Hlavní navigace

Jak na dotace pro eseróčko? Radí odborník

16. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Existují vůbec nějaké dotace pro nově vzniklé eseróčko? A můžu začít podnikat ve městě oproti tomu, v němž budu mít sídlo podnikání? Radíme v poradnách.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpovědí rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybrané dotazy z odborné poradny

Dotace a příspěvky pro s.r.o.

Nevíte, kde se dá sehnat maximum informací o dotacích a příspěvcích pro nově vzniklé s.r.o., např. dotace na zřízení místa, vybavení, kancelář, zaškolení pracovníků apod.?

K dotacím obecně doporučuji prověřit dotační možnosti popsané zde.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Dotační tituly zahrnující i podporu začínajících podnikatelů nebo podporu rozvoje malých obcí a venkova vypisují v některých případech i krajské a obecní samosprávy, např. pro Středočeský kraj je naleznete zde. Doporučuji kontaktovat Vám místně příslušný úřad pro zjištění aktuálních možností.

Pro začínající podnikatele přichází v úvahu rovněž programy realizované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou na podporu malého a středního podnikání, které zahrnují mimo jiné poskytování záruk za úvěry pro malé a začínající podnikatele. Bližší informace naleznete zde.

V úvahu mohou dále přicházet dotace realizované v rámci programů aktivní politiky zaměstnanosti. Více informací k těmto programům naleznete zde.

Otevření obchodu v jiném městě

Chtěla bych si otevřít obchod s oblečením v centru Liberce, já jsem z Prahy. Zajímalo by mě jaké jsou podmínky: musím mít živnostenský list? A jaký? Jaký je postup, pokud si chci takovýto obchod otevřít?

Pro provoz obchodu s oblečením je nutné živnostenské oprávnění v oboru „Maloobchod, velkoobchod“. Jedná se o živnost volnou, pro kterou není vyžadováno doložení žádné zvláštní kvalifikace. Živnostenské oprávnění Vám zaregistrují na živnostenském úřadě nebo bezplatně zde. Pro zřízení obchodu budete potřebovat vhodné prodejní prostory. Ty musí být zkolaudovány pro účely prodeje, pokud tuto kolaudaci nemají, je nutné zažádat na stavebním úřadě o změnu užívání (rekolaudaci). 

Doporučuji oslovit několik místních realitních kanceláří, v Liberci je v současné době poměrně převis nabídky prodejních prostor i v centru města, vybrat ten vhodný určený pro prodej by nemělo být problém. Pro vlastní užívání prostor je nutné uzavřít s majitelem objektu nájemní smlouvu.

Potřebujete radu při startu podnikání?

Využijte našich odborných poraden. Začátky v podnikání přiblíží Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz 

Nový dotaz do odborné poradny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).