Hlavní navigace

„Geniální“ změna u COVID Praha, řada potřebných nemá šanci na záruky dosáhnout

19. 4. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Program záruk COVID Praha, který bude vyhlášen v pondělí, obsahuje “drobnou” změnu oproti COVID II. Ta ale způsobí, že řada potřebných na záruky nedosáhne.

Aby totiž podnikatelé mohli na záruky dosáhnout, musí mít už schválený úvěr. Jenže řada potřebných na úvěr bez záruky nedosáhne a dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Podmínky COVID Praha skoro stejné jako u COVID II

V pondělí 20. dubna bude vyhlášen program záruk pro pražské podnikatele COVID Praha a od úterý 21. dubna půjde o záruky od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) žádat. Program je obsahově podobný jako COVID II, který byl určen jen pro mimopražské firmy a OSVČ.

Podniky budou moci získat záruku až do výše 80 procent jistiny komerčního úvěru při výši zaručovaného úvěru až do 15 milionů korun, včetně tří let ručení a finančního příspěvku na úhradu úroků až do výše jednoho milionu korun. ČMZRB odhaduje, že díky multiplikačnímu efektu bankovních záruk bude možné zajistit úvěry až za 1,4 miliardy korun.

Z programu bude možné financovat náklady na mzdy a energie, platby za nájemné, úhradu dodavatelsko-odběratelských faktur, předfinancování pohledávek či pořízení majetku, zásob a dalšího drobného majetku.

Čtěte více: Pražské firmy a OSVČ mají smůlu, na bezúročné úvěry COVID II nebudou mít nárok

V COVID Praha bude jen 600 milionů

Konkrétně je na záruky vyčleněno 600 milionů korun, a to z pražského operačního programu Praha – pól růstu. Původně mělo do programu přispět i ministerstvo průmyslu a obchodu, to ale nakonec svůj slib, že přidá 400 milionů, nedodrželo. Bohužel MPO nakonec, i přes opakovaně deklarované sliby, které spočívaly v tom, že do programu dosypou nějakých 400 milionů, tak nesplnilo ani tohle, uvedl primátor hlavního města Zdeněk Hřib

Kvůli drobné změně řada potřebných na záruky nedosáhne

Oproti podmínkám programu COVID II je však u COVID Praha jedna “drobná” změna, která má ale zásadní dopad na to, kdo bude moci záruky reálně využít. U COVID II totiž musel podnikatel předložit buď kopii smlouvy o úvěru, nebo vyjádření spolupracující banky o podmínkách poskytnutí úvěru. Reálně tedy stačilo mít potvrzení od banky, že dotyčný s ní o úvěru jedná a mohl již žádat o záruku, která samozřejmě získání úvěru usnadní.

U COVID Praha však nebude stačit potvrzení banky o podmínkách úvěru. Ve svém vyjádření to uvedl Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB: Pražští podnikatelé budou moci o záruku z programu COVID Praha zažádat v úterý 21. dubna 2020 od 8:00 hodin prostřednictvím naší e-podatelny. Pro podání žádosti bude nutné mít potvrzení o poskytnutí úvěru od spolupracující komerční banky, proto doporučuji, aby jej podnikatelé již teď začali se svými bankéři řešit. Bližší informace včetně návodných videí, jak vyplnit žádost, se objeví na webu naší banky v nejbližších dnech. Že už nestačí potvrzení o podmínkách úvěru, potvrdili serveru Podnikatel.cz i lidé z bankovního sektoru, kteří jsou se schválenými podmínkami programu seznámeni.

Podnikatelé, kteří chtějí na záruky dosáhnout, tak musí mít už schválený úvěr. Jenže řada potřebných na úvěr bez záruky nedosáhne a dostává se tak do začarovaného kruhu. A aby to nebylo málo, tak přesné znění výzvy bude zveřejněno v pondělí, tedy pouhý den předtím, než o úvěry půjde žádat. Vzhledem k tomu, že schvalování úvěrů trvá standardně týdny a i u “VIP” klientů zabere několik dnů, dosáhnou na záruky prakticky jen ti, kteří už úvěry mají schválené z dřívější doby, či ti, kterým je předpřipravili bankéři.

Kdo tak přijde v pondělí po vypsání výzvy žádat banku o úvěr, i kdyby jej získal, nemá víceméně šanci na záruku dosáhnout. Než se totiž vše zprocesuje, záruky již budou vyčerpané. Například v první vlně COVID II, na kterou bylo původně alokováno 1,5 mld. Kč, se tato částka vyčerpala už po třech hodinách a ministerstvo následně prostředky navyšovalo.

Čtěte více: Úvěr COVID II se rychle vyčerpal, přidaly se ale další miliardy a opět lze žádat

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).