v insolvenci. Institut by spočíval v možnosti nahrazení zajišťovací exekuce řádně jmenovaným správcem s odbornými znalostmi, jehož schválení by po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace směřující ke zmenšení majetku příslušného daňového subjektu, prohlásila Alena Schillerová.

Čtěte více: Přečtěte si, jak se vydávají zajišťovací příkazy. Tady je postup berňáku

A dodala, že záměrem rozhodně není, aby se jednalo o pracovníka finanční správy ani žádné jiné instituce z rezortu ministerstva financí. Podle Martina Janečka by toto řešení navíc mohlo eliminovat rizika, která jsou s agendou zajišťovacích příkazů spojena.

Zajišťováky jsou trnem v oku i politikům

Zajišťovací příkazy jsou v posledních měsících hojně diskutovaným tématem, a to především potom, co enormně vzrostl jejich počet a v médiích byly publikovány případy, kdy zajišťováky zcela zlikvidovaly fungující firmy.

Čtěte více: Další průšvih u zajišťovacích příkazů. Položily konkurenta Babišova Agrofertu?

MM_socky3

Zajišťovací příkazy se zároveň staly předvolebním tématem a mediální přestřelkou mezi Andrejem Babišem (ANO) a Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Ten požadoval na posledním jednání vlády odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka. K tomu zatím nedošlo a současný ministr financí Ivan Pilný to striktně omítá. O zajišťovacích příkazech by vláda měla jednat znovu, a to 6. listopadu.

Čtěte více: Janečka neodvolám, stojí si za svým ministr financí Pilný

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).