Hlavní navigace

Elektřina podraží. Víme o kolik. Odnesou to firmy i domácnosti

14. 6. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Německo postupně odpojí z provozu všechny své jaderné elektrárny a české firmy a domácnosti na tom prodělají. Ceny elektřiny porostou v následujících 10 letech až o 30 procent. Jak to vidí analytici pro příští rok?

V minulých týdnech zaplavily Česko zprávy o plánovaném výrazném zdražení elektrické energie. Odhady analytiků a společností, které se prodejem elektřiny zabývají, mluví až o třicetiprocentním nárůstu cen. Jak zjistil server Podnikatel.cz, nárůst ceny za elektřinu nebude v následujícím roce rozhodně skokový. Analytici ale varují před zdražením potravin a nižší ziskovostí firem.Čtěte více: Ceny energií v roce 2011 nepotěšily, vzrostly hlavně u elektřiny a vody

Za vším hledejte Německo, nebo Fukušimu?

Březnová havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima zapříčinila v Německu obavy z případné další jaderné katastrofy. Doposud sedm německých odstavených elektráren bylo definitivně zavřeno a zbývajících devět bude odpojeno od provozu do roku 2022. Provoz všech jaderných elektráren v Německu tak bude ukončen na základě rozhodnutí parlamentu, který by tak měl učinit do začátku července. Návrh na toto ukončení již německá vláda bez problémů přijala na začátku minulého týdne. Dopad na evropskou energetiku, potažmo české podnikatele, bude mít dalekosáhlé následky. Přehnané paniky však není třeba, nárůst cen bude pozvolný.

Pomozte nám vylepšit server Podnikatel.cz

Odpovězte na pár otázek v naší anketě. Odměnou vám za to bude nový web, který bude lépe odpovídat vašim představám. Spustit anketu

Cena elektrické energie v Česku vzroste údajně o 30 %

Odstavení jaderných elektráren v Německu znamená pro ceny elektřiny jednoznačný impuls k jejich růstu, protože náhrada za zrušení výroby bude drahá a v případě konvenční energetiky emisní. Růst ceny za elektřinu tedy určitě proběhne, ale jeho kvantifikace je velice obtížná. Mimo jiné je nutné zohlednit při odhadu také významnou roli obnovitelných zdrojů, uvedl pro server Podnikatel.cz analytik Petr Novák ze společnosti Generali PPF.

Růst ceny elektřiny v % není přesně odhadnutelný, protože do něj vstupují tyto faktory:

  • ceny komodit – kolik bude stát ropa a uhlí v dalších letech je nejasné,
  • stav poptávky a nabídky, není plně zřejmá struktura výrobního portfolia v Německu.

Vzhledem k tomu, že chybějící elektřina se bude muset nahradit jinými stabilními zdroji (s největší pravděpodobností uhelnými a plynovými), očekává se tlak na cenu uhlí a plynu. Na rozdíl od jádra jsou toto zdroje, které znečišťují životní prostředí, tudíž se také zvýší tlak na cenu emisních povolenek. Zdražení elektřiny bude znamenat pro české podnikatele vyšší náklady, to by mohlo znamenat ještě větší šetření až uzavírání provozů, tedy i nižší poptávku po elektřině, sdělil Bohumil Trampota ze společnosti Atlantik finanční trhy, a.s. Čtěte více: Sledujte finanční trhy skrze internet ze své kanceláře

Z čeho je složena výsledná cena dodávky elektřiny?

Na liberalizovaném trhu je výsledná cena dodávky elektřiny pro oprávněné zákazníky složena z regulovaných cen činností přirozeně monopolního charakteru, tj. všech činností spojených s dopravou elektřiny od výrobce prostřednictvím přenosové a distribuční soustavy ke konečnému zákazníkovi, a dále se zajištěním stability elektroenerge­tického systému z technického i obchodního hlediska.

Druhou podstatnou částí výsledné ceny elektřiny je cena silové elektřiny, kterou pro jednotlivé kategorie odběratelů stanovují samotní dodavatelé (výrobci a obchodníci) a je smluvní záležitostí. Tato složka ceny není již Energetickým regulačním úřadem regulována.

