Hlavní navigace

Firemní bankroty klesají, osobní prudce rostou

5. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Společnost CCB – Czech Credit Bureau zveřejnila nejnovější analýzy firemních bankrotů. V měsíci listopadu bylo vyhlášeno 221 firemních bankrotů. Počet návrhů na firemní bankrot dosáhl v listopadu výše 553.

Společnost CCB – Czech Credit Bureau zveřejnila nejnovější analýzy firemních bankrotů. V měsíci listopadu bylo vyhlášeno 221 firemních bankrotů. Počet návrhů na firemní bankrot dosáhl v listopadu výše 553.

Bankroty podnikatelských subjektů se myslí bankroty obchodních společnosti a fyzických osob, tj. podnikatelů. Bankroty fyzických osob se na celkovém počtu v listopadu podílely již 61 % a bylo jich celkem 134. Ve srovnání s předchozím měsícem přibylo o 26 případů více a v porovnání s loňským listopadem dokonce o 73 případů více. Počet bankrotů právnických osob se naopak oproti říjnu snížil o 11 případů, oproti loňskému listopadu se nelišil. Zatímco roční dynamika bankrotů právnických osob se od roku 2008 prudce snižuje, u fyzických osob podnikatelů naopak značně roste, uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Návrhů na firemní bankrot fyzických osob podnikatelů se týkalo 38 % případů, Ve srovnání s předchozím měsícem se počet návrhů na bankrot právnických osob zvýšil o 20 a v případě fyzických osob podnikatelů o 18. V meziročním srovnání se počet návrhů na bankrot právnických osob zvýšil pouze o 5 případů. Naproti tomu u fyzických osob podnikatelů dokonce o 124 případů. Čtěte také: Bankrot není katastrofa, ale podnikatelská realita

Ovšem v měsíci listopadu rostly i osobní bankroty. Bylo vyhlášeno 1069 osobních bankrotů, což je o 65 více než v říjnu a o 459 více než v listopadu loňského roku. Počet podaných návrhů byl v listopadu rekordní. Dosáhl počtu 1723, tj. o 201 více než říjnu letošního roku a o 754 více než v listopadu loňského roku. Pouze v srpnu letošního roku bylo vyhlášeno více osobních bankrotů za jeden měsíc než v listopadu. Počet osobních bankrotů i nadále sice roste, ale jejich meziroční dynamika se postupně snižuje. V roce 2009 bylo průměrné tempo růstu 260 %, o rok později 173 % a za jedenáct měsíců letošního roku již jen 92 %, informovala Věra Kameníčková ze společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

školení účto leden 23 Kučerová

V přepočtu na 10 000 obyvatel tak připadlo v období leden až listopad letošního roku 9,8 osobních bankrotů. Nejvyšší počet u tohoto ukazatele vykázal Karlovarský kraj (23,6 osobního bankrotu). Se značným odstupem za ním se umístil pak Ústecký kraj (18,5) a Královéhradecký kraj (15,0). Nejmenší hodnotu dosáhla Praha (2,7 osobního bankrotu na 10 000 obyvatel), následuje kraj Vysočina (3,7) a s odstupem Jihočeský kraj (6,3). Čtěte také: Exekutor ponechá podnikateli věci nezbytné pro výdělečnou činnost. Co je ale pro podnikání nezbytné?

Podíly krajů na celkovém počtu osobních bankrotů se v poslední době příliš neliší. Situace se nejvíce zlepšila v Moravskoslezském kraji. Ten vykazuje pátý nejvyšší počet osobních bankrotů na 10 000 obyvatel. Ke zhoršení, i když mírnému, došlo u Pardubického kraje. Tento se vyznačuje šestým nejnižším počtem osobních bankrotů na 10 0000 obyvatel.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).