Hlavní navigace

Přečtěte si, jak se vydávají zajišťovací příkazy. Tady je postup berňáku

18. 9. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Kritizované zajišťovací příkazy finanční správa obhajuje kontrolními mechanismy. Jak fungují a jaká je vlastně cesta zajišťovacího příkazu?

Zajišťovací příkaz je jako nástroj daňového práva a především vymahatalnosti daní zakotven v českém právním prostředí od roku 1993. Teprve až v posledních měsících je to nejčastěji skloňovaný pojem v souvislosti s finanční správou. 

Prudce totiž vzrostl počet zajišťovacích příkazů. Zatímco v roce 2013 jich bylo vydaných celkem 457, o dva roky jich bylo už 1605. Zároveň se objevily mediálně známé případy fungujících firem, které po uplatnění institu zajišťováků skončily v insolvenci. 

Finanční správa tento institut obhajuje, i přesto jí ministr financí Ivan Pilný nařídil, aby byla při jejich používaní opatrná a byla tak vstřícnější vůči podnikatelům, kteří by tak nemuseli skončit na pokraji krachu. 

Čtěte také: Finanční správa bude vstřícnější, zajišťováky budou mít přísnější podmínky

Zajišťovák putuje po několika odděleních, než je vystaven

A jak vznikají zajišťovací příkazy fungují? Návrh k vydání zajišťovacího příkazu přichází zpravidla od kontrolorů z územního pracoviště berňáku. Předávají ho vymáhacímu oddělení, které vyhodnotí existenci zákonných podmínek pro vydání zajišťovacího příkazu. Musí posoudit mimo jiné přiměřenou pravděpodobnost budoucího stanovení daně a současně musí vyjádřit odůvodněnou obavu o dobytnost v budoucnu stanovené/splatné daně.

Vymáhací oddělení poté předává návrh odbornému garantovi na řídící úrovni finančního úřadu. Tím je většinou vedoucí útvaru nepřímých daní, který má za úkol posoudit splnění hmotněprávních podmínek, tedy přiměřené pravděpodobnosti budoucího stanovení daně. 

Čtěte také: Místo zajišťováků by mohla nastoupit „nucená správa“, navrhuje finanční správa

Pak se posuzují procesněprávní podmínky pro vydání zajišťovacího příkazu, tj. přiměřené pravděpodobnosti budoucí nedobytnosti či obtížné vymahatelnosti v budoucnu stanovené/ splatné daně. Posudek provádí útvar daňového procesu. Jeho vedoucí útvaru je rovněž odborným garantem.

V případě pochybností rozhoduje Generální finanční ředitelství

Návrh je poté postoupen na útvar řízení rizik, který následně vyhodnotí indicie k vydání zajišťovacího příkazu z hlediska komplexního posouzení všech zákonných podmínek. Pokud se útvar řízení rizik neshoduje s kontrolním útvarem, rozhoduje o vydání zajišťovacího příkazu ředitel finančního úřadu. Pokud ani ten si není jistý, může se obrátit na Generální finanční ředitelství, které metodicky koordinuje postup při vydávání zajišťovacích příkazů.

Jakmile je o vydání zajišťovacího příkazu definitivně rozhodnuto, čeká už jenom na podpis ředitele příslušného finančního úřadu. 

Čtěte také: Zajišťovací příkazy na Europrint? Tiskárna je nyní v insolvenci

Proti vydání zajišťovacího příkazu může podnikatel podat odvolání. O něm rozhoduje finanční úřad, případně Odvolací finanční ředitelství.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).