Hlavní navigace

Ivo Toman: Mám pro vás dobrou zprávu, můžete se naučit být šťastní

5. 10. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 244086
Štěstí je stav mysli. Proto na něm můžeme zapracovat a štěstí se naučit.

Proč je život většiny lidí plný nespokojenosti? Má to tři důvody:

 • 1. Lidé si myslí, že je něco důležitější než to, co dosud dělali nebo dělají.
 • 2. Snaží se být někým jiným a nejsou spokojeni se sebou.
 • 3. Nikdy si neudělají čas, aby poznali to, co mají nyní k dispozici.

Nejdříve musíte být spokojeni se sebou. Toho docílíte tím, že se na chvíli zastavíte a ujasníte si chaos v hlavě. Mám pro vás dobrou zprávu. Můžete se naučit být šťastní!

Co je to štěstí? Napadla vás ta slavná věta z filmu Škola, základ života „Štěstí. Co je štěstí? Muška jenom zlatá…“? Ale to je film. V životě to je jinak. Štěstí není žádná muška, ale váš duševní stav. Štěstí je stav mysli. Pokud si myslíte, že štěstí jsou peníze a bohatství, pak tyto věci samy o sobě štěstí nepřináší. Někteří milionáři jsou šťastní, ale jiní ne. V penězích to není. A co váš tělesný vzhled? Je mnoho krásných modelek, které jsou nešťastné, a mnoho postižených lidí, kteří jsou šťastnější než ony. To nesouvisí s tím, jak vypadáte, ani s penězi, ani s tím, jak jste staří, ale s tím, co se vám honí hlavou.

Podle průzkumů se člověk jeden rok po velké životní události cítí zhruba stejně šťastný jako předtím. A to bez ohledu na to, jestli vyhrál velké peníze, anebo prožil osobní tragédii! Říká se tomu „psychologický imunitní systém“. Naše mysl je zařízena tak, že se přizpůsobuje situacím a že umí pocit štěstí vytvořit v závislosti na nich. Můžete si dovolit koupit vlastní tryskové letadlo nebo kolo a být stejně šťastní.

Naše západní kultura klade důraz na to, že štěstí se dá dosáhnout hlavně vnějšími prostředky – penězi, společenským postavením, slávou a podobně. Když se ale podíváte do historie, zjistíte překvapivý fakt. Mnozí velikáni a navenek úspěšní lidé vlastně vůbec nedosáhli štěstí.

Na otázku „Kdybyste měli více peněz, co byste mohli získat?“ většinou lidé odpovídají: štěstí, svobodu, jistotu, moc a podobně. Je to však jinak. Tyto věci jsou výsledkem vašeho vnitřního myšlenkového stavu, ne peněz. Pokud by peníze byly vše, proč by jinak umírali Marilyn Monroe, Elvis Presley, Kurt Cobain, Karel Svoboda a další slavní lidé?

Možná jste o tom nikdy nepřemýšleli, ale vaše štěstí nezávisí na vnějších podmínkách, ale jen na tom, co si o sobě a světě kolem myslíte vy sami. Mnozí lidé se celý život trestají za to, co považují za své nedostatky – přejídají se, berou drogy, ničí vztahy, pijí do němoty –, a přitom říkají: „Nezasloužím si to dobré, protože mám špatné svědomí.“ Jsou nemocní a nešťastní, protože jsou přesvědčení, že na zdraví a štěstí prostě nemají právo. Ale to je hloupost! Záleží jen na vás, zda budete šťastní nebo ne. O tom nerozhoduje nikdo jiný.

Postoj

Postoj – to je vaše hodnocení všeho kolem vás i vás samotných. Postoje jsou myšlenky, názory, hodnoty, významy či očekávání. Mohou být vědomé nebo nevědomé.

Svatba, narození, smrt nebo zlomenina nohy jsou události. Teprve vaše hodnocení z nich činí radostnou věc nebo ránu osudu. Vaše hodnocení je citové. Pokud jde o špatné zážitky, mnohem důležitější než samotné události je, jak na ně reagujete.

Studie provedená Harvardskou obchodní školou určila čtyři kritické faktory pro dosažení úspěchu:

 • 1. Informovanost.
 • 2. Inteligence.
 • 3. Obratnost.
 • 4. Postoje.

První tři body dohromady tvoří jen 7 %. Postoje člověka však rozhodují z 93 %!

Jen když jasně odlišíte vnější svět od svého vnitřního světa, zjistíte, jak můžete být spokojenější. Je rozdíl mezi okolním světem, který zevnitř vnímáte svými smysly, a vaším vnitřním světem. Vaše současná životní úroveň je výsledkem hlavně vašeho vnitřního světa, méně už vnějších událostí.

