Hlavní navigace

Poradna: Jak se daní příjmy z aukčních serverů?

8. 12. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Prodáváte zboží z aukčních serverů? Orientujete se v problematice jejich zdaňování? Existují různé podmínky. Například u použitých a nepotřebných věcí můžete zůstat v klidu.

Nevíte si rady? Zkuste na diskusním fóru Podnikatel.cz specializované poradny, které pomůžou zodpovědět vaše otázky. Zde je výběr nejzajímavějších témat.

Daně na aukru

Jsem jako student povinna odvádět daně z příjmů z Aukra? Nejprve jsem tam prodávala věci z domácnosti, které jsem již nevyužila, a později i nové předměty. Zakoupila jsem je a se ziskem prodala. Nemám však žádné faktury o nákupu a ceně zboží, takže nevím, co teď s tím. Nevím ani, kolik činil celkový roční obrat. Nerada bych ale měla nějaké problémy s finančním úřadem.

Skutečnost, že jste student, nemá vliv na to, že prodáváte opakovaně a za účelem zisku. Alespoň ve druhém případě. Použitých a nepotřebných věcí se to netýká. Zdaleka se nejedná jen o finanční úřad, porušujete živnostenský zákon. Čtěte více: Chcete si přivydělat na internetu? Dejte si pozor na úřady

Pokud nemáte žádné doklady, můžete stanovit výdaje paušálem (i když to asi nebude nejvýhodnější). S obratem vám neporadím, to musíte určit sama. Teoreticky se na vás úřady mohou zaměřit například podle uskutečněných prodejů z určité IP adresy nebo na základě udání.

Prodáváte opakovaně a se ziskem – to je podnikatelská činnost.

Živnost řemeslná a e-shop

Přítelkyně má živost – kadeřnice a já bych rád založil e-shop. Přemýšlel jsem nad tím, že pokud ona již jednu živnost má, e-shop by byl veden na ni (nemusel bych si živnostenský list zřizovat já a platili bychom jen jednou zdravotní a sociální pojištění). Můžeme si na živnost – kadeřník založit i e-shop? Musela by se živnost změnit?

Jde o předmět podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, s oborem činnosti č. 48 – velkoobchod a maloobchod.

Jen upozorňuji, že pokud bude živnost vedena na přítelkyni, musíte vystupovat jejím jménem. Čtěte více: Poradna: Na cizí živnostenské oprávnění podnikat nesmíte, ani na manželovo

Dotaz na knihu jízd

Jsem OSVČ a mám osobní auto, které není a nebylo zahrnuto v obchodním majetku. Používám ho v podnikání a platím silniční daň. Nechci uplatnit paušální částku, ale sazbu náhrady dle §157 odst.4 ZP (3,80 Kč/km) a výdaje za spotřebované PHM (dle prům.spotř. z TP vozidla x cena PHM x počet km/ 100). Stačí vést knihu jízd, nebo musím vypisovat i cestovní příkazy? Pokud auto používám pouze já jako podnikající osoba. Nemám žádné zaměstnance ani spolupracující o­soby.

Rozhodně postačí kniha jízd. V pokynu MF D 300 se píše:

Pro účely uplatnění daňových výdajů na pohonné hmoty, pokud správce daně nestanoví jinak, vede poplatník evidenci jízd tak, aby takto vynaložené výdaje (náklady) mohl prokázat (§ 24 odst. 1 zákona). V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté km. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých km k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla). 

Aktuální sazba náhrady je 3,90 Kč.

Vrácení zboží

V prodejně jsem si koupila boty, které mají odolnost vůči mrazu do –20 stupňů, vyzkoušela jsem je v plus 5 stupních a byla mi v nich zima. Chtěla bych je vrátit a není to ještě 10 dní. Můžu boty vrátit v prodejně, odstoupit od smlouvy a nechat si vrátit peníze? Boty stály 3000, takže si opravdu myslím, že by měly vydržet.

Odkázala bych vás na § 616 občanského zákoníku. Musíte prokázat, že se jedná o rozpor s kupní smlouvou.

„(1) Prodávající odpovídá kupujícímu za to, že prodávaná věc je při převzetí kupujícím ve shodě s kupní smlouvou, zejména, že je bez vad.4) (2) Nestanoví-li tento zákon jinak, shodou s kupní smlouvou podle odstavce 1 se dále rozumí, že prodávaná věc má jakost a užitné vlastnosti smlouvou požadované, prodávajícím, výrobcem nebo jeho zástupcem popisované, nebo na základě jimi prováděné reklamy očekávané, popřípadě jakost a užitné vlastnosti pro věc takového druhu obvyklé, že odpovídá požadavkům právních předpisů, je v tomu odpovídajícím množství, míře nebo hmotnosti a odpovídá účelu, který prodávající pro použití věci uvádí nebo pro který se věc obvykle používá. U potravin musí být vyznačeno datum minimální trvanlivosti, a jde-li o potraviny podléhající rychlé zkáze, datum použitelnosti. Připouští-li to povaha věci, má kupující právo, aby byla věc před ním překontrolována nebo aby její činnost mu byla předvedena. (3) V případě, že věc při převzetí kupujícím není ve shodě s kupní smlouvou (dále jen "rozpor s kupní smlouvou“), má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit. To neplatí, pokud kupující před převzetím věci o rozporu s kupní smlouvou věděl nebo rozpor s kupní smlouvou sám způsobil. (4) Rozpor s kupní smlouvou, který se projeví během šesti měsíců ode dne převzetí věci, se považuje za rozpor existující již při jejím převzetí, pokud to neodporuje povaze věci nebo pokud se neprokáže opak."

Dotace z úřadu práce

Chtěl bych se informovat – jsem drobný podnikatel, který vykonával živnost jako vedlejší pracovní činnost při zaměstnání. V současné době jsem o zaměstnání přišel a živnost jsem musel pozastavit a registrovat se na úřadě práce. Doslech jsem se, že pokud by mi úřad práce do půl roku nesehnal žádné zaměstnání, tak prý poskytují na rozjezd podnikání nějakou dotaci. Je to pravda? Pokud ano, tak v jaké výši dotaci poskytují? Jsou nějaké podmínky pro její získání?

MM červen tip 1

O dotacích poskytovaných úřadem práce již server Podnikatel.cz informoval článkem: Čtěte více:Víte, že OSVČ mohou dostat dotace od úřadů práce? Dokonce až 90 000 korun

Připomínám, že jde jen o možnost. Na dotaci není automatický nárok. Podmínky získání i výše dotace se liší podle jednotlivých úřadů. Jde o vytvořením nového pracovního místa vznikem OSVČ, což by mohl být ve vašem případě problém, protože již OSVČ jste. Nezbývá, než se informovat na místně příslušném ÚP.

Ptejte se redakce

Otazník, vykřičník, otázka, dotaz, anketa

Stále nenacházíte odpovědi na vaše otázky? Zeptejte se redaktorů business serveru Podnikatel.cz, kteří rádi dotazy zodpoví. Položit nový dotaz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).