Hlavní navigace

Gandalovič: Zdražování potravin by se už nemělo opakovat

6. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Růst cen zemědělských plodin a potravin z minulého roku by se podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče letos již neměl opakovat. Lze očekávat, že vývoj cen nebude kopírovat loňský rok. V Evropě přestalo platit omezení ponechání deseti procent zemědělské půdy ladem, čímž došlo k navýšení osevní plochy pšenice. U mléčných výrobků se zase pozitivně projeví zvýšení výrobní kvóty mléka o dvě procenta, řekl Gandalovič na zahájení veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina v Brně. Bude ale podle něj záležet na tom, jaká bude úroda.

Odmítl také spekulace, že by na růst cen v Česku měla negativní vliv podpora biopaliv a pěstování plodin pro energetické účely.

Ceny zemědělských komodit začaly prudce růst po letní sklizni, kdy některé z nich dosáhly až dvojnásobku hodnot z roku 2006. Největší meziroční nárůst cen, o 82 procent, zaznamenali obchodníci u krmného ječmene, nejméně, o 19 procent, podražilo meziročně žito. Koncem roku se ceny vlivem utlumení obchodování stabilizovaly či mírně klesly.

Podle odborníků měla na vývoj cen největší vliv situace na světovém trhu a vysoká poptávka po českých obilovinách. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se na růstu cen v minulém roce nejvíce podílela nízká úroda obilovin v tradičních zemědělských státech Evropy, malé zásoby obilí ve světě, ale také stoupající výroba biopaliv.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).