Hlavní navigace

Jak nezaškobrtnout při vyplňování přehledu pro ČSSZ

28. 3. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Chystáte se vyplnit přehled o příjmech a výdajích pro sociálku? Udělejte to za pomocí našeho návodu a interaktivního formuláře.

S blížícím se „deadlinem“ pro podání daňového přiznání by podnikatelé měli začít řešit také zdravotní a sociální pojištění. Přehled pro sociálku je letos poprvé dostupný v interaktivní podobě i ve formátu pdf. Server Podnikatel.cz přináší návod s názorným příkladem, jak přehled vyplnit. Přečtěte si také, dokdy ho odevzdat a dokdy případně doplatit pojistné.

Dokdy přehled odevzdat

Přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) za rok 2011 podávají všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy jak s hlavní, tak s vedlejší činností. Podle zákona musí OSVČ podat přehled nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy měla podat daňové přiznání. Podnikatelé bez daňového poradce tak musí přehled odevzdat nejpozději ve středu 2. května 2012. Ti, kteří využívají služeb daňového poradce, mají k dobru další tři měsíce. Přehled mohou podat do čtvrtka 2. srpna 2012. Do 30. dubna však musí OSVČ s poradcem tuto skutečnost doložit místní správě sociálního zabezpečení. Jestliže OSVČ není povinna podávat daňové přiznání, musí přehled podat nejpozději do úterý 31. července 2012. Čtěte více: Komplexní kalendář daní a pojištění pro OSVČ

Pokud se podnikatel rozhodne poslat přehled poštou, za den podání se stejně jako u daňového považuje datum, kdy pošta přehled přijala. Jestliže se rozhodnete přiznání podat elektroniky nebo osobně na podatelně ČSSZ, bere se za den podání den, kdy tak učiníte. Pokud se s přehledem opozdíte, může (ale nemusí) vám sociálka udělat pokutu až 20 000 korun (při opětovném nesplnění povinnosti až 100 000 korun). Většinou však sociálka zapomnětlivce nejprve upozorní a sankce udělí až poté, kdy OSVČ urgenci ignoruje.

Jak vyplnit přehled

Vezměme si za příklad pana Stehlíka:

Pan Stehlík se živí jako překladatel na volné noze. V loňském roce dostal za svoji práci celkem 400 000 korun. Výdaje pan Stehlík neeviduje a uplatňuje místo toho 60% paušál. Pan Stehlík je ženatý (manželka vydělává 200 000 korun ročně) a má jedno dítě ve věku 13 let. Uplatňuje proto na dítě slevu ve výši 11 604 korun. Zároveň s tím si snižuje základ daně o zaplacené životní pojištění ve výši 10 000 korun. Pan Stehlík zároveň platil pouze minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Stáhněte si interaktivní přehled na váš počítač. Po otevření začněte oddílem 1. Vyplňte své jméno, bydliště a datum narození. Určitě napište i váš telefon, aby vás sociálka mohla v případě nějakých nesrovnalostí kontaktovat. V pravém horním rohu pak doplňte své rodné číslo a variabilní symbol, který vám sociálka přidělila při registraci. Pokud si ho nepamatujete, najdete ho na přehledu předpisů a plateb, který ČSZZ zasílala na přelomu ledna a února nebo na kopii loňského přehledu.
V druhé části nejprve zaškrtněte, zda jste vykonávali hlavní či vedlejší činnost (případně oboje). Čtěte také: Podání Přehledu o příjmech a výdajích ČSSZ se blíží. Stáhněte si formuláře

Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší, pokud OSVČ v kalendářním roce:

  • Vykonávala zaměstnání.
  • Měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod.
  • Měla nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců.
  • Osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II – IV, jestliže osoba, která je závislá na péči jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s OSVČ ve společné domácnosti, není-li osobou blízkou.
  • Vykonávala vojenskou službu v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání nebo civilní službu.
  • Byla nezaopatřeným dítětem.

Dále křížkem označíme na řádcích 13 až 18, tj. zda jsme daňové přiznání podávali sami, zda jsme ho vůbec museli podávat, zda jsme platili daň paušální částkou a další doplňující informace. Ve třetí části se pak vyplňují informace o nemocenském pojištění. Pokud si ho dobrovolně neplatíte, stačí zaškrtnout ne a pokračovat čtvrtým oddílem. Ten vyplňují jen ti, kteří alespoň část roku podnikali jako OSVČ vedlejší. V případě, že vedlejší činnost trvala celý kalendářní rok, dejte jednoduše variantu 1–12. 

Poslední část první strany se týká samotného výpočtu pojistného. Do řádku 26 napište svůj daňový základ, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji. V případě pana Stehlíka jde o částku 160 000 korun (400 000 Kč příjmy – 60 % z 400 000 Kč). Pod to napište, kolik měsíců jste byli považování za OSVČ a kolik měsíců jste byli OSVČ alespoň část měsíce. Pan Stehlík by v obou případech napsal 12. Následně formulář takřka všechny potřebné položky dopočítá. Jediné, co musíte ještě vyplnit, je na řádek 41 úhrn zaplacených záloh. Ten stačí opsat z předpisu o platbách, který vám zaslala ČSSZ. U pana Stehlíka šlo o částku 21 684 korun (12*1807 korun). Z řádku 42 následně zjistíte, zda musí pojistné doplatit, či zda vám ČSSZ nějaký ten peníz vrátí. Pan Stehlík by měl v našem příkladě ještě doplatit 1676 korun. 

První stránka přehledu

Pojistné musíte doplatit do 8 dnů od přehledu

Pokud by vám vyšel přeplatek, na druhé straně přehledu vyplníte, jakým způsobem chcete peníze vrátit. V oddílu 7 poté zaškrtněte, zda budete letos OSVČ hlavní či vedlejší a opište si výši záloh, kterou budete muset v roce 2012 platit. Zálohy se z loňské výše mění až za měsíc, ve kterém přehled podáte. Pro pana Stehlíka by činily 1947 korun. Čtěte také: Změny sociálního pojištění OSVČ v roce 2012

Druhá stránka přehledu

školení účto leden 23 Kučerová

Pokud nechcete platit nemocenské pojištění, nezapomeňte ve formuláři vynulovat zálohy na nemocenské pojištění, které na druhé straně formulář též dopočítá. Pak už stačí jen dokument vytisknout a podat příslušné ČSSZ. Pojistné musíte doplatit do 8 dnů od odevzdání přehledů. Pokud OSVČ podá přehled dne 2. května, doplatek je splatný 10. května. Jestliže ale podá OSVČ přehled 10. dubna, musí pojistné doplatit do 8 dnů, tedy do 18. dubna.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).