Hlavní navigace

Firma se na českém trhu udrží v průměru 12 let, podnikatel o 4 roky déle

5. 9. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Fyzické osoby na trhu v České republice působí v průměru 16 let. Obchodní společnosti svoji činnost ukončují po kratší době. V průměru po 12. roce.

Od roku 1990 do 1. pololetí letošního roku vzniklo více než 580 tisíc obchodních společností a přes 93 tisíc jich zaniklo. Na trhu tak zůstává 84 % společností z těch, které od roku 1990 vznikly.

Z analýzy struktury a délky činnosti ekonomických subjektů, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau, vyplývá, že firmy se na českém trhu udrží v průměru 12 let, podnikatelé o 4 roky déle.

Věková struktura obchodních společností se od roku 2010 stabilizovala. Společnosti v české ekonomice procházejí průběžným ozdravným procesem. Nevýkonné a nekonkurenceschopné společnosti zanikají a vznikají nové, říká Ondřej Pirohanič, analytik společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Čtěte také: První půlka 2017 hlásí vznik nejvíce firem v historii. Rekordní je ale i zánik

Na českém trhu teď aktuálně působí 488 tisíc firem. Více než polovina je na trhu maximálně 10 let. Více než 34 % všech firem funguje na trhu déle než 15 let a 30 % do 5 let včetně. Délka činnosti podnikatelů je ale odlišná. Více než polovina z nich působí na trhu déle než 15 let, téměř třetina mezi 6 a 15 lety a pouze 15 % fyzických osob je mladších než 6 let. Průměrné stáří FOP je 16 let, ovšem střední délka jejich činnosti je 18 let.

Jak podotýká Ondřej Pirohanič, rozdíl mezi věkovou strukturou obchodních společností a fyzických osob podnikatelů je způsoben hned několika faktory. V prvních třech letech po revoluci začal v České republice na živnostenský list podnikat více než milion lidí, zatímco firem vznikaly pouze nižší desetitisíce. Důvodem byla především složitější administrativa a vyšší finanční náročnost podnikání formou obchodních společností. Z více než dvou milionů podnikajících fyzických osob je nyní podle našich odhadů aktivních přibližně 950 tisíc. Velká část těch neaktivních přitom pravděpodobně patří mezi fyzické osoby, které mají oprávnění podnikat již delší dobu, uzavírá Pirohanič.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).