Zdroj: Energetický regulační úřad

Vliv zdražení energie na české podnikatele

Analytici očekávají, že ceny do konce roku 2011 budou pro podniky v průměru minimálně o 10 % vyšší, pro domácnosti pak prý mají vzrůst samozřejmě také, ale v menším měřítku. Domníváme se, že růst ceny pro domácnosti bude vyšší než naznačovaný ERÚ, tedy 6 %, dodal Novák. Pokud jde o vliv zdražování cen energií na ostatní komodity, předpokládá se mimo jiné promítnutí do cen potravin. Už nyní je tedy jisté, že odpojení německých jaderných elektráren způsobí různé proinflační tlaky. Míra inflace v dalších měsících pravděpodobně dál naroste. V červnu a červenci by se měly navíc zvyšovat ceny plynu, což je důsledek předešlého vývoje cen komodit na světových trzích, uvedl Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Velký zásah do provozních nákladů

Ke zvyšování ceny až na očekávaných 30 % bude docházet v celém průběhu příštích deseti let, takže nakonec by dopad neměl být nijak drtivý, podnikatelé si budou přivykat postupně. Zdražení se nicméně projeví v růstu nákladů na elektřinu, což je pro některé velké podniky velká část provozních nákladů. Tyto náklady pro větší společnosti bude obtížné přenést do cen finální produkce, hrozí tedy pokles zisků.

Může také dojít ke ztrátě konkurenceschop­nosti proti konkurentům ve světě. Ale nebude to problém jen českých podnikatelů, ale celého středoevropského regionu. Také hrozí výhledově to, že Německo opustí kvůli vysokým cenám elektřiny některé energeticky náročné výroby, což může mít dopad na české podnikatele z toho důvodu, že mohou ztratit své německé zákazníky, uzavřel Novák. Čtěte více: Chcete odejít ze zaměstnání a založit si konkurenční podnik? Pozor, ať nemáte soud na krku

Porovnání cen elektrické energieKraj: Středočeský, Sazba: D02d, Spotřeba: 5400 kWh, Cena za spotřebu: roční, Dům (4 osoby)
Společnost Produkt Cena* Měsíční poplatek** Maximální úspora
United Energy Trading Home Single 25 815 Kč 1 800 Kč 3 998 Kč
RWE Energie RWE Standard 25 827 Kč 1 656 Kč 3 986 Kč
X Energie Dom 24 25 828 Kč 1 728 Kč 3 985 Kč
3E Europe Easy Energy EASY 24 25 841 Kč 1 728 Kč 3 972 Kč
Elimon Standard 24 26 111 Kč 1 642 Kč 3 702 Kč
Bohemia Energy entity Home standard 24 26 143 Kč 1 728 Kč 3 670 Kč
Optimum Trading OT Standard 24 26 308 Kč 1 800 Kč 3 505 Kč
ČEZ Prodej e-Tarif D-Standard 26 309 Kč 1 224 Kč 3 504 Kč
Centropol D optimum 24 26 384 Kč 1 656 Kč 3 429 Kč
BICORN Extra Standard D 26 384 Kč 1 656 Kč 3 429 Kč
RSP Energy Jednotarif 26 425 Kč 1 872 Kč 3 388 Kč
Corasta Standard 26 466 Kč 1 757 Kč 3 347 Kč
Lumen Energy Home 26 481 Kč 1 656 Kč 3 332 Kč
Nano Energies Trade Jednotarif 26 510 Kč 1 642 Kč 3 303 Kč
E.ON energie ElektřinaKlasik 27 135 Kč 1 771 Kč 2 678 Kč
Global Energy G-Standard 27 428 Kč 1 656 Kč 2 385 Kč

* Výpočet elektřiny platí pro zvolenou sazbu, spotřebu a region. Vychází přitom z oficiálních aktuálních ceníků dodavatelů elektřiny pro domácnosti. V ceně jsou započteny měsíční poplatky za 12 měsíců a platba za jistič o hodnotě 3×25A.
** Měsíční poplatek již zahrnut v celkové ceně
Zdroj: www.cenyenergie.cz

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).