Jak to, že dva lidé se stejným nadáním a schopnostmi nedosáhnou vždy stejného úspěchu? Odpověď je – postoj. Nejúspěšnější lidé jsou schopni udržet si kladný životní postoj i v případě, že na ně udeří neštěstí. International Committee for the Study of Victimization provedlo výzkum „odolnosti“ lidí, které postihlo vážné neštěstí, onemocnění, válka a podobně a kteří přežili. Lidé ve všeobecnosti patří do tří kategorií:

 • 1. Ti, kteří jsou událostí negativně poznamenaní.
 • 2. Ti, kteří se vrátili do starých kolejí.
 • 3. Ti, kteří tuto zkušenost využili jako odrazový můstek k tomu, aby se stali silnějšími.

Tento faktor osobnosti ukazuje, že můžete dosáhnout vědecké hodnosti, být chytří, dělat všechny správné věci nebo být na správných místech, ale se špatným stavem mysli v životě neuspějete. Lidé uspějí častěji díky postoji než díky schopnostem. Nejšťastnější lidé mívají vždycky sklon posuzovat svá těžká životní období jako cennou zkušenost. A nešťastní lidé jako nespravedlivou ránu osudu.

Nejvíce rozšířené škodlivé postoje jsou:

 • 1. „Být nešťastný je normální.“ Jenže být šťastný je také normální!
 • 2. „Změnit se je těžké.“ To jistě, ale jde to. Většinou je to jen výmluva, abyste omluvili svou nečinnost.
 • 3. „Než člověk na sobě něco změní, trvá to dlouho.“ Překvapivě mnoho věcí jde změnit hned. Jen musíte začít. Mimochodem, jedinou trvalou věcí v životě je – změna.
 • 4. „Sám od sebe se nemohu změnit.“ Ale můžete. Své problémy jste si většinou způsobili také sami. Takže je sami můžete i změnit.
 • 5. „Já jsem už holt takový.“ To je postoj těch, co to už vzdali.

Uvědomte si, že neúspěch není výsledek, ale lidský postoj, který „vyrábí“ neúspěchy. Z toho, na co se soustředíte, dostanete nejvíce. Všichni nešťastní lidé mají společné to, že vědí, co nechtějí, a jsou tím posedlí. Například přemýšlejí, jak nebýt tlustý a chudý.

Kromě kladných a záporných postojů můžete zastávat ještě postoje rozumné nebo nerozumné. Nerozumné postoje jsou zaujaté nebo takové, o kterých nemíníte vůbec debatovat. Patří k nim utkvělé představy. Také se jim říká fixní ideje. Jde o nesprávné životní rozhodnutí, které se vám natolik zarylo do mozku, že se už stalo nedílnou součástí vnímání vašeho světa.

Utkvělé představy jsou nebezpečné. Člověk totiž přestává hledat nové informace a odmítá měnit staré názory. Také o nich nechce jakkoliv diskutovat. Jsou to velice omezující přesvědčení. Například: Na to nestačím. To nemohu. To nejde. Nejsem dost chytrý. Nejsem tak dobrý jako jiní. Vždy se to pokazí. Já už se zkrátka nezměním. Ti nahoře to mají už dávno rozdělené. Nezasloužím si další šanci. To je prostě můj osud.

Oblasti, ve kterých vám škodí utkvělé představy, jsou různé: partnerské vztahy, kariéra, budoucnost, vztah k bohu, k sobě, politika, charakterové vlastnosti lidí, peníze apod. Velkou myšlenkovou zátěží pro mnoho lidí je fixní idea, že musí existovat spravedlnost. Ta vám způsobí velký chaos v hlavě, neboť se v životě stále setkáváte s případy, kdy tomu tak není.

Také přehnaně kladné utkvělé představy vám uškodí. Pozor na slepou víru. To je příliš optimistická utkvělá představa. Utápíte se v nadějích, aniž máte šanci na úspěch. Pokud jste krátkozrací, nebudete stíhacím pilotem! Musíte k tomu mít předpoklady. Jinak zbytečně plýtváte svou energií a trápíte se poté, co se vám nepodaří naplnit nereálné plány.

Trpíte-li velikášstvím, peklo vás nečeká po smrti, ale už v životě, když se vaše utkvělé představy nenaplňují. Vaše utrpení je důsledek vašeho postoje.

Úryvek z knihy Debordelizace hlavy (zprimitivněte k úspěchu). Více informací o knize: www.jak-vydelat.cz
Autor: Ivo Toman, podnikatel, školitel, zakladatel společnosti TAXUS International, která funguje jako marketingová laboratoř. Napsal sedm knih, ve kterých se zabývá marketingem, psychologií a motivací. Od narození trpí Touretteovým syndromem, který způsobuje viditelné i slyšitelné tiky. V šesti letech navíc onemocněl meningitidou a pravou stranu těla má méně vyvinutou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).