Hlavní navigace

Firmy v Česku dostaly injekci skoro 2,5 bilionu korun

19. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Přímé zahraniční investice hrají v Česku největší roli ve finančním sektoru. Jejich příliv vrcholil v roce 2000, loni klesl ve prospěch tuzemských peněz.

Příliv přímých zahraničních investic, které stimulují domácí ekonomiku, byl v Česku na počátku tisíciletí v přepočtu na obyvatele jedním z nejvyšších na světě. Bráno z hlediska objemů peněz, vrcholil tok přímých zahraničních investic do Česka v roce 2000. Za posledních patnáct let přitom šestinásobně vzrostl vliv firem zahraničních investorů na českou ekonomiku. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu, kterou úřad chystá ke zveřejnění na konci ledna, a jejíž autorkou je analytička Drahomíra Dubská. Od roku 1993 přišlo do České republiky ze zahraničí téměř 2,5 bilionu korun v podobě přímých investic, komentuje výsledky studie předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Ve finančním sektoru je zahraničních peněz nejvíc

Sektorem, v němž má v Česku zahraniční kapitál největší vliv, je finančnictví. V roce 2009 vytvářely firmy se zahraniční kontrolou přes 97 procent hrubé přidané hodnoty tohoto sektoru. Zahraniční kapitál dále hraje významnou roli také například v automobilovém průmyslu či v rafinériích. Jak dále ze studie vyplývá, v roce 2009 zaměstnávaly firmy pod zahraniční kontrolou celkem 1,069 milionu lidí, což je bezmála 6krát více než v roce 1995.

 Malé a střední společnosti mění poměry

Podobnému tématu se v nedávné době analyticky věnovala také Česká kapitálová a informační agentura (ČEKIA). Z její analýzy, vycházející z veřejně přístupných zdrojů o firmách a zveřejněné v prosinci loňského roku, vyplynulo, že největšími zahraničními vlastníky českých firem z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu jsou Nizozemci, Rakušané a Němci. Analytička agentury Petra Štěpánová však zároveň upozornila, že Nizozemsko mnohé firmy používají jen jako daňové sídlo, kapitál a know-how však ve skutečnosti pocházejí odjinud.

MM_socky3

Podle ČEKIA přitom vloni podíl zahraničního kapitálu klesl ve prospěch kapitálu domácího. Důvodem je aktivita malých a středních firem na českém trhu a také důsledky globální recese.

Co ale naopak roste, je podíl kapitálu z daňových rájů v českých firmách. Projevuje se v tom i tlak na daňovou optimalizaci, který je v současnosti trendem. Čtěte více: Rusové, Němci, Ukrajinci, Slováci – z cizinců nejčastější vlastníci českých firem

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).