Hlavní navigace

Rusové, Němci, Ukrajinci, Slováci - z cizinců nejčastější vlastníci českých firem

15. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Více jak dvě třetiny českých firem vlastní tuzemští majitelé. Zároveň ale v Česku meziročně vzrostl počet firem, jejichž kapitál kontrolují vlastníci z daňových rájů.

Česká kapitálová a informační agentura (ČEKIA) analyzovala veřejně přístupná data o firmách v České republice. Výsledkem průzkumu je mimo jiné zjištění, že 76 procent společností má tuzemské vlastníky. Mezi zahraničními vlastníky pak dominují Rusové (19 procent), Němci (12 procent), Ukrajinci (11 procent) a Slováci (8 procent).

Zajímavou paralelou jsou předběžné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2011, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Jedním ze zjištění sčítání je informace, že obyvatel v Česku přibývá především díky cizincům. Od roku 2001 se přitom v Česku nejvíce rozrostla právě skupina Němců (o 504,4 %), Ukrajinců (o 471 %), Rusů (o 368,5%) a Slováků (o 248,7 %).

Souvislost mezi analýzou a výsledkem sčítání podle analytičky agentury ČEKIA Petry Štěpánové skutečně existuje. Domnívám se, že mezi zmíněnými fakty lze hledat souvislost. „Přistěhovalci“ se v ČR nějakým způsobem musí živit a řada z nich si zde otevírá drobné podnikání, zejména v oblasti obchodu, služeb či stavebnictví, vysvětluje pro server Podnikatel.cz.

Podíl zahraničního kapitálu letos klesl

Pohled na firmy z hlediska přítomnosti zahraničního kapitálu vypovídá o tom, že největšími zahraničními vlastníky z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu jsou Nizozemci, Rakušané a Němci. Jak však upozorňuje Petra Štěpánová, Nizozemsko mnohé firmy používají jen jako daňové sídlo, kapitál a know-how však ve skutečnosti pocházejí odjinud.

školení účto leden 23 Kučerová

Podíl zahraničního kapitálu přitom letos klesl ve prospěch tuzemského kapitálu. Převaha, a v letošním roce dokonce nárůst podílu českého kapitálu, je dána zastoupením malých a středních společností v tuzemské podnikatelské sféře, které nejčastěji působí v oblasti služeb, obchodu, nemovitostí a stavebnictví. Mírný odliv zahraničního kapitálu je způsobený nelehkou situací na trhu po doznívání globální recese a zejména obav z další krize, uvádí k výsledkům analýzy Petra Štěpánová. Čtěte také: Statistiky klamou, přes milion podnikatelů existuje jen na papíře

Čím dál víc peněz z daňových rájů

Růst objemu registrovaného kapitálu v českých firmách, který je ovládaný z daňových rájů, považuje analytička Štěpánová za varující. Kapitál ovládaný z daňových rájů totiž letos vzrostl téměř o 12 procent, což představuje 41 miliard korun a celkově tento kapitál představuje 43,5 procenta z celkového zahraničního kapitálu v domácích společnostech. Důvodem růstu je podle analytiků fakt, že role daňové optimalizace v podnikání roste, což je trend posledních let.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).