Hlavní navigace

Ceny energií v roce 2011 nepotěšily, vzrostly hlavně u elektřiny a vody

4. 1. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Češi si musí letos za energie připlatit. Ve všech regionech ČR se totiž zvýšily ceny elektřiny a vody. V některých oblastech voda dokonce zdražila až o desítky procent. V řadě měst navíc vzrostly i ceny plynu a tepla.

Rok 2011 s sebou nepřinesl pouze úsporná opatření ze strany vlády. Hlouběji do kapsy si Češi sáhnou také díky energetickým společnostem, které vesměs ohlásily zdražení. Zatímco ceny elektřiny vzrostly jen o několik procent, voda v některých městech zdražila až o třetinu. Ceny plynu a tepla se odvíjejí od jednotlivých regionů, zatímco někde klesly, jinde se opět zvýšily. Čtěte také: Co čeká a nemine podnikatele v roce 2011?

Elektřina nakonec zdražila o několik procent

Již v prosinci loňského roku bylo zřejmé, že katastrofické scénáře ohledně dvouciferného zdražení elektřiny se nenaplní. Vláda totiž doslova procpala legislativním procesem novelu zákona zdaňující fotovoltaické elektrárny a následně poskytla dotace na úhradu vícenákladů spojených s podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů ve výši 11,7 mld. korun. V návaznosti na to vydal Energetický regulační úřad (ERÚ) nové cenové rozhodnutí, díky kterému se zvýší koncové ceny elektřiny pouze v řádu jednotek procent. Podnikům tak elektřina letos zdražila v průměru o 5,2 procenta a domácnost o 4,6 procenta.

Energetický regulační úřad ve svém posledním cenovém rozhodnutí totiž snížil složku regulované ceny na krytí nákladů na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla z původně stanovených 578 Kč/MWh pro rok 2011 na 370 Kč/MWh. Kolik přesně navíc si však podnikatelé letos za elektřinu připlatí závisí na jednotlivých dodavatelích a zvolených tarifech. Na celkově poměrně malém zdražení se rovněž podepsal pokles ceny silové elektřiny. Čtěte také: Velký rozcestník nových zákonů a změn v roce 2011

Pražské energetiky (PRE) si podnikatelé připlatí řádově jednotky procent. Maloodběratelům – podnikatelům letos elektřina u PRE v jednotarifových sazbách zdraží o 1,1 procenta navíc, v topných sazbách využívajících akumulaci o 3,3 procenta a podnikatelům využívajícím přímotopy o 4,8 procenta. U více než 50 % firem máme sjednané ceny individuálně, ty se mohou podle sjednaných podmínek ve smlouvách v letošním roce různě měnit – mohou reagovat na aktuální ceny elektřiny apod., doplnil serveru Podnikatel.cz Petr Holubec, tiskový mluvčí PRE.

Stahujte ceníky dodavatelů elektřiny

ČEZ: Ceník elektřiny pro rok 2011 (PDF 236315 bytů)
E.ON: Ceník elektřiny pro rok 2011 (DOC 192730 bytů)
PRE: Ceník elektřiny pro rok 2011 (PDF 104890 bytů)

Také u dalšího velkého dodavatele elektřiny, společnosti ČEZ, se zvýší konečně ceny v řádech procent. Počítá se v průměru se zdražením okolo šesti procent. O kolik přesně, však opět záleží na vybraném tarifu. Nejinak je tomu i u firmy E.ON, která též zvýšila ceny v jednotkách procent. Celkové konečné ceny elektřiny pro zákazníky z řad domácností a malých a středních podniků budou v roce 2011 o zhruba 1 % vyšší oproti roku 2010, potvrdil serveru Podnikatel.cz Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Podnikatelé se navíc nemusí obávat, že v tomto roce ceny ještě nějak výrazně porostou. S pozvolným oživováním ekonomiky sice zřejmě vzroste spotřeba energií, avšak na cenu elektřiny by to mělo mít pouze minimální dopad.

Porovnání cen jednotlivých dodavatelů elektřiny

Zdroj: ERÚ

V cenách plynu panují rozdíly dle společností

Nejen ceny elektřiny se ale letos zvýšily. Více se v některých případech připlatíte také za plyn. Například odběratelé plynu od RWE Transgas vydají v roce 2011 za plyn v průměru o 2,3 procento více než v roce 2010. Za mírným nárůstem cen stojí podle RWE především propad kurzu koruny vůči dolaru, dlouhodobý pozvolný růst cen ropy a ropných produktů na světových trzích a změna regulovaných distribučních poplatků.

Nejméně pocítí zdražení zákazníci RWE Energie (dodává plyn ve středních, západních a severních Čechách), kde cena vzrostla jen o 1,6 %. Největší nárůst cen naopak ohlásila Východočeská plynárenská, která zdražila o 4,5 %. Rozdíly v pohybu konečných cen jsou způsobeny různou výší regulovaných cen distribuce v jednotlivých regionech. Ceny distribuce zohledňují rozdílnou výši investic a nákladů na provoz distribuční soustavy v minulých obdobích, vysvětlil Martin Chalupský, tiskový mluvčí skupiny RWE.

Ne všechny společnosti však plyn zdražily. Pražská plynárenská ponechala sazby na loňských hodnotách a společnost E.ON plyn v prvním čtvrtletí 2011 dokonce zlevnila v průměru o 4,7 %. Důvodem snížení cen byl podle firmy E.ON jeho výhodný nákup na trhu. Čtěte také: Změny v sociálním a zdravotním pojištění v roce 2011

Voda má „rozpuštěné dražší vlasy“

Ani v případě vody se podnikatelé nevyhnuli zdražení. Naprostá většina všech vodárenských společností totiž v novém roce zvýšila ceny. Například v Praze stoupla cena voda o 6,8 % na stávajících 60,39 Kč za 1 m3, což se ovšem stále řadí mezi nejnižší hodnoty v republice. Nová cena vody odráží růst provozních nákladů a nájmu. Kalkulace ceny vody byla provedena podle platných předpisů pro věcně usměrňované ceny. Cena je jednotná jak pro domácnosti, tak i ostatní odběratele, uvedla společnost Pražské vodovody a kanalizace na svých webových stránkách.

Ještě větší nárůst zaznamenali podnikatelé v Bruntálu, kde si letos připlatí o 11,6 %. Podobně jako v případě Prahy však platí, že i zde patří nové ceny stále k nejnižším v ČR. Absolutně nejvíce však voda zdražila v Plzeňském kraji, kde Vodárna Plzeň žádá o 34 % více než v roce 2010. Velký meziroční nárůst zapříčinily podle vodárny investice do vodohospodářských sítí v posledních letech, které byly kofinancovány z Operačního programu Životní prostředí.

Minimálně naopak vzrostly ceny ve Středočeském kraji nebo ve Zlíně. V obou regionech pouze o pár procent. Zároveň však platí, že ceny v nich patří dlouhodobě k nejvyšším. V Blansku ceny vody dokonce zůstaly na loňské úrovni, také tato oblast má ale jednu z nejdražších vod v Česku (73,43 korun za m3). Jako nově zvolený předseda jsem navrhl nezvyšovat cenu vody na rok 2011 s tím, že se pokusím jednat na příslušných orgánech o prodloužení tohoto termínu až na rok 2018, aby cenové nárůsty nebyly tak strmé jako v minulosti, komentoval ponechání cen na loňské úrovni místostarosta Blanska Jiří Crha. Čtěte také: Co se změnilo v roce 2011 u daně z nemovitostí?

Ceny tepla se liší kraj od kraje

Co se týče změn cen tepla, velice záleží na vybraném regionu. Mírně teplo zdražilo pro obyvatele Karlovarského, Královéhradeckého, Ústeckého, Olomouckého, Plzeňského, Moravskoslezského kraje či Vysočiny. Nejvíce peněz navíc požaduje Teplárna Strakonice, u které se ceny pohybují až na takřka o 10 % vyšší hranici. V Plzni pak teplo zdražilo o 2,5 % a v Hradci Králové o 2,8 procent. Teplo na druhou stranu zlevnilo třeba v Praze, kde Pražská teplárenská srazila ceny zhruba o procento. V roce 2011 zaplatí méně za teplo také v některých městech na jihu Moravy. Čtěte také: Mění se lhůty placení a vyměření daní

Suma sumarum, Češi si v roce 2011 připlatí za všechny energie o pěkných pár procent navíc.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).